Ministarstvo kulture i medija nije dalo mišljenje na predlog da se jedna od ulica u Podgorici imenuje po nekadašnjem ministru odbrane Pavlu Bulatoviću, jer, kako su rekli “Vijestima” iz tog resora, za to nema zakonskog osnova.
“Imajući u vidu odredbe i duh Zakona o spomen-obilježjima, naročito propisanu proceduru davanja saglasnosti, Ministarstvo kulture i medija nema zakonskog osnova za davanje mišljenja u konkretnom slučaju imajući u vidu da će se odnosni predlog eventualno razmatrati ukoliko bude sastavni dio Predloga programa podizanja spomen-obilježja”, kazali su iz resora na čijem je čelu Tamara Vujović (Demokrate), odgovarajući na pitanje “Vijesti” kakav je njihov stav o predlogu za imenovanje ulice po Bulatoviću, koji im je dostavljen na izjašnjavanje krajem aprila.
Predsjednik Savjeta za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova Skupštine glavnog grada Boris Pejović (Pokret Evropa sad), nije “Vijestima” odgovorio na pitanje šta će biti njihov potez nakon odluke Ministarstva da ne razmatra predlog dok se ne ozvaniči.
Ministarstvo, kad se predlog foramlizuje, treba da se izjasni o tome da li on ispunjava kriterijume koji se odnose na istaknutu ličnost propisane Zakonom o spomen-obilježima. Prema tom aktu, spomen-obilježjima se trajno obilježavaju značajni događaji, čuvaju uspomene na istaknute ličnosti, njeguju ljudski ideali i kulturno-istorijske tradicije i odaje počast borcima za slobodu, civilnim žrtvama rata i masovnim stradanjima ljudi.
Predlog da Bulatović dobije ulicu u Podgorici, Savjetu za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova Skupštine glavnog grada uputili su odbornici Demokrata Mitar Vuković i Vladimir Čađenović.
Tome su se usprotivili NVO Centar za građansko obrazovanje (CGO), Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA, navodeći da je Bulatović, ministar unutrašnjih poslova i odbrane u vrijeme ratova 90-ih, “naredio izvršenje ratnog zločina deportacije muslimanskih izbjeglica”.
Te NVO uputile su tim povodom dopise predsjedniku Savjeta Pejoviću, ministarki Vujović, ministarki evropskih poslova Maidi Gorčević (Pokret Evropa sad) i potpredsjedniku Vlade Aleksi Bečiću (Demokrate).
Iz Ministarstvu kulture i medija kazali su “Vijestima” da im je gradonačelnica Podgorice Olivera Injac (Pokret Evropa sad), na saglasnost dostavila Predlog programa podizanja spomen-obilježja, kojim je predviđeno davanje naziva javnim objektima – ulicama po imenima ličnosti: Šarla Bodlera, Jova Bećira, Aristotela, Maša Vrbice, Josefa Holečeka, Gojka Kruške, Vladike Sava Petrovića, Konstantina Koče Popovića, Evlije Čelebije, Nikole Đakonovića, Bora Begovića, Nika Pavića, Nikole Raičevića, Pera Ivanovića. Iz Ministarstva su rekli da su dali saglasnost na Predlog programa, pored ostalog i u dijelu koji se odnosi na nazive ulica.
“Nijedan predlog za podizanje spomen-obilježja davanjem naziva javnim objektima – ulicama imenima znamenitih ličnosti nije odbijen”, naveli su.
U Glavnom gradu je u toku proces imenovanja 26 gradskih ulica, čije je nazive Savjet utvrdio krajem juna i uputio ih mjesnim zajednicama radi dobijanja mišljenja. Kad dobiju “zeleno svjetlo” od njih i Ministarstva, predlozi idu Skupštini glavnog grada na izjašnjavanje.
Skupštinski Savjet je, između ostalog, predložio da spomen-obilježje imenovanjem jedne ulice dobije blagajnik nekadašnjeg “Agrokombinata” Slobodan Sekulić koji je ubijen u Titogradu 11. marta 1976. godine braneći državnu imovinu od razbojnika, a počinioci zločina nikada nijesu otkriveni.
U Zagoriču će, kako je pisao “Dan”, biti imenovano 18 saobraćajnica. Od Ulice 12 južno od groblja na zapad biće Ulica majke Tereze, zapadnom stranom groblja do Ulice Tina Ujevića – Ulica Crveni krst, a od Ulice 2 na zapadu do Ulice 8 – Ulica Lava Tolstoja.
Leopold Mandić treba da dobije ulicu od Ulice 4 na zapad do Ulice 8, po Milanu Vukčeviću zvaće se saobraćajnica od trafo-stanice u Zagoriču do Ulice 3, po Mitrofanu banu – ulica od pružnog prelaza u Zagoriču do pružnog prelaza kod trafo-stanice Zagorič, po Hadži Bogdanu Čađenoviću – od pružnog prelaza Zagorič do Brskutske ulice na sjever.
Ulice u Podgorici, prema predlogu, nosiće imena Dijane Budisavljević, Milunke Savić, Ksenije Vujović Tošić…
Prema Pravilima za utvrđivanje predloga naziva naselja, ulica i trgova na području Glavnog grada, predlog za ime ulice ili trga može dati bilo koje fizičko lice, pod uslovom da “nije povezano sa imenom istaknute ličnosti koje se predlaže za davanje naziva ulici ili trgu i to srodnik u pravoj liniji i pobočnoj do drugog stepena srodstva, srodnik po tazbini do prvog stepena srodstva, bračni i vanbračni supružnik, usvojilac i usvojenik”.
Neophodan uslov da bi predlog bio usvojen jeste da je od smrti pojedinca čije ime treba da nosi ulica ili trg prošlo minimum 20 godina, a ukoliko se radi o događaju 50 godina.
Nakon podnošenja predloga imena, Savjet je dužan da glasa na dati predlog, a zatim da isti uputi Ministarstvu kulture, ali i da konsultuje Savjet mjesne zajednice na čijoj teritoriji se nalazi ta ulica.
Ministarstvo: Odlučujemo u roku od 60 dana
Iz Ministarstva kulture i medija podsjećaju da se Predlog programa (podizanja spomen obilježja) dostavlja ovom organu od Skupštine Glavnog grada, radi davanja saglasnosti u odnosu na vrijednosti propisane Zakonom o spomen obilježjima, koji je dužan da ga razmotri i da donese odgovarajući akt najkasnije u roku od 60 dana od dana dostavljanja.
„Kako predmetni Program od strane Skupštine opštine Glavnog do sada nije dostavljan ovom ministarstvu, Ministarstvo kulture i medija nije imalo zakonski osnov za bilo kakvo postupanje, niti davanje mišljenja (o predlogu imena ulice Pavla Bulatovića). Ako predmetni predlog bude dostavljen ovom ministarstvu od strane Skupštine opštine Glavnog grada kroz Predlog programa za podizanje spomen obilježja Ministarstvo kulture i medija će shodno zakonskoj proceduri isti razmatrati“, zaključili su iz Ministarstva.
Foto: Vlada