Umjetnici iz 13 zemalja u Nikšiću osnovali međunarodnu zadrugu O.U.R. COOP

Osnivačka skupština međunarodne socijalne zadruge vizuelnih umetnika O.U.R. COOP održana je u Nikšiću od 16. do 20. maja, čime je formalizovan višegodišnji proces razvoja jedne od najambicioznijih inicijativa za kolektivno organizovanje umetnika u regionu i Evropi.

Kako je saopšteno, zadruga je osnovana u okviru projekta Shared Visions, koji podržava Evropska unija kroz program Kreativna Evropa. Tokom petodnevnog programa održani su radni sastanci, javne prezentacije i diskusije posvećene zadrugarstvu, organizovanju u kulturi, istraživanju umetničkog tržišta, digitalnim alatima i modelima solidarne ekonomije u umetnosti.

„Osnivanjem O.U.R. COOP-a pokrenut je novi model međunarodnog povezivanja i ekonomskog organizovanja vizuelnih umetnika, zasnovan na principima demokratskog upravljanja, solidarnosti i zajedničkog vlasništva. Zadruga nastaje kao odgovor na rastuću nesigurnost umetničkog rada, slabljenje javne podrške kulturi i sve izraženiju marginalizaciju umetnika unutar dominantnih tržišnih modela. Cilj zadruge je razvoj održive infrastrukture za umetnički rad, uključujući pristup tržištima, zajedničkim resursima, pravnoj i produkcionoj podršci, međunarodnoj saradnji i novim modelima kolektivne ekonomije“, navodi se u saopštenju.

Program je okupio više od 40 umetnika, kulturnih radnika, istraživača, kustosa, aktivista i stručnjaka iz oblasti digitalnih tehnologija iz Srbije, Crne Gore, Belgije, Holandije, Kazahstana, Rusije, Kurasaa, Italije, Portugala, Nemačke, Sjedinjenih Američkih Država, Hrvatske i Severne Makedonije, zajedno sa predstavnicima partnerskih organizacija i pridruženih mreža uključenih u projekat.

Jedan od centralnih događaja tokom skupštine bilo je predstavljanje opsežnog istraživanja tržišta vizuelnih umetnosti u regionu Balkana.

„Riječ je o jednom od najvećih regionalnih istraživanja ove vrste, koje analizira uslove rada umetnika, pristup tržištima, institucionalnu podršku, ekonomske modele i potencijale razvoja novih oblika međunarodne saradnje. Rezultati istraživanja predstavljaće osnovu za dalje strateško pozicioniranje zadruge u širem evropskom i međunarodnom kontekstu“, kaže se u saopštenju.

Zadruga će, kako dodaju, uskoro pokrenuti onlajn prodajnu galeriju, zamišljenu kao međunarodnu platformu za predstavljanje i distribuciju radova, znanja i veština umetnika, sa ciljem otvaranja novih tržišta i stvaranja održivijih uslova rada u oblasti vizuelnih umetnosti.

Projekat Shared Visions vodi Fondacija Fond B92 iz Srbije, u saradnji sa organizacijama SOTA – State of the Arts iz Belgije, Caradt pri Avans Univerzitetu primenjenih nauka iz Holandije, SULUV-om iz Srbije, Landscape Choreography iz Italije, Institutom za savremenu umetnost iz Crne Gore, Soshenko 33 iz Ukrajine i kulturnom zadrugom kickvoidlöop iz Portugala. Mrežu pridruženih partnera čine organizacije iz Bugarske, Severne Makedonije, Holandije, Belgije i Italije.

Organizatori ističu da O.U.R. COOP predstavlja dugoročan pokušaj izgradnje pravednijeg i održivijeg umetničkog sistema, u kojem umetnici zajednički upravljaju resursima, razvijaju međunarodne mreže saradnje i stvaraju nove modele kulturne proizvodnje zasnovane na kolektivnoj brizi i društvenoj odgovornosti. Više informacija dostupno je na sajtu projekta.

FOTO: O.U.R. COOP

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA