Budva: Sjutra počinju jubilarni „Njegoševi dani“

Deseto, jubilarno, izdanje manifestacije “Njegoševi dani”, koju organizuje Filološkog fakulteta Univerziteta Crne Gore (UCG), biće svečano otvoreno sjutra, 7. septembra, u 21 sat na terasi hotela Mogren u Budvi.

Međunarodni slavistički skup otvoriće dr Dritan Abazović, predsjednik Vlade Crne Gore u tehničkom mandatu, a pored njega govoriće Mirjana Maslovar, državna sekretarka u Ministarstvu kulture i medija, zatim doc. dr Predrag Zenović, predsjednik Savjeta za kulturu Opštine Budva, prof. dr Vladimir Božović, rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Rajka Glušica, predsjednica UOUCG, prof. dr Igor Lakić, dekan Filološkog fakulteta, akademik Slobodan Grubačić u ime Naučnog savjeta Njegoševih dana i prof. dr Tatjana Đurišić, predsjednica Organizacionog odbora.

Kako navode organizatori ovogodišnje izdanje Međunarodnog slavističkog skupa “Njegoševi dani” posvećeno je Njegoševom stvaralaštvu i interdisciplinarnom istraživanju kulta vođe u južnoslovenskim književnostima i kulturama.

„Ovo je mali doprinos da se kult vođe dekonstruiše, da se razgradi i da se bolje razumije njegovo porijeklo i posljedice“, ističu iz organizacije.

Ove godine, s posebnim zadovoljstvom, napominju, „Njegoševi dani“ biće posvećeni savremenoj crnogorskoj književnosti. U prethodnih petnaest godina, skup je promovisao književne stvaraoce iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i drugih zemalja.

Ovogodišnji gosti su i Balša Brković, Aleksandar Bečanović, Đuro Radosavović, Nataša Nelević, Radoman Čečović i Marinko Vorgić, istaknuti autori koji su najzaslužniji za savremenu crnogorsku književnu scenu.

Poseban gost na ovogodišnjem skupu je Zoran Živković, čuveni pisac fantastične književnosti, laureat brojnih regionalnih i svjetskih književnih priznanja.

Na svečanom zatvaranju, 9. septembra, očekuje nas koncert istaknutog makedonskog umjetnika, Vlatka Stefanovskog, od 22 sata na terasi hotela Mogren.

Jubilarno izdanje slavističkog skupa „Njegoševi dani“ koje će trajati do 10. septembra, okupiće brojne naučnice i naučnike koji dolaze iz 13 zemalja Evrope, 27 gradova i sa 35 različitih naučnoistraživačkih i obrazovnih institucija.

NIKŠIĆ PROGNOZA