Stručnjaci objasnili zašto je toliko teško pronaći nestalu podmornicu

Potraga za podmornicom koja je nestala u sjevernom Atlantiku traje više od tri dana. Alister Greg, profesor pomorskog inženjerstva sa Univerzitetskog koledža u Londonu, objasnio je sa kakvim se izazovima suočavaju spasioci.

Spasilački timovi trkaju se sa vremenom da pronađu turističku podmornicu Titan koja je nestala u nedjelju ujutru, na putu ka najpoznatijoj olupini na svijetu.

Potraga se odvija na širokom i veoma udaljenom području, zbog čega se timovi susreću sa brojnim poteškoćama.

„Komunikacija kroz vodu je veoma komplikovana i jednom kada je izgubite, nije lako locirati podmornicu. Veliki problem sa kojim se suočavaju spasioci taj je što ne znaju da li da pretražuju površinu Atlantika ili okeansko dno“, rekao je za BBC profesor Alister Greg.

Podmornica može biti na jednom od ta dva mjesta, dok su šanse da je negdje između vrlo male, objasnio je.

Međutim, doktor forenzičke geonauke na Kilskom univerzitetu, Džejmi Pringl, smatra da je i to moguće.

„Vodeni stub, prostor između površine i dna okeana, veoma je dubok na tom mjestu, te je prostor koji pretražuju spasilački timovi vrlo širok, a tu je i struja. Ako se podmornica nalazi negdje u vodenom stubu, moguće je da se ona nepredvidivo kreće“, kazao je on.

Podmornica je nestala na oko 1.400 kilometara od Kejp Koda u Masačusetsu, gdje je okean dubok skoro 4.000 metara.

Ako se Titan ipak nalazi na površini vode, biće ga teško uočiti, dodao je Greg.

„Podmornica je dizajnirana da bude neutralno plovna, tako da će plutati baš na površini vode. Veći dio nje će biti u vodi, dok će mali da izroni. Ona je veličine kombija i obojena je u bijelo. Uočiti tu malu površinu, naročito iz vazduha, biće pravi izazov. Naročito ako su ostali bez struje i ne mogu da signaliziraju gdje se nalaze“, rekao je Greg.

Dodatni problem je taj što posada ne može sama da izađe.

„Zatvoreni su, zarobljeni su unutra“, kazao je.

Ukoliko je podmornica na dnu okeana, timovi ih neće tražiti već pokušati da ih čuju.

„Koristiće se sonari i nadajmo se da će putnici napraviti neku buku na trupu podmornice koja će moći da se detektuje“, objasnio je profesor.

Podsjetimo, kanadski avion P-3 detektovao je zvukove „lupanja“ u vodi, nakon što su u nju spušteni sonari, prenijeli su američki mediji, ostavljajući nadu da će se do putnika, kojima je zaliha vazduha ostalo do četvrtka ujutru, stići na vrijeme.

Američka obalska straža saopštila je sinoć na konferenciji za medije da vodi složenu potragu nad područjem okeana „većim od države Кonektikat“ – oko 20.000 kvadratnih kilometara.

U potragu su uključeni spasilački timovi kanadske mornarice, vazduhoplovstva i obalske straže, kao i njujorška vazdušna straža pomažu. Naporima se pridružio i francuski istraživački brod.

Izvor: N1

Foto: Printscreen Youtube

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA