Ambasador Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Johan Satler poručio je da će Crna Gora u naredna dva dana prvi put biti domaćin Samita EU-Zapadni Balkan, događaja koji će okupiti više od 30 šefova država i vlada EU i zemalja regiona.
Prema njegovim riječima, organizacija samita predstavlja značajno međunarodno priznanje za Crnu Goru i nadovezuje se na nedavno obilježavanje dvije decenije od obnove nezavisnosti.
„Ovaj samit se odlično nadovezuje na proslavu dvadesete godišnjice obnove nezavisnosti, koja je nedavno lijepo i inkluzivno obilježena širom zemlje“, kazao je Satler.
On je naveo da će se u Tivtu predsjednik Evropskog savjeta Antonio Kosta i predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen sastati sa liderima Evropske unije i Zapadnog Balkana kako bi razgovarali o zajedničkom prosperitetu, bezbjednosti i stabilnosti.
„Poruka ovog samita je da Zapadni Balkan nema bližeg partnera od Evropske unije. Kroz trgovinu, investicije i saradnju, put ka Evropskoj uniji građanima donosi konkretne koristi i evropski kvalitet života“, istakao je Satler.
Govoreći o programu skupa, ambasador EU podsjetio je da će predsjednik Crne Gore i premijer učestvovati na svečanoj večeri sa evropskim i regionalnim liderima na Lovćenu, dok će predsjednik Skupštine ugostiti predsjednicu Evropskog parlamenta Robertu Metsolu, koja će se obratiti poslanicima crnogorskog parlamenta.
(Foto: Evropska kuća)
Takođe, kako je naveo, visoka predstavnica Evropske unije za vanjske poslove i bezbjednosnu politiku Kaja Kalas, osim učešća na samitu, razgovaraće u Budvi sa mladima iz regiona i Evrope.
Satler je ocijenio da samit predstavlja i potvrdu dosadašnjih rezultata koje je Crna Gora ostvarila na evropskom putu.
„Za Crnu Goru, kao najnaprednijeg kandidata za članstvo, ovaj samit predstavlja priznanje za izuzetne rezultate ostvarene, naročito u posljednje dvije godine. Ali i poziv da izoštri svoj evropski fokus i osigura neophodno političko jedinstvo za završni korak ka evropskoj budućnosti“, poručio je Satler.
Na kraju obraćanja, Satler je zahvalio građanima Crne Gore na podršci evropskim integracijama i istrajnosti tokom pregovaračkog procesa.
„Hvala na ogromnoj podršci, ali i istrajnosti i strpljenju za evropski put Crne Gore“, kazao je ambasador EU.
On je svoju poruku zaključio simboličnim poređenjem evropskog puta sa planinarskim usponom.
„Kao što moji prijatelji planinari znaju – najteži je put do najvišeg vrha sa koga se pruža najljepši pogled. Pređimo ga zajedno“, zaključio je Satler.
Foto: Evropska kuća