Mitrović: Moramo da uspostavimo sistem kako bismo bili sigurni učesnici velikih takmičenja

Novi selektor košarkaške reprezentacije Crne Gore Zvezdan Mitrović počeo je drugi mandat na klupi nacionalnog tima.

Pethodno je bio na klupi do 2019. godine kada je Crnu Goru vodio na Svjetskom prvenstvu.

Mitrović će preuzeti selekciju tek na ljeto, a do tada će nacionalni tim voditi Andrej Žakelj, trener Budućnost Volija.

“Kad te zove tvoja domovina, a to je bio slučaj i u nekim mlađim selekcijama, lako sam odlučio da prihvatim. Što se tiče situacije u reprezentaciji, jasno je da je nezgodan momenat, smjena generacija, neki igrači su tu samo na papiru. Stigao je poziv od predsjednika Dragana Bokana, koji je takođe došao u ne idealnom momentu, znate i sami šta se dešavalo sve u Savezu. U ovom periodu je važno donijeti neke odluke, kako bi prije svega u narednim godinama bili sigurni učesnici velikih takmičenja”, rekao je Mitrović za RTCG.

Trener Budućnost Volija Andrej Žakelj biće dio stručnog tima i vodiće selekciju u prva dva kvalifikaciona prozora, u novembru ove i februaru naredne godine, u koordinaciji sa selektorom, jer Mitrović iz tehničkih razloga nije u mogućnosti da bude na klupi do idućeg ljeta.

“Mislim da kolega Žakelj radi odličan posao, više je vremena u Crnoj Gori od mene i odlučno poznaje situaciju. Hvala Savezu što je prihvatio to, jer ja nisam bio u mogućnosti da odmah preuzmem selekciju. Želim da čujem sve trenere koji su tu, kako bismo napravili što bolju atmosferu i podlogu za uspjehe svih reprezentacija. Nije ni Žakelju lako da sve to prihvati, dugujem mu zahvalnost i u svoje i u ime Saveza”.

Jasan je Mitrović da je neophodan sistem, prije svega u radu sa mlađim kategorijama.

“Danas je teže naći trenera za mlađe kategorije nego za prvi tim , a to je problem u cijeloj Evropi. Taj rad sa mlađim selekcijama je veoma važan, počevši od školica košarke, gdje ima mnogo djece koja rade zajedno, što nije dobro. Želim da iskoristim neka svoja poznanstva i iskustva iz Francuske, Španije, a sve to kroz rad, edukaciju trenera za mlađe kategorije”.

Jedna od bitnih stvari na početku novog mandata je i povratak u reprezentaciju plejmejkera Kendrika Perija, koji je kvalitetom ali i odnosom prema dresu sa državnim grbom ostavio veliki trag u prethodnim ciklusima, a tokom posljednjih kvalifikacija se povukao iz selekcije.

“Biće pozvani svi igrači, brzo će izaći spisak. Biće dosta novih imena, svi su na mapi, ostaje da vidimo ko će sve biti tu na kraju. Sad je veoma teško prognoziraziti, jer ne znamo ni svoj roster, a tek protivnika. Tek kad se okupimo vidjećemo koliko i šta možemo. Veliki je adut povratak Perija i to je u ovom momentu mnogo bitno za našu reprezentaciju. Svaki meč igramo da dobijemo, to je prirodno, pa makar i da su protivnici Njemačka ili SAD, ali čovjek mora da bude realan”.

Praćenje svih talentovanih košarkaša biće jedan od glavnih zadataka, naglasio je Mitrović.

“Prvo je najvažnije pratiti sve naše igrače, počevši od domaće A i B lige, ABA2 lige, ABA lige, ne smije se nijedan igrač propustiti koji je talentovan i koji svojim igrama može da doprinese reprezentaciji. U toku je i formiranje našeg Stručnog savjeta, da se dovedu iskusni treneri i ja očekujem veliku korist od njih. Pravljenje sistema znači da kada igrač ide iz selekcije u selekciju da nema velikih promjena u igri, bez velikih taktičkih akcija, samo stvari koje su osnova košarke i koje se ne sviju propustiti u tom uzrastu. Moja praksa je da volim mladog igrača da bacim u vatru, to me prati kroz karijeru i to mislim da može dosta da pomogne našoj reprezentaciji. Moramo od klinaca da krenemo, a rezultati će postepeno doći”.

Osvrnuo se novi selektor i na veliki broj naših igrača koji su karijere nastavili na koledžima širom Amerike.

“Ja kao roditelj bih uvijek bio za to da dijete ide na koledž, a kao trener nikada. Završi se škola, zaradi se veliki novac, koji će malo njih uspjeti da potpiše preko ugovora u nekom timu nakon toga. Ima igrača i iz bivše Jugoslavije koji su se vratili gori nego što su otišli, tako da i tu ima dosta razlike između univerziteta”, zaključio je Mitrović.

Foto: ABA

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA