Poslovna aktivnost u eurozoni pala i u avgustu

Poslovna aktivnost u eurozoni smanjena je i u avgustu, odražavajući ponovno slabljenje u industriji i prvi pad u uslužnom sektoru od kraja prošle godine, pokazalo je preliminarno istraživanje S&P Globala.

„Preliminarni ukupni indeks menadžera nabavke (PMI) u privatnom sektoru eurozone smanjio se u avgustu 1,6 bodova u odnosu na jul, spustivši se na 47 poena, najnižu vrijednost od novembra 2020. godine“, saopštila je Hamburška komercijalna banka (HCOB) koja sastavlja izvještaj za S&P Global.

PMI ispod 50 bodova pokazuje pad aktivnosti, dok više vrijednosti označavaju njihov rast, prenosi Hrportfolio.

Izuzmu li se mjeseci tokom pandemije, kako navode, indeks je na najnižoj vrijednosti od aprila 2013. godine.

Aktivnost pada treći mjesec zaredom, predvođena petim uzastopnim mjesečnim padom u proizvodnom sektoru, koji je ipak bio nešto blaži u avgustu.

„U uslužnom sektoru aktivnost je pala prvi put od decembra prošle godine, ali znatno blaže u poređenju sa sektorom proizvodnje robe“, navodi se u izvještaju.

U Njemačkoj, najvećoj ekonomiji eurozone, poslovne aktivnosti smanjile su se u avgustu najbržim tempom u više od tri godine. HCOB-ov preliminarni ukupni PMI, koji je sastavio S&P Global, pao je sa julskih 48,5 bodova, na 44,7 poena u avgustu, najniži nivo od maja 2020.

Poslovna aktivnost u sektoru usluga smanjena je prvi put od prošlogodišnjeg decembra. Odgovarajući indeks pao je sa julska 52,3 boda, na 47,3 poena u avgustu, najnižu vrijednost u devet mjeseci.

PMI za sektor proizvodnje porastao je 0,3 boda na 39,1 bod u avgustu, ali se zadržao duboko u području pada aktivnosti, pokazalo je istraživanje.

„Splasnula je svaka nada da bi sektor usluga mogao spasiti njemačku privredu. Umjesto toga, uslužni sektor će se pridružiti recesiji u proizvodnji, koja je izgleda počela u drugom kvartalu“, rekao je glavni ekonomista HCOB-a, Cyrus de la Rubia.

Preduzeća su ostala pesimistična u vezi sa izgledima, jer rastuće kamatne stope, neizvjesnost kupaca i visoka inflacija, nastavljaju da utiču na potražnju za robom i uslugama, pokazalo je istraživanje.

Došlo je do povećanja inflatornih pritisaka, podstaknutih ubrzanim rastom troškova i cijena u sektoru usluga.

„Čini se da se uslužne firme osjećaju iznenađujuće odvažnima, podižući još brže cijene“, rekao je de la Rubia.

Foto: Pixabay

Pročitajte još:

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA