U okviru repertoara za mart programa Nikšićka kulturna scena, u organizaciji Kknjiževnog kluba “Poenta poetika” u nikšićkom Zahumlju promovisana je knjiga „Sjećanja i još ponešto“ istaknutog i nagrađivanog vajara i slikara Krsta Andrijaševića.
Andrijašević, umjetnik jedinstvene poetike, prisutan na crnogorskoj likovnoj sceni više od četiri decenije, u raznolikom štivu „Sjećanja i još ponešto“ vlastita životna iskustva, sjećanja i refleksije o umjetnosti predočio je u poeziju i prozu.
Knjiga obuhvata četiri segmenta: „Sjećanja“ ispovjednu, autobiografsku prozu, zatim poglavlje „Pjesme“ s autentičnim i neposrednim stihovima, potom cjelinu „Meštrović“ – analitički osvrt na stvaraslaštvo jednog od najvećih vajara ovih prostora i segment „Uspomene iz kosmosa“ u kojem referiše o periodu djetinjstva.
„Nijedan od četiri dijela knjige iako se tako ne čini na prvo čitanje, nije suvišan. Oni su poput sjećanja iscjepkani, ali neophodni. Zapravo, svaki ima ulogu da osvjeti duh i svijest Krsta Andrijaševića, čovjeka kome su Bog i umjetnost bili utjeha uvijek kada su ga ljudi ranjavali, ostavljali, zaboravljali, povrijeđivali. Zato je zbirka tekstova kao žanrovsko određenje u suštini životopis. Ipak, on nije odustao ni od ljudi, ni od života. On stvara zagledan u sjećanja, intime i iskustvo što u stvaralaštvu jeset i biće zalog za budućnost“ naglasio je Goran Radojičić, recezent knjige „Sjećanja i još ponešto“, koju je izdala Javna ustanova Zahumlje.
Prof. dr Tatjana Đurišić analitički je sagledala autorovu poeziju, posebno pjesmu posvećenu Vasku Popi, kao i ciklus „Nebuloze“, dvadesetak pjesama, prožetih posebnom infantilnom čistoćom, u kojema se ogleda Andrijaševićeva autentičnost i neposrednost, karakteristike svih svera njegovog stvaralaštva.
“ Najljepši stih koji me je posebno impresionirao jeste „Teško onome ko ne zna da priča“. Mnogo je važno i moćno to što u vama traži ekspresiju. Biće koje ne govori je mnogo nesrećno biće. Toliko različitih umjetničkih iskaza imamo kod Krsta, jer on obožava da govori i uvijek se izražava autentično. On je duh koji stvara, da li će stvarati u drvetu, mermeru ili pak, slikati, ili stvarati riječima njemu je svejedno. Njegov iskaz se razlikuje od svih ostalih”.
Moderatorka Marijana Blečić, čitala je odlomke iz knjige, a tokom razgovora sa autorom, evocirane su uspomene na djetinjstvo, porodicu, prijatelje – umjetnike, kao i teme koje su ostavile poseban pečat na autorov život – religioznost, ljubav prema djeci, cvijeću, muzici i filmu. Posebno je apostofiran Andrijaševićev senzibilitet – spoj umjetničke posvećenosti i humanosti.
„Krsto je, sigurna sam da to ne znate, veliki humanista, koji značajna sredstva poklanja ljudima kojima je to potrebno. Nikada to nije javno pomenuo, ali pozamašan iznos od Trinaestojulske nagrade izdvojio je za onima kojima je novac bio potreban. Ne postoji osoba koja prosi ili traži pomoć a da mu Krsto nije pomogao „.
Oduvijek posvećen dubokom čovjekoljublju i humanizmu, Andrijašević, umjetnik jedinstvenog izraza, prepoznat i poštovan u crnogorskoj i široj umjetničkoj javnosti, otkrio je koje poznate umjetnike posebno cijeni.
“Najdraži slikar, blizak po stvaralaštvu i po životu mi je Vinset van Gog, volim Matisa i rumunskog Brankuzija, oni su moji veliki uzori”
Promocija knjige „Sjećanja i još ponešto“ Krsta Andrijaševića, bila je više od književne večeri. To je bio susret sa umjetnikom koji likovnim formama i pisanim riječima svjedoči, oblikuje i ostavlja trag i na svoj način, postavlja standarde autentičnosti.
Jovan Džodžo
foto/video:RTNK