U Bostonu obavljena operacija mozga fetusa, smanjene šanse za pojavljivanje neuroloških problema kod beba

Tim ljekara u Bostonu uspješno je izveo operaciju mozga fetusa sa ciljem liječenja rijetkog stanja mozga poznatog kao deformacija Galenove vene.

Iako se „in utero“ hirurgija, izvedena prije rođenja bebe, koristila za druga stanja, ova ultrazvučno vođena procedura bila je među prvima za tretiranje ovog stanja, prenosi CNN.

Deformacija se javlja kada se krvni sud koji prenosi krv iz mozga u srce, poznat i kao Galenova vena, ne razvije pravilno.

Deformacija rezultira ogromnom količinom krvi koja opterećuje venu i srce i može dovesti do kaskade zdravstvenih problema.

„Krupne povrede mozga i srčana slabost nakon rođenja su dva velika izazova“, rekao je za CNN neurointerventni radiolog u Bostonskoj dječijoj bolnici Daren Orbah.

Prema njegovim riječima novorođenče se obično tretira nakon rođenja pomoću katetera za umetanje sitnih zavojnica, kako bi se usporio protok krvi.

Međutim, rekao je Orbah, liječenje se često dešava prekasno.

„Uprkos napretku u njezi, 50 do 60 procenata svih beba sa ovim stanjem će se brzo razboljeti. Smrtnost je zabilježena u 40 odstvo slučajeva. Otprilike polovina beba koje prežive doživljava ozbiljne neurološke i kognitivne probleme“, rekao je Orbah.

 Foto: Shutterstock

NIKŠIĆ PROGNOZA