Knjige akademika Srpske akademije nauka i umjetnosti (SANU) Jovana Delića, nakon Nikšića, predstavljene su čitalačkoj publici i u Plužinama.
Sažeta poetika sažimanja, kazao je doc. dr Goran Radonjić, treća je knjiga Jovana Delića o Danilu Kišu, nakon studija Književni pogledi Danila Kiša: Ka poetici Kišove proze I iz 1995. godine, i Kroz prozu Danila Kiša: Ka poetici Kišove proze II iz 1997.
“Knjige su koncipirane tako da se mogu čitati pojedinačno i shvatiti kao zaokružene, u smislu da imaju jasna metodološka načela i jasan opseg istraživanja. Sa druge strane, te tri knjige dopunjavaju se na raznim nivoima, pa predstavljaju i zaokruženu cjelinu”, kazao je Radonjić.

U najnovijoj monografiji Delić, istakao je Radonjić, najprije tumači različite Kišove tematske tendencije i dominante.
“Zatim, uzevši te formalističke termine u još jednom specifičnijem značenju, razmatra likove u Kišovoj prozi, od izbora junaka do karakterizacije. Nakon toga izdvaja neke od ključnih Kišovih postupaka: istoričnost, citatnost, dijalog s mitom, „dokumentaristički postupak“, intermedijalnost, ironični lirizam, ciklizacija, žanrovski hibridi, kontraknjiga, fragmentarnost i enciklopedičnost.To su ne samo ključni postupci Kišove proze, nego postupci koje vidimo kao najvažnije u definisanju poetika kojima Kiš pripada, a to su modernizam i postmodernizam”, pojasnio je Radonjić.
Stoga je, smatra on,najnovija Delićeva studija, osim što je nezaobilazna za proučavaoce Danila Kiša, korisna je za proučavaoca bilo kog važnog pisca druge polovine 20. i početka 21. vijeka.
“Ona ima i širi teorijski značaj: osvjetljava neke od teorijskih problema važnih za razumijevanje književnosti uopšte. U predgovorima nekih Delićevih knjiga pokazuje se njegov pripovjedački dar. U zapisima takve vrste koji stoje na početku njegovih knjiga govori se o patnji i stradanju, ali ključna tema jeste čojstvo. To je u vezi i sa Delićevim razumijevanjem funkcije književnosti. Naravno da je Deliću blizak motiv knjige-kenotafa koji će tumačiti kod Danila Kiša”, naglasio je Radonjić.
Doc.dr Radonjić govorio je i o Delićevoj monografiji o Vasku Popi, Hodočašća uz Uspravnu zemlju, koja, kako je rekao, ima višestruk značaj i može biti privlačna za raznovrsnu publiku.
“Bavi se jednim od naših najboljih i najomiljenijih pjesnika, i nudi analize nekih od njegovih najznačajnijih i najčitanijih pjesama. Tumačeći jedan Popin „lirski spjev“ i kontekstualizujući ga, Delić dolazi do pjesnikove implicitne i eksplicitne poetike, i time kreira jednu vrstu osnove i alata za tumačenje cjelokupnog Popinog djela. Budući da se kod Pope mogu uočiti brojne teme, forme i postupci karakteristični za modernu poeziju, Delićeva knjiga može koristiti onima koji čitaju i proučavaju mnoge druge moderne pjesnike. U najširem smislu, dajući jasno formulisan i dosljedno sproveden pristup, knjiga se može čitati i kao teorijski i praktičan priručnik za vještinu tumačenja, za razumijevanje kako funkcioniše književni tekst i književnost kao cjelina”, kazao je Radonjić.

Književnik Radomir Uljarević istakao je da se u Delićevim knjigama gotovo i ne primjećuje kad jezik kritike zamjenjuje jezikom poezije ili proze, kad iz svog kritičarskog ja ulazi u autorsko ja.
“Mi golim okom gledamo kako teorija postaje onim što je njen predmet, onim čime se bavi – postaje književnim djelom. Delić je kritiku izdigao na lestvicu gdje ona opstaje ravnopravno sa žanrovima koje tretira i tumači. NJegove analize i sinteze postale su obrazci i mjera razumijevanja savremene srpske književnosti, dubljeg razumijevanja, dakle prepoznavanja onih slojeva za koje treba iskustvena upućenost”, rekao je između ostalog Uljarević.
Voditelj programa bila je pjesnikinja Milica Bakrač, a organizator promocije Delićević knjiga bio je Centar za kulturu Plužine.
foto:privatna arhiva