Ruski napadi na ukrajinski lučki grad Ismail

Ruske bespilotne letjelice su danas pogodile ukrajinski lučki grad Ismail, duž granice sa Rumunijom, i izazvale značajnu štetu i veliki požar u objektima ključnim za izvoz žitarica, saopštile su vlasti Ukrajine.

Ukrajinski ministar za infrastrukturu Oleksandr Kubrakov rekao je da je u napadu na taj grad na Dunavu oštećeno oko 44.000 tona žita „koje su očekivale zemlje Afrike, Kina, Izrael“.

Napadi su uslijedili nakon što Rusija nije produžila sporazum o žitu sa Ukrajinom, koji je omogućavao ukrajinske isporuke na svjetska tržišta iz crnomorske luke Odesa.

Otkako je prošlog mjeseca raskinula sporazum, Rusija izvodi napade na luke u Ukrajini, čime pojačava pritisak na ključnu industriju. U prethodne dvije nedjelje, Rusija je izvela desetine napada dronovima i raketama na luku Odesa i rječne luke u regionu koje se koriste kao alternativni putevi.

Ukrajinske vlasti su navele da su cilj neprijatelja „očigledno bili objekti luka i industrijska infrastruktura regiona“. Usljed napada je izbio požar u industrijskim i lučkim objektima, a oštećen je i lift za žito.

Vazduhoplovne snage Ukrajine saopštile su jutros da su tokom noći presrele 23 drona, uglavnom iznad Odese i Kijeva.

Kijevske vlasti navode da je presretnuto svih 10 dronova poslatih na glavni grad Ukrajine. Tokom noći su se čule brojne snažne eksplozije, a ostaci oborenih dronova pali su u tri okruga u Kijevu i oštetili jednu zgradu, navode lokalne vlasti.

Poslije najnovijih napada, cijene pšenice su danas porasle oko tri odsto, a kukuruza gotovo dva odsto, potvrđujući kontinuirano variranje cijena na svjetskim tržištima u vrijeme kada Rusija udara na ukrajinske luke i poljoprivrednu infrastrukturu.

Ukrajina je vodeći dobavljač pšenice, kukuruza, biljnog ulja i drugih poljoprivrednih proizvoda važnih za Bliski istok, Afriku i delove Azije, čiji se građani bore sa visokim cijenama hrane i glađu.

Ukrajina može da izvozi žito i kopnenim putevima i željeznicom kroz Evropu, ali su te rute skuplje nego one preko Crnog mora i to pitanje dovodi do podjela među obližnjim zemljama.

Rusija i Ukrajina su prije godinu dana postigle sporazum, uz posredovanje Ujedinjenih nacija i Turske, o ponovnom otvaranju tri ukrajinske crnomorske luke blokirane sukobima i pružile su garancije da brodovi koji ulaze u njih neće biti napadani. Rusija je u julu odbila da produži važenje tog sporazuma, navodeći da je njen izvoz obustavljen.

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan rekao je ruskom kolegi Vladimiru Putinu u današnjem telefonskom razgovoru da će nastojati da obnovi crnomorsku inicijativu za izvoz ukrajinskog žita, saopštio je kabinet šefa turske države.

Kremlj je povodom razgovora saopštio da je „potvrđena spremnost (Rusije) da se vrati istanbulskim sporazumima čim Zapad ispuni sve obaveze prema Rusiji koje su u njima zapisane“.

Foto: Beta

NIKŠIĆ PROGNOZA