Deseti protest zbog navoda o izbornoj krađi u Srbiji

Deseti protrest na poziv opozicione koalicije „Srbija protiv nasilja“ počeo je u Beogradu, ispred sjedišta Republičke izborne komisije (RIK), zbog navoda o izbornoj krađi.

Srđan Milivojević iz Demokratske stranke pozvao je okupljene u „marš slobode“ do zgrade Radio-televizije Srbije (RTS).

Demonstranti traže da se puste svi privedeni na protestu tri dana ranije. Milivojević je rekao da će poruka ispred Palate pravde i večeras, kao i veče prije, biti „pustite ih sve“.

Viši sud u Beogradu saopštio je 27. decembra da je određen pritvor za više osoba koje su okrivljene za nerede na protestu 24. decembra ispred Skupštine grada Beograda. Nekim okrivljenima određena je zabrana napuštanja stana.

Na tom protestu je došlo do sukoba policije sa dijelom demonstranata. Pojedini maskirani ljudi su gađali gradsku kuću, dok je policija koja je bila unutar zgrade na njih bacala suzavac i biber sprej.

Povod za opozicione proteste, koji se svakodnevno održavaju od 18. decembra sa zahtjevom da se ponište izbori, jesu tvrdnje o izbornoj krađi Srpske napredne stranke (SNS), što ta stranka i državni vrh demantuju.

Nekoliko predstavnika opozicione koalicije štrajkuju glađu, tražeći poništavanje izbora. U toku dana, 27. decembra, sa štrajkom građu prestao je Željko Veselinović iz zdravstvenih razloga, dok su Janko Veselinović i Danijela Grujić morali na pregled u bolnicu.

U toku dana, 27. decembra, studenti i aktivisti okupili su se na platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, takođe protestujući zbog navoda o krađi izbora i tražeći od nadležnog ministarstva da otvori biračke spiskove.

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave na zahtjeve je odgovorilo saopštenjem da je jedinstveni birački spisak već otvoren, javan i dostupan, te da je „obezbjeđena maksimalna transparentnost biračkog spiska“.

Reagujući na navode opozicije o izbornoj krađi, Republička izborna komisija je saopštila 24. decembra da su resorna ministarstva provjerom biračkih spiskova utvrdila da „nisu tačne“ tvrdnje da se broj birača sa pravom glasa na beogradskim izborima vještački povećavao radi uticaja na ishod izbora.

Istog dana je predsjednik Srbije izjavio da je glasanje proteklo u demokratskoj atmosferi i da je bilo „najmirnije ikada u savremenoj istoriji“.

Sumnje u regularnost izbora iskazala je i OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), koja je 18. decembra saopštila da su izbore obilježile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsjednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.

Dio evroparlamentaraca pozvao je na nezavisnu istragu svih prijavljenih nepravilnosti tokom izbora koji su 17. decembra održani u Srbiji.

Američki Stejt Department pozvao je vlasti u Srbiji da sarađuju sa misijom OEBS-a na istraživanju tvrdnji o izbornim nepravilnostima.

Pored republičkih i pokrajinskih, 17. decembra održani su i lokalni izbori u 65 gradova i opština, uključujući Beograd.

Foto: Screenshot/X

NIKŠIĆ PROGNOZA