Koliko ima „vagnerovaca“, a koliko vojnika u Rusiji

Vagner grupa je privatna vojska plaćenika koja se bori zajedno sa regularnom ruskom vojskom u Ukrajini.

Njen vođa Jevgenij Prigožin pozvao je na pobunu, optuživši rusku vojsku za „uništenje“ njegovih boraca. On je obećao da će se osvetiti ruskom vojnom vrhu, objavivši da njegove trupe kontrolišu Rostov na Donu i vojne objekte u Voronježu. Kako javljaju svjetski mediji, dio trupa Vagnera ide na sjever ka Moskvi.

BBC piše da se procjenjuje da Vagner grupa ima oko 25.000 vojnika, što je, kako navodi britanski javni servis, cifra koju je Prigožin naveo u petak.

Ministarstvo odbrane Velike Britanije je u januaru procijenilo da je, u tom trenutku, Vagner grupa imala najviše 50.000 vojnika. Međutim, 20.000 njih je navodno ubijeno tokom borbi u Ukrajini, navodi BBC.

Britanski javni servis navodi da Vagner grupa ima oko 25.000 vojnika, u poređenju sa oko 800.000 aktivnih vojnika u ruskoj vojsci. Ruske snage su nekada procijenjene na više od milion vojnika, ali se smatra da su tokom rata pretrpjele najmanje 220.000 žrtava, navodi BBC. U tekstu BBC se dodaje i da se procjenjuje da Rusija ima još 250.000 pripadnika u rezervi.

Podsjetimo, ubrzo po angažovanju Vagnera u Ukrajini pojavile su se informacije da ta formacija puni borbene redove regrutima iz zatvora. U zamjenu za šest mjeseci vojne službe, zatvorenicima se obećavalo pomilovanje.

U martu 2023. Prigožin je tvrdio da je više od 5.000 bivših zatvorenika pomilovano pošto su im istekli ugovori o učešću u borbama protiv Ukrajine. Do tada je Vagner, prema zapadnim procjenama, već bio izgubio više od 20.000 boraca u Ukrajini, od čega su 90 odsto bili osuđenici.

Podsjećamo i na to da je grupa Vagner aktivna i u Africi.

Hiljade pripadnika ove plaćeničke vojske aktivno je u nekoliko afričkih zemalja. U Centralnoafričkoj Republici recimo, prema navodima ruskog ambasadora, 1.890 „ruskih instruktora“ podržava vladine trupe u građanskom ratu. U Libiji je aktivno i do 1.200 plaćenika Vagnera, koji se bore na strani pobunjeničkog lidera Kalifa Haftara. U Maliju je proruska i antizapadna vojna hunta, prema izvještajima posmatrača, u tu zemlju dovela nekoliko stotina vagnerovaca koji se terete za teške oblike kršenja ljudskih prava.

Izvor: N1/BBC

Foto: EPA-EFE/Arkady Budnitsky

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA