Najmanje jedna osoba je poginula u demonstracijama koje su izbile juče u Venecueli posle objave nacionalnog izbornog tijela o pobjedi Nikolasa Madura koji bi tako dobio treći predsjednički mandat, dok je opozicija tvrdila da može da dokaže pobjedu svog kandidata.
„Najmanje jedna osoba je poginula u državi Jarakuj (sjeverozapad zemlje) i 46 je privedeno“posle postizbornih protesta, napisao je na mreži X Alfredo Romero direktor nevladine organizacije Foro Penal, specijalizovane za odbranu političkih zatvorenika.
Juče su hiljade demonstranata u više siromašnih četvrti glavnog grada Karakasa izašle na ulice tražeći da Maduro odmah preda vlast. Neki su palili plakate sa njegovom slikom.
Policija je suzavcem rasturila demonstrante dok su se približavali centru glavnog grada.
Nacionalni izborni savjet juče je zvanično proglasio Madura pobjednikom predsjedničkih izbora održanim u nedjelju, čime je on osvojio treći šestogodišnji mandat.
Prema zvaničnim rezultatima Maduro (61) je reizabran na treći šestogodišnji mandat sa 5,15 miliona glasova ili 51,2 odsto dok je predsjednički kandidat opozicije Edmundo Gonzales Urutia (74) osvojio nešto ispod 4,5 miliona glasova ili 44,2 odsto.
Odbacujući kritike opozicije i međunarodne zajednice Maduro je osudio pokušaj uvođenja, kako je rekao, „fašističkog državnog udara u Venecueli“.
Sinoć je šefica venecuelanske opozicije Marija Korina Mačado, koja je ranije diskvalifikovana i nije mogla da se kandiduje, rekla na konferenciji za novinare da opozicija može da dokaže pobjedu svog kandidata Edmunda Konzalesa, bivšeg diplomate.
Opozicija je, kako je rekla, prikupila 73 odsto izvještaja rezultata sa glasačkih mjesta a prema kojima je Gonzales dobio 6,27 miliona glasova u odnosu na 2,7 miliona za dosadašnjeg predsjednika Nikolasa Madura, koga je izborna komisija proglasila pobjednikom.
Mačado je rekla da su ti „dokazi o pobjedi“ poslati svjetskim vođama i da će biti objavljeni onlajn tokom noći.
Prethodno je Nacionalni izborni savjet osudio agresiju na sistem prenosa podataka što je, prema njihovom navodu, usporilo prebrojavanje glasova. Zvanično izborno tijelo još nije dalo na uvid pojedinačne izvještaje sa glasačkih mjesta koje traže opozicija i međunarodna zajednica.
Tužilaštvo je juče otvorilo istragu protiv opozicionarke Mačadu ukazujući da je umiješana u „pirateriju“.
Opozicija je odbacila zvanični rezultat a njen kandidat Gonzales sinoć je podsjetio „sve institucije“ na njihovu ustavnu dužnost da poštuju volju naroda.
On je, ipak, rekao da demonstracije neće doprinijeti ostvarenju cilja. Mačado koja je stajala pored nega pozvala je na narodne skupove dana širom zemlje.
Maduro je dobio podršku Rusije i Kine kao i svojih uobičajenih saveznika, Kube, Nikaragve, Hondurasa i Bolivije, ali i brojne negativne ili skeptične reakcije iz međunarodne zajednice.
Devet latinoameričkih zemalja – Argnetina, Kostarika, Ekvador, Gvatemala, Panama, Paragvaj, Peru, Dominikanska Republika, Urugvaj, pozvalo je u zajedničkom saopštenju da se potpuno preisptaju rezultat uz prisustvo nezavisnih izbornih posmatrača.
Brazil i Kolumbija, dvije ljevičarske zemlje, zatražile su provjeru rezultata dok su SAD izrazile strahovanje da objavljeni rezultat ne odražava volju ili glasanje venecuelanskog naroda.
Šef diplomatije EU Žozep Borelj i Francuska pozvali su na totalnu transparentnost i tražili da se pokažu svi zapisnici i rezultati.
Karakas je reagovao na ove ograde povlačenjem svog diplomatskog osoblja iz sedam latinoameričkih zemalja – Argentine, Čilea, Kostarike, Paname, Perua, Dominikanske Republike i Urugvaja – ocijenivši da njihov stav narušava nacionalni suverenitet.
Venecuela je takođe objavila da od srijede prekida letove sa Panamom i Dominikanskom Republikom osuđujući akcije miješanja tih vlada u njene unutrašnje poslove.
Foto: elements.envato.