Studijski program za srpski jezik i južnoslovenske književnosti, Ambasada Republike Srbije u Crnoj Gori i Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori organizovali su u Nikšiću promociju knjiga akademika Jovana Delića.
Tribinu Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori posvećenu akademiku Deliću otvorio je autor besjedom iz posvete knjizi „Milutin Bojić, pjesnik moderne i vjesnik avangarde“ , koju je 2023. godine objaavila izdavačka kuća „Štampar Makrije“.
“Ovu knjigi napisao sam u prvoj verziji 2017. godine, pa je onda Bog odlučio da to tako ne bude i onda sam je dopisivao. Posveta je tada napisana i ona važi za nju zaista. “Mojim djedovima Tanasiju, borcu i artiljercu sa Skadra i Mojkovca, Nikoli – crnogorskom kapetanu i oficiru sa Skadra i Mojkovca i Spasoju Deliću, robijašu iz Nedmeđera”, kazao je akademik Delić.
U osvrtu na ovu knjiga, prof. dr Lidija Tomić istakla je da je za autora bio izazov da Milutina Bojića i njegovo djelo u cjelini sintetizuje i osvijetli.
“Knjiga je na neki način dug poetskoj i ljudskoj vrijednosti u srpskoj književnoj tradiciji koju je obilježila sudbina rano preminulog pjesnika i rodoljuba. U istorijskoj i kosmičkoj vertikal, Bojićeva sudbina reflektuje stradanje srpskog naroda, zbog kojeg autor s razlogom knjigu posvećuje svojim precima, koji su takođe simboli jednog vremena i nepredavanja zlu”, istakla je Tomić.
Primjerak knjige „Gojko Đogo – crni Argonaut srpskog pjesništva“, posvećene bliskom rođaku Novu Deliću, autor je na „Tribini u Matici“ poklonio Novovom sinu, Draganu Deliću, dok je publiku sa njenom sadržinom i genezom upoznao knjiženik Radomir Uljarević.
“Jovan Delić je “argonaut” srpske književnosti, ne onaj “crni Argonaut”, već onaj sa fenjerom. Čitav život je proveo u potrazi za “zlatnim runom” i do danas ne odustaje”, kazao je Uljarević.
Knjiga „Sažeta poetika sažimanja“, koju je 2023. godine objavila izdavačka kuća „Arhipelag“ predstavlja sveobuhvatnu i temeljnu analizu cjelokupnog proznog stvaralaštva Danila Kiša.
“Već sam naslov knjige sugeriše da je riječ o pokušaju da se obimna i razuđena poetika Kišovog stvaralaštva sažme u jasno strukturisane, ali duboko promiišljene pojmovne cjeline”, istakla je Jelena Šaković, saradnica u nastavi na Filološkom fakultetu.
Akademik Delić je bio gost i Filološkog fakulteta gdje je, kroz razgovor sa moderatorom doc. dr Goranom Radonjićem, govorio na temu “ Kako poetički premrežiti 20. vijek“.
Na „Tribini u Matici“ Radonjić je predstavio publici dvije Delićeve publikacije: zbornik „Poetski svetovi Vaska Pope“, koji predstavlja sublimaciju tekstova učesnika naučnog skupa, organizovanog 2022. u Matici srpskoj, povodom vijeka od Popinog rođenja i studiju o poeziji i poetici Vaska Pope „Hodočašća uz Uspravnu zemlju“.
“Ovdje vidimo i uspostavljanje lične veze između autora, Jovana Delića, i pisca kojim se bavio, u ovom slučaju pjesnika Vaska Pope i zbirke “Uspravna zemlja”. Dakle, govoriti o “Uspravnoj zemlji” znači govoriti o uspravljanju čovjeka i o uspravljanju u patnji, dakle u dokazivanju čojstva. Dakle, osim estetske, u poezijii možemo naći i moralističku dimenziju”, zaključio je Radonjić.
Mina Gezović
foto/video:RTNK
[…] Foto/video: RTNK […]