Novi izbori, stara obećanja

Dok se političari pripremaju za još jedan krug redovnih ili vanrednih lokalnih izbora, građani od kojih traže podršku, sve manje vjeruju u ono što im se obećava. Politikolog Aleksandar Ćuković kaže da je već godinama predizbornim obećanjima sintagma – iznevjerena očekivanja. Osim što je poljuljano povjerenje u obećano, Ćuković kaže da je problematično i to što se partije nakon izbora ne drže programsko – ideoloških osnova.

Iako zvanična kampanja za vanredne lokalne izbore nije počela, političari i vlasti i opozicije, kao i neke nove liste koje će prvi put tražiti podršku na biračkim mjestima, koriste svaku priliku da ubijede građane da su baš oni pravi izbor i da se između onoga što obećavaju i boljeg života može staviti znak jednakosti.

Politikolog Aleksandar Ćuković, saglasan je sa većinom anketiranih građana.

„Nekako je sintagma ‘predizborna obećanja’ nešto što odmah asocira sa iznevjerenim očekivanjima. To je već tradicija kada je u pitanju politička scena, ne samo u Crnoj Gori nego i u čitavom regionu“, kaže on.

I tu, kaže Ćuković, nije kraj iznevjerenim očekivanjima.

„Već ne vjeruju ni predizbornim koalicijama. Dakle, pokazalo se empirijski da predizborna koalicija ne mora značiti i postizbornu koaliciju, što je kod većine birača izazvalo iznevjerena očekivanja“, smatra on.

Od izbora do izbora, građani sve manje vjeruju i u programsko-ideološke osnove partija.

„Prosto dolazi do toga da se zanemaruju programski interesi i da se ona vrsta prave politike istura u prvi plan, kako bi se što više „zagrabilo“ u sferi vlasti i kako bi se taj „kolač“ podijelio nekako drugačije nego što bi to bilo po uzusima koje određena programska načela definišu“, ocjenjuje Ćuković.

Veliki broj izbornih ciklusa i šarolika ponuda, iako predstavljaju demokratski iskorak, mogu biti zbunjujući i, zaključuje Ćuković, na kraju dovesti do apstinencije.

foto: Media Biro

NIKŠIĆ PROGNOZA