Univerzitetski profesor u Norveškoj i nekadašnji v.d. direktora Uprave za sport Marko Begović osvrnuo se na rezultat crnogorskih predstavnika na Olimpijskim igrama u Parizu i stanju sporta u Crnoj Gori.
Njegovu objavu na fb profilu prenosimo u cjelosti uz komentar o dešavanjima u crnogorskom vaterpolu i sportu uopšte:
„Ako vas zanima uzrok neuspjeha na Olimpijskim igrama u Parizu, tj. razlozi zbog kojih crnogorski sport ostaje zapušten sa rezultatima ispod svakog nivoa, u komentaru imate detaljno objašnjenje.
Ako vas zanima kako funkcionišu klijentelizam, nepotizam (zapošljavanje prvih srodnika ili lica bez adekvatne stručne spreme i mimo javnog konkursa) i korupcija (spisak putnika na Oi u Parizu nije dostupan, a iznenadili bi se ko sve putuje o trošku države ili kako se lažno prikazuju troškovi koje pokrivaju građani Crne Gore) kroz Crnogorski olimpijski komitet, u komentaru imate detaljno objašnjenje.
Ako vas zanima kako, primjera radi, za žensku košarkašku reprezentaciju nijesu na vrijeme obezbijeđena sredstva, ili za individualne (i specifične) potrebe naših sportista ne postoji ni minimum uslova, pitajte nadležne državne organe zašto je skoro milion evra usmjereno Crnogorskom olimpijskom komitetu mahom za nepostojeće troškove.
Ako vas zanima zašto čelnici u sistemu sporta ne podnose ostavke i ne planiraju preuzeti odgovornost, znajte da i dalje imaju političku podršku za urušavanje sistema sporta i vrijednosti koje sport baštini.
Ako vas zanima zašto nema niti jednog istraživačkog teksta o stanju, poslovanju i prirodi funkcionisanja Crnogorskog olimpijskog komiteta, možda odgovor imaju Udruženje sportskih novinara ili uredništva vodećih crnogorskih medija.
Dok ovo pišem, Crna Gora ostaje rijetka zemlja bez nacionalnog trening centra, adekvatne sportske dijagnostike (primjer: Zavod za sport i medicinu), i drugih osnovnih stručnih i infrastrukturnih činilaca sportskog ekosistema.
S druge strane, Crna Gora je zemlja oskudnih uslova i tretmana sportista, a veoma bogatih sportskih funkcionera.
ps. visina neplaćenih poreza i doprinosa u sportu iznosi više desetina miliona evra, a o rasprostranjenosti organizovanog kriminala kroz sport, čekaću još malo da se oglase nadležni državni organi.“
Foto: MPNKS