„Sumnjiva prodaja imovine Budvanske rivijere državu koštala desetine miliona“

Nekadašnji šef budvanskog Sekretarijata za zaštitu imovine Đorđe Zenović kazao je da je prema nezvaničnim podacima kojim raspolaže, u procesu privatizacije HTP “Budvanska rivijera” do 2004. godine, od procijenjenih nominalnih 109.227.324 eura vrijednosti svih hotela, objekata, restorana i poslovnih prostora koji su bili predmet kupoprodaje, ‘Budvanska rivijera’ prihodovala na osnovu zaključenih ugovora o prodaji svega 27.893.052. eura, dakle preko 80 miliona eura manje od procijenjene vrijednosti.

„To je šteta koju je država imala u korist pojedinaca koji su kupili sve te nepokretnosti i to je jedna dimenzija priče o otimanju imovine u koju su gradjani Budve decenijama ulagali sopstvena sredstva po raznim osnovama. Druga dimenzija tiče se uloge ranijih rukovodstava Opštine i podataka do kojih sam došao, a to je da su se predsjednici Opštine u ime Skupštine opštine a bez njene odluke, odricali imovine koju je Opština davala u dugoročni zakup ‘Budvanskoj rivijeri’. To je javna tajna u Budvi već par decenija, a o tome su rijetki pojedinci obavještavali javnost, bez ikakvog epiloga. Određenu dokumentaciju bi trebalo da posjeduje Opština Budva, ukoliko nije ‘dobila noge’, a takođe i arhiva ‘Budvanske rivijere’ mora posjedovati konkretnu dokumentaciju“, kaže Zenović.

Privatizovani i prodati za simbolične sume i po sumnjivim procedurama su, kako kaže- restoran “Sunce”, bife “Adriatik”, vila “Balkan”, restoran “Vidikovac”, restoran “Havai”, restoran “Stari grad”, bife “Sidro”, “Zabavna terasa”, vila “Manojlović”, hotel i vile “Montenegro”, hoteli “Belvi” a, b i c, hotel “Mediteran”, hotel “Maestral”, hotel “As”, hotel “Rivijera”, hotel “4. jul”, bar “Kastelo”, hotel i vile “Avala, hotel “Splendid” i restoran “Adriatik”.

„Specijalno tužilaštvo se mora pozabaviti ovom pljačkom državne imovine, u suprotnom ih moramo konstantno podsjećati“, kaže Zenović.

Foto: Screenshot/RTV Budva

NIKŠIĆ PROGNOZA