Proces evropske integracije je prvenstveno u našim rukama. Plan Vlade Crne Gore i pregovaračke strukture je ambiciozan, ali ostvariv – da postanemo 28. država članica do 2028. godine.
Na tom putu, Crna Gora se ponaša kao posvećeni partner, i u tom smislu sve institucionalne strukture u potpunosti su usmjerene na ostvarivanje ovog cilja, uz jasan fokus na ispunjavanje svih mjerila i zatvaranje pregovaračkih poglavlja u skladu sa preuzetim obavezama, kazao je u razgovoru za „Dan“ Predrag Zenović, glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom (EU).
On je ukazao da je proširenje uslovljeno i geopolitičkim kontekstom i spremnošću Evropske unije da u svoj složen sistem odlučivanja uvede još jednu članicu.
– Geopolitički momenat je dobar, proširenje je opet visoko na agendi EU. Više od deceniju nema novih članica, a drugi globalni i regionalni akteri ne skrivaju svoje namjere prema Zapadnom Balkanu. Agresija Rusije na Ukrajinu bila je surova poruka Evropi da se mir ne može uzeti zdravo za gotovo. Zbog svega navedenog, Evropskoj uniji je potrebna uspješna priča, a ta uspješna priča može biti Crna Gora, prva u regati država koje će zaokružiti istorijski zadatak evropskog projekta: ujedinjena Evropa mira i prosperiteta – navodi on.
Prema njegovim riječima, naš put ka članstvu predstavlja suštinski transformativan proces koji osnažuje cjelokupno društvo, proces koji osnažuje svaku građanku i svakog građanina Crne Gore.
– Skorije članstvo je ne samo dostižan cilj, već mnogo više od toga; to je izraz duboko ukorijenjene želje naših građana za naprednijom, stabilnijom i prosperitetnijom budućnošću, rame uz rame sa drugim evropskim narodima. Članstvo u EU prepoznato je kao strateški cilj koji vodi ka dugoročnom prosperitetu i stabilnosti, a zajednička vizija dodatno je osnažena i širokim konsenzusom među političkim akterima i građanima. Kao i u životu, tu želju političkih aktera i društvenih činilaca, mora pratiti i snažna volja da se pravo, pravila, standardi i procedure evropskog projekta prihvate, primijene i postanu dio naše svakodnevice – ističe Zenović.
Podsjeća da je prvi dio napora pregovaračke strukture krunisan dobijanjem IBAR-a, što je donijelo pozitivan signal Evropske unije u pogledu deblokade pregovaračkog procesa, koji je godinama bio u fazi stagnacije.
– Ovaj korak predstavljao je značajnu prekretnicu i dodatno osnaženje za Crnu Goru ka ispunjavanju ostalih obaveza na njenom evropskom putu, ali i jedan vjetar u leđa. Naš sljedeći cilj je zatvaranje četiri poglavlja – 7, 10, 20 i 31, imajući u vidu da je visok stepen harmonizacije u tim poglavljima postignut i da je naš odgovor u odnosu na postavljene standarde, administrativne mehanizme i postignute rezultate u primjeni evidentan. Svako od ovih poglavlja predstavlja za Crnu Goru važan korak ka dostizanju evropskih standarda u različitim oblastima. Zatvaranjem četiri poglavlja, dakle više nego tokom cijele protekle decenije, Crna Gora ulazi u novu fazu pregovora i svako naredno polugodište koje je pred nama biće prilika da dodatno osnažimo pregovarački proces kroz zatvaranje poglavlja za koja budemo spremni u datom trenutku. I svakim korakom bićemo bliži članstvu u EU – uvjeren je Zenović.
Prema Planu rasta za Zapadni Balkan, Crna Gora će dobiti 383,5 miliona eura u naredne tri godine.
– To su sredstva za škole, vrtiće, nove izvore energije, sportske centre, puteve, koridore… Cilj ove agende su reforme u oblasti poslovnog okruženja, zelene i digitalne agende, ljudskog kapitala i vladavine prava. Ovo je snažan alat za transformaciju Crne Gore i ubrzaće njen evropski put – kazao je Zenović.
Kako je istakao, proces pridruživanja EU je izazovan put koji zahtijeva neprestano jačanje administrativnih kapaciteta, unapređenje efikasnosti institucija i prilagođavanje evropskim standardima u širokom spektru sektora.
– Jedan od ključnih izazova s kojima se Crna Gora suočava jeste nedostatak dovoljno razvijenih administrativnih kapaciteta za implementaciju neophodnih reformi i ubrzanje integracionog procesa – zaključio je Zenović.
Važna dobrosusjedska politika
Dobrosusjedska politika predstavlja jedan od temeljnih stubova našeg spoljnopolitičkog opredjeljenja i, ujedno, osnovni uslov za uspješne evropske integracije, navodi Zenović.
– Iako je često izazovno i složeno očuvati i razvijati takve odnose, Vlada prepoznaje značaj kontinuirane izgradnje i unapređenja saradnje sa susjednim zemljama, jer smo uvjereni da je saradnja ne samo korisna, već i apsolutno neophodna za ostvarivanje zajedničkih ciljeva u regionu. Uz jedan konstruktivan pristup, potpomognut aktivnom diplomatijom, želimo doprinijeti miru i stabilnosti – kaže Zenović.
Fokus na vladavini prava i borbi protiv korupcije
Naš dalji fokus ostaje na postizanju opipljivih rezultata u oblasti vladavine prava i borbe protiv korupcije, ističe glavni pregovarač sa EU.
– U prvom redu, bilans rezultata pravosnažnih presuda, to je kriterijum koji će Evropska komisija uzeti kao ključan, i zato je moć sudskog sistema da pokaže nezavisnost, odlučnost i efikasnost zapravo naš posljednji i ključni ispit. Ne smijemo zaboraviti da nas u procesu pristupanja čekaju i određeni finansijski izazovi, posebno u segmentima koji će zahtijevati značajne investicije. Tu prevashodno mislim na poglavlje 27, koje se odnosi na zaštitu životne sredine – rekao je Zenović.
foto: Dan