Želimo da obavijestimo javnost povodom novog Pravilnika o sigurnosti plovidbe, izvještavanju i upravljanju pomorskim saobraćajem koji je na stazi od 20.05.2026, saopštili su iz NVO Udruženja vlasnika glisera Kotor sa kolegama iz Tivta i Herceg Novog.
Kako navode, Pravilnik o sigurnosti plovidbe, izvještavanju i upravljanju pomorskim saobraćajem koji je trenutno na snazi šteti ugledu države Crne Gore kao dominantno turističkoj zemlji, a posebno Kotoru i Boki kotorskoj, jer je rađen bez konsultacija sa privrednom pomorskom zajednicom iz Boke i koji je donesen u pogrešnom trenutku godine, pred sami početak špica sezone bez ikakvih najava u prethodnih 18 mjeseci koliko traje diskusija o novom zakonu o sigurnosti plovidbe i kako urediti plovidbu Bokom.
Dodaju da, predlozi NVO Udruženja vlasnika glisera su jasni, nedvosmisleni, realni i imaju za cilj uređenje načina plovidbe Bokom, povećavanje sigurnosti plovidbe i putnika, te održivost pomorske djelatnosti u Boki.
“Gotovo jednoglasni i ujedinjeni svi vlasnici plovila od Kotora do Herceg Novi smo da su ovi predlozi na dobrobit i privrede, i sigurnosti putnika, kao i države Crne Gore kao sigurne destinacije. Zabranjeno kupanje i zadržavanje plovila duže od 5 minuta u Plavoj Spilji, samo prolazak kroz nju i kupanje ispred špilje. Na taj način čuvamo nacionalno dobro i povećavamo sigurnost plivača i ostalih učesnika u pomorskom saobraćaju. Drugi član posade: Kategorija do 7 metara koja čini 90 odsto glisera Boke. Izuzetno mali gliser najčešće do 8 putnika po gliseru za maximalnu sigurnost plovidbe je potreban mornar motorista, dok drugi član posade nema nikakvu ni praktičnu ni funkciju u cilju povećanja sigurnosti plovidbe. Potreban 1 član posade i svaki mornar motorista da položi dodatni safety brevet vezan za najveći stepen sigurnosti plovidbe. Takođe iz praktičnih razloga drugi član posade bespotreban što je i pokazala 2025.”, piše u saopštenju.
Dodaju da kategorija od 7 do 12 metara potrebna 2 člana posade zbog same veličine plovila đe je prilikom manovre neophodna asistencija mornar motoristi, a sve u cilju maksimalne sigurnosti putnika i drugih učesnika u pomorskom saobraćaju.
“Lučka Kapetanija Kotor u cilju povećanja sigurnosti plovidbe vrši kontrolu i najstrožije kažnjava: nelegalna plovila koja se koriste za prevoz putnika; upravljanje plovilom registrovanim u privredne svrhe bez sertifikata mornar motorista I VHF operater; prekrcaj putnika u plovilu; plovidbu u blizini obale; plovidbu na otvorenom moru u lošim vremenskim uslovima pod zabranom Lučke Kapetanije Kotor; upravljanje plovila od strane osoba pod dejstvom alhohola i psihoaktivnih supstanci”, ističe se u saopštenju.
Kako poručuju, podržavaju napore i rješenje Ministarstva pomorstva kojima su uređene zone gliserinja, brzi koridori, kao i restriktivne zone. Dodaju da iako se ne slažu u potpunosti sa istim, pozdravljaju napore u cilju regulisanja brzine i spremni su sarađivati u cilju nalaženja optimalnog rješenja u navedenim zonama.
“S obzirom da se radi o pravilniku, a ne o zakonu i da direktno gospodin Radulović ima ingerencije za odobrenje pravilnika, njegovu izmjenu i dopunu, apelujemo da uvaži predloge NVO Udruženja vlasnika glisera Kotor koji imaju mnogobrojnu podršku kolega iz Perasta, Tivta i Herceg Novog i na taj način će se stvoriti siguran i održiv ambijent za plovidbu Bokom”, navodi se u saopštenju.
Dodatno napominju, kako dodaju, da sami tajming za donošenje zabrane ulaska motornim plovila u Plavoj Špilji šteti i ugledu države Crne Gore kao dobro organizovane i predvidljive turistički svjetske prepoznate destinacije, jer se nalazimo pred sami početak špica turističke sezone i na desetine hiljada prodatih aranžmana koja uključuju prolazak za fotografisanje kroz Plavu Špilju i kupanje ispred Plave Špilje đe su svi gosti pod kontrolom i odgovornošću posade na plovilima.
Dodaju da, kako iz resora Ministarstva pomorstva obrazlažu zabranu ulaska i približavanja Plavoj Špilji na bliže od 20 metara sa aspekta sigurnosti plovidbe njihov odgovor glasi:
“Zaštita ljudskih života i sigurnosti kupača“. Moramo da naglasimo da upravo ova zabrana prilaska motorskim plovila Plavoj Špilji može imati fatalne posljedice po ljudske živote i može rezultirati ogromnom ljudskim gubicima iz prostog razloga ako se plovilo nalazi 20 metara udaljeno od Plave Špilje i kupači sa tog plovila nisu pod nadzorom skipera i skiper nema vizualni kontakt sa gostima može dovesti do zakašnjele reakcije u cilju spašavanja ljudskih života u Plavoj Špilju. U Plavoj Špilji je dubina između 4 i 8 metara bez mjesta za odmor na koja se plivači mogu osloniti uz napomenu da se radi o otvorenom moru, te samo profesionalni plivači mogu boraviti u Plavoj Špilji zbog udaljenosti svog plovila na minimum 20 metara od ulaza, dovodi do ogromnih rizika po ljudske živote”, navodi se.
Dodaju da posjetioci Boke žele vidjeti i fotografisati Plavu Špilju na par minuta kako i sama Turistička organizacija države Crne Gore reklamira jedan od dragulja naše države, dovoljno je dozvoliti sami prolaz i kupači onda nemaju potrebu ulaziti u nju, kao što je i slučaj sa 110 glisera udruženja. Napomena: Niti jedan izgubljeni život od obnavljanje nezavisnosti Crne Gore u Plavoj Špilji, baš iz gore navedenih razloga.
“Smanjenje rizika od pomorskih nezgoda u prostoru izrazito pojačanog turističkog i plovidbenog intenziteta“. Naime, od kada je obnovljena nezavisnost Crne Gore u Plavoj Špilji nije zabilježen niti jedan pomorski incident, pomorska nezgoda ili sudar unutar Plave Špilje, te omogućavanjem prolaska kroz Plavu Špilju u trajanju od par minuta može samo smanjiti (u odnosu na nepostojanje mjere), a nikako povećati broj pomorskih nezgoda u Plavoj Špilji, koji je svakako 0, jer sama špilja ima 2 velika prolaza, te gliseri i manji brodovi se na taj način ne moraju mimoilaziti već jedan za drugim prolaziti bez problema i ugrožavanja sigurnosti”,stoji u odgovoru.
Moraju, kako kažu, reagovati da mjerom zabrane ulaska motornim plovilima u Pravilniku koji je na trenutno na snazi se ne dobija efekat povećanja sigurnosti plovidbe, već naprotiv, stvara se izuzetno opasan ambijent po ljudske živote posjetioca. A kako je i sam ministar Radulović izjavio „Upravljanje sigurnošću plovidbe ne zasniva se na čekanju da se nesreća dogodi, već na preventivnom djelovanju radi sprečavanja mogućih tragedija.” Dodaju da upravo ova odluka može biti fatalna i sa katastrofalnim posljedicama po kupače na otvorenom moru bez mjesta za odmor i bez nadzora posade sa broda, glisera, barke koja mora ostati na udaljenosti od 20 metara od Plave Špilje i izgubiti vizualni kontakt sa gostima dok se oni kupaju u njoj.
“Molimo da po hitnom postupku ministar Radulović ukine mjeru zabrane ulaska i prilaska Plavoj Špilji motornim plovilima kako bi se izbjegao gubitak ljudskih života na gore opisan način, jer ogroman broj posjetioca će posjetiti Plavu Špilju već u narednih danima, te u cilju zaštite i očuvanja ljudskih života i same turističke destinacije kao i cjelokupne pomorske grane privrede u Boki, uvede mjeru kojom će se omogućiti prolaz kroz Plavu Špilju, ne duži od 5 minuta za fotografisanje, kako bi sezona 2026. protekla u najboljem redu, a sve u cilju ukupne sigurnosti i održivog upravljanja pomorskim saobraćajem u tom području”, ističe se u saopštenju.
Svjedoci su, kako poručuju, da u drumskom saobraćaju u Crnoj Gori gotovo svakodnevno imamo veliki broj saobraćajnih nezgoda sa ozbiljnim povredama učesnika u saobraćaju i nažalost gubitke ljudskih života, dok u pomorskom saobraćaju Boke sa uvažavanjem naših predloga ćemo izbjeći pomorske nezgode i kao i do sada ostati na 0 izgubljenih života i veoma malim brojem povrijeđenih lica, dok konkretno mjera zabrana prilaska Plavoj Špilji motornim plovilima i ostavljanjem kupača na otvorenom moru u špilji bez nadzora posade može imati fatalne posljedice.
“S ozbirom da je odgovor ministra Radulovića na naše predloge do današnjeg dana izostao, te da je više hiljada ljudi iz Kotora, Perasta, Tivta, Herceg Novog, što vlasnika, skipera, mornara, bukera i njihovih članova familije dovedeno na rub egzistencije sa novom, smatramo nepromišljenom, odlukom u Pravilniku da je onemogućen prolaz od par minuta motornim plovila kroz Plavu Špilju, mi smo satjerani u ćošak i primorani da prijavimo proteste Upravi policije u Kotoru, a sve u cilju kako bi nas ministar primio na hitan sastanak, pošto smo mi ljudi koji žive od mora i cijela Boka se bavi pomorstvom vjekovima”, poručuje se u saopštenju.
Dodaju da Crna Gora kao pomorska zemlja, a naročito Kotor kao pomorski grad, zaslužuje da privrednici koji obavljaju pomorsku djelatnost imaju pravo glasa i njihovi predlozi se uvažavaju kako bi se stvorio poslovno stabilan, siguran i održivi pomorski turizam u Boki.
“NVO Udruženje vlasnika glisera ostaje posvećeno povećanju sigurnosti plovidbe i očuvanju prirodnih turističkih destinacija Boke”, zaključuje se u saopštenju.
Foto: Boka News