Istorijska povezanost i zajedničke vrijednosti među narodima Sredozemlja predstavljaju čvrstu osnovu za izgradnju održivih partnerstava, saopštio je Gordan Stojović, poslanik Pokreta Evropa sad (PES).
Iz Skupštine Crne Gore danas je saopšteno da je Stojović, koji je i član Delegacije Skupštine Crne Gore u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran, učestvovao na Parlamentarnom forumu za budućnost Mediterana, koji je održan od 2. do 4. aprila 2025. godine u Granadi, u okviru španskog predsjedavanja Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran.
„Događaj je okupio predsjednike parlamenata i poslanike zemalja članica Parlamentarne skupštine Unije za Mediteran, poslanike Evropskog parlamenta, kao i predstavnike parlamentarnih skupština NATO-a, OEBS-a, IPU-a i Savjeta Evrope“, piše u saopštenju.
Iz Skupštine su kazali da su forum su otvorili predsjednica Kongresa poslanika Španije Francina Armengol i predsjednik Senata Španije Pedro Rolan Ojeda.
„U uvodnom dijelu, učesnicima se obratio kralj Španije Felipe VI, koji je istakao značaj jačanja struktura saradnje među mediteranskim zemljama kako bi se zajednički odgovorilo na ključne regionalne izazove poput migracija, klimatskih promjena i nezaposlenosti mladih“, kazali su iz Skupštine.
U saopštenju se dodaje da je obraćajući se u okviru prve tematske sesije, Stojović istakao da istorijska povezanost i zajedničke vrijednosti među narodima Sredozemlja predstavljaju čvrstu osnovu za izgradnju održivih partnerstava.
„Podsjetio je da su kroz vjekove trgovina, migracija i kulturna razmjena bili temelji stabilnosti u regionu, te da je danas ključno vratiti se tim principima kako bismo odgovorili na savremene izazove poput sukoba na Bliskom istoku, nelegalne migracije i ekonomske nejednakosti. Ukazao je na potrebu za konkretnim politikama koje će na izazove odgovoriti kroz saradnju i održive ekonomske modele umjesto zatvorenih i restriktivnih pristupa“, piše u saopštenju.
Iz Skupštine su naveli da je Stojović posebno naglasio važnost i hitnu potrebu za balansiranim pristupom, u kojem se neposredna humanitarna pomoć mora kombinovati sa dugoročnim ekonomskim mjerama koje obezbjeđuju stabilnost i stvaraju održive prilike.
„Istakao je mogućnosti otvorenih tržišta i praktičnih rješenja zasnovanih na stvarnim potrebama svake zemlje, naglašavajući da budućnost regiona zavisi od sposobnosti da se prevaziđu podjele i pronađu zajednički interesi kroz dijalog i saradnju“, rekli su iz Skupštine.
U saopštenju piše i da je evropska komesarka za Mediteran Dubravka Šuica istakla potrebu zajedničkog djelovanja u cilju postizanja stabilnosti i prosperiteta regiona, te predstavila novi Pakt za Mediteran – glavni politički instrument koji Evropska komisija planira da uspostavi radi produbljivanja strateške saradnje sa južnim i istočnim susjedima.
„Tokom trodnevnih diskusija, poslanici iz regiona i Evropske unije, zajedno sa stručnjacima, razmatrali su pitanja otvorenih konflikata na Mediteranu – posebno situaciju na Bliskom istoku, kao i posljedice klimatskih promjena, naročito u kontekstu porasta temperatura, smanjenja vodnih resursa i degradacije ekosistema. Takođe, vođeni su razgovori o zapošljavanju mladih i unapređenju rodne ravnopravnosti, uz predstavljanje strategija za povećanje zaposlenosti mladih, uključujući unapređenje obrazovnog sistema i podsticanje preduzetništva“, piše u saopštenju.
Iz Skupštine su rekli da je posebna pažnja posvećena analizi uzroka migracionih kretanja, pri čemu su učesnici razmijenili iskustva i predloge sa ciljem sagledavanja migracija kroz višedimenzionalni pristup.
„Istaknuta je potreba za koordinisanim djelovanjem u upravljanju migracionim tokovima, uz puno poštovanje ljudskih prava migranata i izbjeglica. Naglašena je i važnost saradnje između zemalja porijekla, tranzita i destinacije, kao i neophodnost kreiranja politika koje se bave glavnim uzrocima migracija. Povodom održavanja foruma, Parlament Španije pokrenuo je inicijativu ‘Bašta mira’, u okviru koje su poslanici simbolično posadili masline iz svojih zemalja, među kojima i crnogorsku autohtonu sortu žutice, u Alhambri, u Palati Karla V, promovišući ideju uspostavljanja maslinjaka širom Mediterana kao simbola mira i saradnje među narodima“, navodi se u saopštenju Skupštine Crne Gore.
foto: gov.me