U Gradskoj kući u Nikšiću sinoć je, u organizaciji Javne ustanove (JU) Muzeji i galerije, upriličena prezentacija stvaralaštva i razgovor na temu: „Homo ecranis i Homo consumens – izazovi 21. vijeka“ sa dr Lidijom Vujačić, profesorkom na Filozofskom fakultetu.
Razgovor sa Vujačić vodila je Vera Luburić, kustos – etnolog u JU Muzeji i galerije Nikšić.
“U hipertehnologizovanom i hipermedijalizovanom društvu 21. vijeka, sa hiperpotrošačkom i konzumerističkom kulturom, pojedinci u potrazi za individualizomom unaprijed su osuđeni na poraz”, kaže profesorka Vujačić.
“Današnji pojedinac je na neki način i razmažen uz sve ove blagodeti, pa onda traži neko svoje mjesto po nekom individualističkom ključu, što je moguće i nemoguće, jer je taj ključ opet u okviru nekog, da kažem, jednog šireg okvira sličnosti, koji nameće hipermedijalizovana, hipertehnologizovana kultura. Dakle, nemoguće je, čak i ako želite, izmjestiti se iz takvog okruženja”, ističe Vujačić.
Ni Crna Gora, koja baštini tradicionalne i patrijahalne vrijednosti, ne može izbjeći uticaje globalne kulture.
“Postoje i te kako ti ostaci koji su se modifikovali iz patrijahalnog društva, vremena itd., ali nesporno je da Crna Gora u mnogo čemu, svjedoci smo u svakodnevnici, ide nekim putem kojim idu i sve zemlje. I sad tu imamo neka previranja, neke dileme i na ličnom planu, društvenom, kulturoloskom itd. Na neki način smo zaglavljeni i tamo i ovamo, odnosno nijesmo ni tamo ni ovamo, nijesmo se u poTpunosti emancipovali” – kaže Vujačić.
Vujačić je autorka knjiga “Homo ecranis” i “Homo consumens” u kojima istražuje problematiku zavisnosti savremenog društva od sadržaja koji se plasiraju putem mas-medija i kolektivnu “zaslijepljenost” trendom, modom, jeftinom estetikom indoktoriranu potrošačkom ideologijom.
“Današnja potrošnja, odnosno industrijska proizvodnja učinila je da nam je većina proizvoda jako dostupna. Svako na neki način, više ili manje, može da priušti mnoštvo proizvoda. Zapravo čovjeka čežnja usmjerava da želi što više proizvoda, jer može da ih priušti i on se gubi u toj čežnji”, ističe Vujačić.
U društvu koje obiluje resursima i informacijama opsjednutost novim sadržajima i novim materijalnim stvarima fenomen je poznat pod nazivom neofilija.
“To je jedan fenomen, jedna opsesivna ljubav, tako da kažem, prema novom. Znači, stalna potreba da se ima nešto novo, iako, a sada govorimo o proizvodima i čežnjama koje dovode do kupovine proizvoda, prethodni proizvod često nije mnogo bolji od postojećeg ili nije uopšte, ali postoji neka estetska, reklamna promjena koja ga čini neodoljivim i u nama se javlja čežnja. To je jedan začarani krug potrošačkog društva”, zaključuje Vujačić.
Mina Gezović
foto/video: RTNK