(VIDEO) Poslanici usvojili dva IBAR zakona

Poslanici crnogorskog parlamenta opet su usvojili izmjene i dopune Zakona o Sudskom savjetu i sudijama i o Zakonu o nacionalnom javnom emiteru, koje je predsjednik države Jakov Milatović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje.

Sa 48 glasova za i jednim protiv poslanici su usvojili zakone.

Do kraja juna trebalo bi da bude usvojen pozitivan IBAR izvještaj koji će omogućiti da Crna Gora uđe u završnicu pregovora sa EU u oblasti vladavine prava. 

Današnja sjednica počela je minutom ćutanja za nedavno preminulog crnogorskog fudbalera Matiju Šarkića.

Sjednicu ste mogli pratiti uživo na našem portalu:

12:46h – Glasovima 54 poslanika za usvojen je dnevni red po kome će se danas raspravlja o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama i Zakona o nacionalnom javnom emiteru.

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša je kazao da je na nedavnom kolegijumu predložio modalitete korekcije ova dva zakona, ali i da mu je rečeno da nema političke volje za izmjene predloga.

Šef parlamenta Andrija Mandić je podsjetio da se radi o tzv. IBAR zakonima, ali i dodao da „nisu uklesani u kamenu“, ali da Skupština ima zadatak „uradi posao koji je važan za dobijanje IBAR-a“.

Nezavisna poslanica Jevrosima Pejović je istakla da je Mandić 2018. godine napustio poslaničke klupe zbog istog rješenja koje se danas usvaja, te da je tada tvrdio da se radi o „udaranju u temelje bezbjednosti Crne Gore“. Ona je od njega tražila da se izjasni zašto je revidirao stav.

„Mi smo članove sudskog savjeta izabrali tek prije pola godine, što znači da nema razloga hitnosti za produženje njihovog mandata. S obzirom da se radi o jednom od IBAR zakona, da li se Vi obavezujete da ćete tražiti izmjenu neustavnog dijela ovog zakona od Vlade, kako bi ona mogla da dobije mišljenje od Brisela?“, pitala je ona predsjednika Skupštine.

Mandić je, odgovarajući na pitanja nezavisne poslanice, istakao da su on i njegova partija „uvijek saopštavali da se bore protiv totalitarnog režima koji je na vlasti od 1945. godine“.

„U izglasavanju ovih zakona podjednaka je zasluga i vlasti i opozicije, jer od 30. avgusta nemamo više one diobe kakve smo ranije imali. Mislim da parlament treba da ispuni 100 odsto onoga što je njegova obaveza“, odgovorio je šef parlamenta.

Odgovarajući na dodatno pitanje Pejović da li će podržati produženje mandata članova sudskog savjeta na šest godina, Mandić je kazao da će podržati „sve što zajedno dogovore i usaglase“.

12:28h – Zakonom o nacionalnom javnom emiteru – Javnom medijskom servisu Crne Gore smanjuje se kriterijum za izbor direktora Radio Televizije Crne Gore sa važećih deset na pet godina radnog iskustva.

Milatović je vratio Skupštini taj zakon na ponovno odlučivanje navodeći da se usvojenim rješenjem zanemaruje značaj Javnog servisa i dovodi u pitanje njegova uređivačka nezavisnost.

„Usvojene izmjene predstavljaju korak unazad u odnosu na važeće rješenje, i u suprotnosti su sa uporednom praksom i konceptom jačanja upravljačke odgovornosti i profesionalizma“, istakao je Milatović.

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama predviđa da predsjednik i članovi Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika, kojima prestaje mandat usljed isteka vremena na koje su birani, nastavljaju da vrše dužnost do izbora novih članova, a najduže do dvije godine.

Milatović je ocijenio da je to rješenje upitno u kontekstu usaglašenosti sa Amandmanom VIII stav 7 Ustava Crne Gore kojim je utvrđeno da mandat Sudskog savjeta traje četiri godine.

“Primjenom usvojenog rješenja, članstvo u Sudskom savjetu za ugledne pravnike, de facto, moglo bi se produžiti do šest godina, što je duže od granice propisane Ustavom“, smatra Milatović.

Prema njegovim riječima, članovi Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika, na ovaj način stavljaju se u drugačiji pravni položaj u odnosu na ostale članove Savjeta.

Skupština je početkom juna usvojia 12 zakona potrebnih za dobijanje Izvještaja o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR).

Milatović je nakon toga donio ukaze o proglašenju deset IBAR zakona, dok je izmjene i dopune Zakona o Sudskom savjetu i sudijama i Zakon o nacionalnom javnom emiteru vratio parlamentu na ponovno odlučivanje.

foto: skupština.me

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA