Iz Evropskog saveza zatražili su hitnu reakciju Agencija za elektronske medije Crne Gore (AEM) zbog dokumentarnog filma „Referendum: Priča o izmišljenoj slobodi“ koji je emitovan na televizija Adria i Prva TV.
„Čuveni raspirivači mržnje ovoga puta su prevazišli sami sebe, pa smo osim poznatog repertoara uvreda, svjedočili najgnusnijim ponižavanjima građana Crne Gore, njene istorije i ljudskog dostojanstva ali praktično i pozovu na rušenje ustavnog poretka. Agencija za elektronske medije Crne Gore mora hitno da reaguje, zabrani emitovanje ekstremističke propagande i kazni one koji su svjesno učestvovali u mentalnom trovanju crnogorske javnosti, raspirivanju mržnje i pozivanju na rušenje ustavnog poretka. U suprotnom državni organi biće saučesnik u ugrožavanju mentalnog zdravlja nacije i izazivanju podjela“, istaknuto je u saopštenju Evropskog saveza.
Istakli su da je očigledno da je veličanstvena proslava 21. maja koja je nakon 20 godina ujedinila gotovo čitavu Crnu Goru i pokazala trijumf ideje slobodne Crne Gore, bez obzira na naciju, vjeru ili partijsku pripadnost, „nekome teško pala“.
“ U toj svojoj nemoći i bijesu otkrili su i javno nivo mržnje i netrpeljivosti koji imaju prema ideji normalnog života u Crnoj Gori, i time zadali sami sebi konačni udarac u očima svakog normalnog čovjeka. Istovremeno, pojedini u Crnoj Gori pokazali su da im je važniji interes kriminalnih ekstremističkih klika iz regiona nego ljudi u Crnoj Gori. Jedna činjenica dovoljno govori u prilog kome smeta normalan život svakoga od nas u Crnoj Gori. Autor „filma“ koji su kao „poklon“ građanima za Dan nezavisnosti plasirale Adria TV i Prva TV, je Centar za društvenu stabilnost iz Beograda koji okuplja mrežu ljudi povezanih sa Vučićem, SNS i državnim institucijama Srbije, poznat i po targetiranju kritičara vlasti i u toj državi“, naglasili su iz Evropskog saveza.
