O radnom vremenu i buci: U nikšićkim lokalima uvijek bučno

Godinama su u Nikšiću, naročito ljeti, česte primjedbe jednog broja građana na dužinu rada ugostiteljskih objekata i prekoračenje nivoa buke. Tako je i ovog ljeta, ali na drugoj strani su zagovornici rada lokala nakon ponoći i protivnici limitatora jačine zvuka. U Komunalnoj policiji kažu da su protekli mjesec sankcionisali šest objekata zbog nepoštovanja odluke o radnom vremenu, a da je buka kompleksniji problem.

Potvrdu navoda iz  dopisa upućenog redakciji Radio Televizije Nikšić o problemima sa kojima se susreću stanari zgrada u blizini svadbenog salona Knjaz, a odnose se na nepoštovanje radnog vremena, buku iz i ispred salona kao i to da nepropisno parkirana vozila sprečavaju pristup Dnevnom centru za djecu sa smetnjama, nijesmo pronašli na terenu u Rudom Polju, jer raspoloženih da to i javno potvrde nije bilo. Iz Dnevnog centra kažu da, s vremena na vrijeme, imaju problem sa nepropisno parkiranim vozilima ali da ga za sada uspješno rješavaju. Međutim, produžiti ili skratiti radno vrijeme ugostiteljskih objekata, smanjiti ili pojačati muziku u njima, teme su o kojima decenijama raspravljaju građani Nikšića. Pojedini, uglavnom mlađi, traže produženje rada lokala poslije ponoći, a drugi skraćenje, a slična je situacija i sa jačinom muzike odnosno prekoračenjem dozvoljenog nivoa buke.

Tako su decenijama između dvije vatre donosioci propisa iz tih oblasti i oni koji ih provode, kao i jedan broj građana i ugostitelja koji traže da se propisi poštuju. A propisi, tokom čijeg donošenja su se mjesecima lomila koplja, dozvoljavaju radno vrijeme ugostiteljskih objekata od 6 do 24 časa u ljetnoj sezoni, a u zimskoj od 6 do 23 sata. Za diskoteke i noćne klubove, a u Nikšiću ih je registrovano šest, radno vrijeme je do tri sata iza ponoći. Vlasnici nekih od njih pridružuju se reagovanjima građana za nepoštovanje tih propisa jer su, kažu, suočeni sa nelojalnom konkurencijom. Dozvoljeni nivo buke u lokalu je 75 a ispred lokala 65 decibela. U Komunalnoj policiji tvrde da kažnjavaju nepoštovanje odluke o random vremenu a kazne se kreću i do 3000 eura dok problem buke, naročito izražen u centru grada, i pored ugrađenih limitatora, tek treba da se rješava. Komunalna policija, nakon isteka vremena dozvoljenog za rad, kreće u obilazak ugostiteljskih objekata, kaže Veselin Čurović, načelnik te službe:” Ima neosnovanih primjedbi, ali ima i   onih koji ne poštuju Odluku, zato smo prošlog mjeseca sankcionisali šest prekršilaca, među kojima je i jedan restoran i svadbeni salon. Ipak, ugostitelji uglavnom poštuju radno vrijeme, a u slučaju prekoračenja postupaju po našem upozorenju. Kada je riječ o tučama ispred lokala, što kao problem navode neki sugrađani, to je nadležnost Uprave policije, a kada građani nas obavijeste o tome mi ih odmah pozovemo. Kontrolišemo i nivo buke u lokalima, ali taj višedecenijski problem, naročito u užem gradskom jezgru, planiramo da u saradnji sa nadležnim sekretarijatom rješimo trajnije, kaže Čurović i podsjeća da je broj telefona 067 230 926 uvijek otvoren za pozive građana i ukazivanje na probleme iz nadležnosti Komunalne policije“.

Gotovo je neprihvatljivo da dio ugostitelja i gostiju lokala u Nikšiću nemaju svijest o opasnosti buke po zdravlje ljudi, jer to je jedan od kompleksnijih zagađivača životne sredine. Zbog toga je prije nekoliko godina preko 100 stanara Njegoševe ulice potpisalo peticiju uz obrazloženje da ne traže zatvaranje lokala već uslove za normalan život. U svijetu je buka visoko pozicionirana na listi prioriteta za rješavanje. Zvuk kao buka je psihološko, medicinsko i sociološko pitanje i problem kojem je iz preko 10 000 registrovanih izvora podjeljenih u pet grupa izloženo 20 odsto svjetske populacije. I u našoj sredini taj problem definisan je propisima pa kazne za nepoštovanje mogu iznositi i 20 000 eura, ali ne i na terenu, jer cilj mjerenja nivoa buke trebalo bi da bude dobijanje što potpunije akustičke slike grada radi planiranja razvoja gradskih cjelina.

Rezultati tih mjerenja, i kada se obavljaju rijetko, kažu stručnjaci, imaju bilo kakav uticaj na planiranje. Jedini izvor buke na koji svaki građanin u Nikšiću može direktno uticati je muzika u lokalima. Zato čudi što ne mali broj Nikšićana insistira na prekoračenju dozvoljenog nivoa buke, ili ne čudi kada se zna da je to u svijetu definisano kao problem nedostatka opšte kulture.

Sonja Vujadinović
Foto/video: RTNK

Prijava
Obavijesti o
1 komentar
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

Muzika u obicnom kaficu moze samo lagano da svira, ne bucnije od prosjecne jacine zvona na telefonu. Preko ljeta opstina svakako treba odobriti par koncerata na otvorenom (kao Lake fest, Bedem fest). Ziva muzika i svaka druga glasna muzika moze biti dozvoljena iskljucivo u zvucno izlovanim objektima namjenjenim za diskoteku. To svakako ne moze biti u centru grada, niti u stambenim zgradama. Takodje svadbeni saloni ne mogu nikako biti u naseljenom mjestu. Podjite u razvijenije gradove pa sami vidite da postoje samo restorani, barovi sa laganom muzikom i diskoteke. Ne postoji „kafic“ iz kojeg tresti muzika koja se cuje na ulici. To je domaci proizvod. Takodje ne postoje blindirane terase koje se prostiru po trotoarima. Problem se da rijesiti preko noci, ali se namjerno odlaze. Apel novinarima da bi se mogli vise potruditi, vise puta obici lokale, snimiti stanje na ulicama i informisati se kakva su pravila, zasto se ne primjenjuju, zasto se ne predloze izmjene istih i ko su odgovorni

NIKŠIĆ PROGNOZA