Turska bira predsjednika i novi parlament

U Turskoj se danas održavaju predsjednički i parlamentarni izbori, na kojima pravo glasa ima više od 64 miliona građana.

Građani biraju tri predsjednička kandidata, 24 političke stranke i 151 nezavisnog kandidata za parlament, prenosi Anadolija.

Aktuelni predsjednik Redžep Tajip Erdogan, Kemal Kiličdaroglu i Sinan Ogan, prema redosljedu na glasačkom listiću, kandidati su za predsjednika Turske.

Četvrti kandidat Muharem Ince, ranije je povukao kandidaturu.

Glavni protivnik Erdogana je, vođa Republikanske narodne stranke i kandidat koalicije koja okuplja šest opozicionih stranka Kiličdaroglu, kojem ankete daju tijesnu prednost, prenosi Al Džazira.

Erdogan nikada nije izgledao ranjivije

Erdogan je u petak veče rekao da će prihvatiti rezultat sjutrašnjih izbora i da će odstupiti ako izgubi, osvrćući se na zabrinutost da možda neće napustiti vlast.

Erdogan, koji je dominirao turskom politikom u protekle dvije decenije, nikada nije izgledao ranjivije na opozicioni izazov.

Erdogan je ojačao svoju vlast i usmjerio zemlju ka sve autoritarnijoj vladavini. Međutim, on zaostaje za Kemalom Kiličdarogluom – zajedničkim kandidatom ujedinjene opozicije koja je obećala da će obnoviti demokratiju – pokazuju ankete javnog mnjenja.

Izbori se održavaju u trenutku teškog ekonomskog urušavanja i visoke inflacije, kao i katastrofalnog zemljotresa u februaru.

Erdogan i Kiličdaroglu predvode predsjedničku trku u kojoj učestvuje i Sinan Ogan. Četvrti kandidat je odustao u četvrtak.

Ako nijedan od kandidata ne dobije više od 50 odsto glasova na predsjedničkim izborima u nedjelju, 28. maja biće održan drugi krug izbora, između dva kandidata sa najviše glasova.

Redžep Tajip Erdogan

69-godišnji moćni lider, koji je protekle dvije decenije bio premijer i predsjednik koji je lako pobijedio na pet izbora, teži ka trećem predsjedničkom mandatu.

Međutim, nedjeljni izbori su njegov najteži izborni izazov do sada. Tokom 20 godina na funkciji on je koncentrisao veliku količinu moći u svojim rukama, ali je doživio pad popularnosti zbog ekonomskih previranja i rastuće inflacije, za koju se okrivljuje njegovo loše upravljanje ekonomijom.

Katastrofalni zemljotres koji je uništio djelove južne Turske, sa više od 50 hiljada poginulih, pokazao je neuspjeh njegove vlade da pripremi zemlju koja je sklona zemljotresima na tako veliku katastrofu, što je uzdrmalo njegov imidž moćnog lidera.

Predsjednik je obećao da će u roku od godinu dana ponovo da izgradi region pogođen zemljotresom, naglašavajući rezultate svoje vlade u izgradnji infrastrukture.

Erdogan, koji predvodi vladajuću konzervativnu i vjersku Partiju pravde i razvoja, formirao je savez sa dvije nacionalističke stranke, malom ljevičarskom strankom i islamističkom strankom. On takođe ima spoljnu podršku kontroverzne kurdsko-islamske stranke sa navodnim vezama sa sada neaktivnom organizacijom koja je bila povezana sa nizom jezivih ubistava devedesetih godina.

Kemal Kiličdaroglu

74-godišnji političar od 2010. godine predvodi tursku centralno-ljevičarsku i prosekularnu glavnu opozicionu Republikansku narodnu partiju, ili CHP. Ovaj bivši birokrata uspio je da ujedini razdvojenu i raznovrsnu tursku opoziciju.

Njegov Nacionalni savez uključuje partiju desnog centra, nacionalističku stranku, islamističku stranku i dvije stranke koje su se odvojile od Erdoganove vladajuće stranke.

Njegov cilj je da Erdogan izgubi izbore i da se Turska vrati u „snažan parlamentarni sistem“ sa podjelom vlasti, uklanjanjem predsjedničkog sistema koji je turski lider uveo referendumom 2017. godine. Savez je takođe obećao veća prava i slobode i povratak na konvencionalniju ekonomsku politiku.

Kandidaturu Kiličdaroglua podržavaju lideri pet drugih stranaka u savezu, poznatom kao Nacionalni savez, koji će biti potpredsednici u slučaju pobjede Kiličdaroglua. Popularni gradonačelnici Istanbula i Ankare, koji vode kampanju u njegovo ime, takođe će vjerovatno dobiti potpredsjedničke funkcije. Kiličdaroglu takođe ima podršku prokurdske stranke, koja je trenutno druga po veličini turska opoziciona stranka.

Sinan Ogan

55-godišnji nacionalistički političar, koji se smatra autsajderom u predsjedničkoj trci, bivši je akademik i ekspert za Rusiju i region Kavkaza.

Njegovu kandidaturu podržavaju male desničarske stranke, uključujući anti-imigracionu Partiju pobjede koja traži vraćanje sirijskih izbjeglica. Sam Ogan je u televizijskom intervjuu rekao da će, ako bude izabran, razmisliti o povratku Sirijaca „silom, ako bude potrebno.“

On je bio član parlamenta iz redova glavne turske nacionalističke stranke i vodio je neuspješnu kampanju za njeno vođstvo. On je izbačen iz stranke, ali je uspio da se vrati prije nego što se odvojio od pokreta zbog političkih razlika, uključujući odluku nacionalista da se pridruže savezu sa Erdoganovom strankom.

Turski predsjednik je kazao da vjeruje da će ponovno biti izabran za još jedan mandat i da će osigurati parlamentarnu većinu.

Erdogan, čelnik Stranke pravde i razvoja koja u Turskoj vlada posljednje dvije decenije, na mjesto premijera Turske došao je 2003. godine.

Izvor: Anadolija, VOA

Foto: Guliver

NIKŠIĆ PROGNOZA