Perić: Dominanta crnogorske političke scene jeste da vlast živi u sopstvenoj predstavi realnosti

Postaje dominanta crnogorske političke scene da vlast živi u sopstvenoj predstavi realnosti gdje suštinske probleme manje više svodi na tehnički karakter – to je bila praksa stare, ali i nove vlasti, ocjenjuje u intervjuu za Dnevno.me Srđan Perić, jedan od osnivača „Preokreta“ – pokreta čiji je cilj da 11. juna obezbijedi parlamentarni status.

Naš sagovornik smatra da će ključni izazov na parlamentarnim izborima biti da li će Crna Gora umjesto jedne klijentelističke političke megastrukture dobiti drugu.

Prema mišljenju Perića, na izborima u junu politička scena utvrđuje se u narednih makar deceniju. A, to utvrđivanje, kako ističe, može biti nastavak partitokratije sa drugim akterima, ili će, pak, donijeti polifoniju različitih političkih glasova, samim tim i uvođenje odgovornosti u političku sferu.

“I ko god dobio ili izgubio, neka ne očekuje da je to nepromjenjiva kategorija”, poručuje Perić.

U razgovoru za Dnevno.me najavio je da će Preokret danas predati izbornu listu za parlamentarne izbore.

***

Dnevno.me: “U životu ništa nije savršeno – osim prve godine rada Vlade”- tim riječima prokomentarisali ste “spektakularne” rezultate koje je premijer u tehničkom mandatu predstavio povodom godišnjice rada Vlade kada je i istakao da je Vlada 365 dana, relaksiranim rječnikom Dritana Abazovićaradila u šestoj brzinite da su “srušene sve priče o bankrotu”. Posljedično, razvoj Crne Gore bi onda trebao danas da bude u punom zamahu – da li je, zaista, tako?

Perić: Postaje dominanta crnogorske političke scene da vlast živi u sopstvenoj predstavi realnosti gdje suštinske probleme manje -više svode na tehnički karakter. To je bila praksa stare, to je praksa i nove vlasti – očito da nijesmo uspjeli od promjena dobiti ono što smo mogli – pokretanje opštedruštvenog dijaloga o svim za zajednicu važnim temama, te preuzimanje odgovornosti kada ne uspijete da realizujete neko od političkih obećanja. 

Nažalost, demokratija je u svijetu u velikoj defanizivi pred  autoritativnim tendencijama, pa tako i u sistemu koji u posljednje 33 godine ima problem da se izbori sa tim trendom, ona dodatno ima problem da se ukorijeni.

Valja biti realan i reći da ova Vlada jeste imala gomilu naslijeđenih problema i da ona ne može snositi odgovornost za sve istorijske zablude i anahronizme, kojih nije malo – ali ona jeste odgovorna za ono što je mogla da pokrene – cjelovitu komunikaciju koje bi rezultirala uzajamnim razumijevanjem suprostavljenih strana, a sve kako bismo došli do dugotrajno održive zajednice.

Dnevno.me: Naziv pokreta na čijem ste čelu je “Preokret”. Koje su to ključne stavke koje, prema Vašem mišljenju, treba već danas preokrenuti?

Perić: Program Preokreta leži na tri temelja: siguran stan, siguran, posao i siguran prostor. U zbiru oni treba da daju sigurnu Crnu Goru. Sve tri teme su višeslojne, ali one bi trebalo da pomognu integraciji zajednice i njenom napretku.

Siguran stan bi trebalo da smanji socijalnu patnju podstanara koji bivaju direknto ekonomski opterećeni preko svake mjere, posebno nakon posljednjeg talasa povećana kirija. Taj progam ima tri komponente: socijalno stanovanje gdje bi za kriju od 50 do 60 eura živjeli u državnom ili opštinskom stanu. Druga opcija je otkup stana po određenom lizing sistemu ili pak njegov trenurni otkup – u oba slučaja po vrijednosti njegove izgradnje. Novac bi se vraćao u stambeni fond koji bi tako dugoročno bio sidro za talase socijalne nesigurnosti za ljude koji nemaju riješeno to životno pitanje. Naravno, to važi samo za prvi stan, odnosno primarni objekat stanovanja.

Siguran posao znači oslanjanje na programe administrativne, finansijske i savjetodavne pomoći u osnivanju, kao i održavanju i osnaživanju malih porodičnih preduzeća – ali i preduzetničkih inicijativa koje jačaju domaću ekonomiju, sa posebnim akcentom na ruralna područja. Ideja jeste da se ekonomije pokrene onamo gdje je najranjivija i da tako stvorimo preokret iz ranjive kategorije u onu koju pokreće privredu – za početak na mikro nivou.

Siguran prostor je vrlo široko polje i odnosi se na zaštitu prirodnih resursa, kao i prostornog planiranja, ali i na sigurnost u javnost prostoru, odnosno na proaktivnim mjerama zaštite od nasilja.

Tim temama dodajmo i vladavinu prava – tj. pravilo da većina usvaja zakone, ali da Ustav i zakon važe jednako i za manjinu i za većinu.

I, na kraju, ali ne najmanje važno, bitno je otvaranje opštedruštvenog dijaloga na teme koje muče zajednicu. To podrazumijeva mnogo strpljenja i građenje mostova uvažavanja kako bismo razumjeli i sopstvene slabosti koji nas onemogućuju da se zaokružimo i zbog kojih smo ranjivi na najrazličitije vrste uticaja.

Dakle, ako je zajednica u tolikoj mjeri porozna i ranjiva kako na određene civilizacijske trendove, tako i na različite uticaje – to je prosto posljedica njene slabosti. Dijalog treba da pomogne da se taj problem rješava – jer se tako integrišu različita viđenja i, još važnije, učimo se komunicirati tako da uvažavamo jedni druge.

Dnevno.me: Šta ne biste, pak, mijenjali u državi Crnoj Gori?

Perić: Pristalica sam dinamičkog razumijevanja politike. Sve treba propitivati i unaprjeđivati. Ipak, bolji dio naše krovne državne politike je činjenica da su makar deklarativno postavljeni spoljno-politički prioriteti koji nas povezuju sa Evropom i Zapadnom civilizacijom uopšte.

Dnevno.me: Šta je mjerna jedinica za kvalitet danas u Crnoj Gori? Imamo li je?

Perić: Bojim se da mi nemamo ključne kriterijume za kvalitet. Nijesmo uspjeli izgraditi nesporne autoritete na bilo kom polju, znanje je bagatelisano, dok je bilo kakav preduzetnički duh u kontinuitetu uništavan. Rezultat je jasan: zajednica koja nema konsenzus u vezi sa vrijednostima na kojima želi da traje. Da bismo to mijenjali  potrebna nam je ozbiljna politika. Ni tu, međutim, nemamo standard koji bi bio povezan sa odgovornošću pa plima demagogije može lako razoriti svako dobru namjeru ili smislenu ideju. Odustajanja nema – istrajnost je nužna da bi se slijedila ideja da idemo ka građanskom, modernom društvu, koje je bazirano na jednakopravnosti svih građana.

Gotovo svi politički trendovi idu u suprotnom pravcu, ali to je ujedno i dokaz da nerijetko oni koji sebe predstavljaju protagonistima progresivnih ideja nemaju energije ili kreacije, ili oboje, te još manje spremnosti na izlazak iz komfor zone. Zato treba otvarati prostor novim mogućnostima. Poštovanje svakom, ali država treba vitalne ideje i zdravu političku energiju.

Dnevno.me: Crna Gora konstantno ide iz jednog u drugi izborni ciklus, sazrijeva li i u kojoj mjeri politička kultura u našoj zemlj? 

Perić: Političke promjene će biti onakve kakvim ih mi građani modelujemo. Sada već ima dovoljno raznorodnih opcija da građanke i građani mogu birati one koji vjeruju da politički sistem čine boljim. I da ne zaboravimo – kakav će biti taj sistem zavisi od političara, ali i od nas građana – o tome svi odlučujemo na izborima.

Dnevno.me: Sada je već izvjesno suvernistički blok neće nastupiti u široj koaliciji, SDP i BS odlučile su se za samostalan nastup. Sa druge strane, konstituenti Demokratskog fronta neće nastupiti zajedno. Da li ste iznenađeni tom predizbornom kombinatorikom? 

Perić: Mijenja se politička scena i otvaraju se drugačije kombinatorike. Ne brinimo za budućnost bilo koje stranke ili pokreta, oni nastaju, traju i nestaju, ali zajednica nakon njihovog djelovanja treba da bude snažnija. Mi imamo rijetka iskustva takve vrste. Zato nam treba da namećemo prioritete u politici, a oni su opšte dobro zajednice, a broj mandata bilo kojeg subjekta – ako nije u cilju razvoja zajednice ne znači ama baš ništa, osim sticanja moći onih koji se u toj kalkulaciji izbore do najvećeg broja.

Dnevno.me: Iako manje od mjesec koliko je ostalo do parlamentarnih izbora, politička kampanja nije se još zahuhtala. Šta možemo očekivati u finišu još jedne izborne trke?

Perić: U kampanji je prirodno očekivati oštriju retoriku i pojačanu dinamiku političkih događaja, gomilu obećanja – ali građani bi trebalo inistirati u obavezivanju da obećanja budu ispunjenja, kao i prihvatanju odgovornosti u slučaju neispunjenja.

Ostalo je još nekoliko sedmica do izbora i svako će željeti da na određen način skrene pažnju na sebe. Pred građanima je zadatak da prepoznaju ko politički najbolje može ispunjavati njihove potrebe i kome mogu vjerovati da će se držati obećanja datih u kampanji.

Dnevno.me: Kako vidite crnogorsku političku scenu nakon 11. juna?

Perić: Ključni izazov je da li će Crna Gora umjesto jedne klijentelističke političke megastrukture dobiti drugu. Ukoliko se to ne desi, eto prilike da u pluralizimu ideja i ideologija profilišemo društveno politički pravac kretanja zajednice. I ko god dobio ili izgubio, neka ne očekuje da je to nepromjenjiva kategorija.

Opet, tačno da se na ovim izborima scena utvrđuje u narednih makar deceniju. To utvrđivanje može biti nastavak partitokratije sa drugim akterima, a može značiti i polifoniju različitih političkih glasova, te uvođenje odgovornosti u političku sferu. Fokus Preokreta je ka drugoj mogućnosti.

Dnevno.me: Ko želi da preko partije dobije posao ili direktorsko mjesto, Preokret ne treba da bude njegov izbor – to su Vaše riječi. Koliko je, zaista, onih koji tako razmišljaju u Crnoj Gori i kojima partijska knjižica nije i neće biti “prečica” do uspjeha?

Perić: U jednom trenutku ćemo se morati suočiti sa realnošću – što znači i sa samim sobom. Partijsko zapošljavanje ruši ideju da kroz sopstvene sposobnosti i znanje možete raditi i kretati se u profesionalnom životu ka mjestu koje realno zaslužujete.

Partijsko zapošljavanje je bolest za svaki sistem, a ono je posebno velika opasnost za populaciju malobrojne države poput naše, jer ionako nemamo dovoljno ljudi. Kada govorimo  o Preokretu: cilj nam je da mijenjamo loše prakse, a ne da im se prilagođavamo. Da li to može biti politički izazov u društvu u kojem se ljudima nudi posao preko partije – može, ali cijenimo da je to jedini ispravan put koji može ovu zajednicu činiti uspješnom i pravednom – sa idealom jednakih šansi za sve.

Dnevno.me: Tako glasno se govorilo, kritikovalo partijsko zapošljavanje tokom prethodne vlasti. Da se mnogo toga nije promijenilo govori sljedeća izjava: „Hoće li biti određenih partijskih zapošljavanja –  hoće“, kazao je jedan od lidera Pokreta Evropa sad Jakov Milatović. Iznenađuju li Vas tako otvorene izjave?

Perić: Ključna stranka prethodne vlasti je oslobila, ali je njega filozofija preživjela i očito se uselila u druge političke strukutre. Ili je možda u nekima i bila, ali nijesu imali prilike da je iskažu. Tu praksu oštro treba markirati kao nepoželjnu – jer samo tako nešto možemo učiniti na tom polju. Svako opradavanje da to tako mora čini nemjerljivu štetu, jer na dug rok paritokratsku praksu zapošljavanja ustanovljuje kao jedinu moguću.

Dnevno.me: Zalažete se da prava zaposlenih iz privatnog sektora treba da budu identična onima u javnom sektoru i da se samo tada može govoriti o državi pravde. Koliko smo daleko od toga?

Perić: Sasvim je u redu da imamo ista prava, tim prije jer privatni sektor “puni” budžet. Bez razumijevanja značaja oba segmenta, imaćemo potpuni disbalans da će ogromna većina ljudi željeti ili da ide u javnu upravu ili vani.

Preduzetnički duh se na taj način slama, a rezultat će biti dodatno privredno zaostajanje, bez obzira na demagoške priče o “lošijem danas za bolje sjutra” i o  fantastičnom stanju u privredi – koje otvoren da budem, ja ne vidim – recimo u sektoru koji je orijentisan na proizvodnju ili preradu.

Dnevno.me: Jedan od komentara koji sam pročitala na račun Preokreta, lično Vas bio je da politički principi za koje se zalažete nemaju “veze sa stvarnošću”. Da li to doživljavate kao kompliment ili, pak, uvredu?

Perić: U javnom sam prostoru i svaka pohvala i kritika je tu da se čuje. Sa druge strane, ni najmanje nas ne kolebaju takve priče. Znamo kako se malim početnim koracima mogu činiti preokreti – od politike do ekonomije. Partitokrate su trajno pobijedile, ako mi pristanemo na njihovu logiku da je svaka realna priča zapravo ona koja “nema veze sa stvarnošću”.

Očekivane su mi takve kritike od onih koji čuvaju partijski plijen. Duboko vjerujem da u građaninu leži potencijal da prozre tu postavku. Kakav će nam biti život od nas zavisi – a partitokrate žele da nam objasne da to zavisi, zapravo, od njih. To je prosto drugačiji doživljaj politike. Naglašavam, građanke i građani će odlučiti koji princip će ovog puta pobijediti.

Dnevno.me: U turbuletnoj društveno-političkoj i ekonomskoj situaciji kojoj svjedočimo, a u kojoj, čini se, “cvjeta” populizam, raste li broj apstinenata, odnosno onih koji su “siti” praznih obećanja? Ili, pak, raste samo broj tzv. “preletača”?

Perić: Politika je često pribježište karijerista i ambicioznoih ljudi. I kod nas, ali i svugdje drugo. Pitanje je samo kako se društvo brani od situacije kada postoji ogromna disproporcija između znanja i sposobnosti sa jedne strane, te ambicije sa druge. Uz to, ta vrsta političara većinu svog vremena provodi u razmišljanju kako obesmisliti svačiji napor, jer njih zanima očuvanje moći – ne dijalog.

Za odgovor na nerijetke gluposti koje oni plasiraju treba istrajnost i dobra namjera, da i njih doživite kao ljude koji zapravo imaju problem da se ostvare u utakmici, koji se plaše ravnopravne borbe – a, pazite, možda bi nekad i u takvoj utakmici pobijedili, ali strah od gubitka monopola blokira i njih, a sljedstveno tome i zajednicu – jer je trenutno moć u njihovim rukama.

Dnevno.me: U kojoj mjeri je danas pošten, običan čovjek “ućutkan”, ubijeđen da je nemoćan u sistemu “vrijednosti” kakav postoji u Crnoj Gori?  

Perić: U onolikoj u kolikoj dozvoli. Moć je u rukama građana – rijetko kada kao sada.

Izvor: Dnevno

Foto: Preokret

Pročitajte još:

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA