(VIDEO) Mujović: Cijena struje u Crnoj Gori mora se približiti evropskom prosjeku do 2027.

Na danas održanom okruglom stolu koji je organizovalo Ministarstvo energetike prezentovani su rezultati u ovoj godini, ali i izazovi koji slijede. Kako je saopšteno, ostvareni su izuzetni rezultati kako u obezbjeđenju novih izvora energije tako i novih projekata koji će, između ostalog, nadomjestiti nedostajuće količine električne energije i nakon prestanka rada TE Pljevlja, koja je planirana za 2041. Poziv je upućen predstavnicima svih političkih partija zastupljenih u crnogorskom parlamentu, ali su se odazvali samo iz vladajuće većine.

Ministar energetike Saša Mujović kazao je da su rezultati postignuti za samo godinu od početka njegovog mandata  izuzetni. Istakao je prekid ugovora o koncesijama na prostoru bivšeg rudnika Brskovo, podsjetio je na rješavanje problema radnika rudnika Novi boksiti. 60 radnika štrajkovalo je i tražilo i dobilo ugovore na neodređeno.  Imali smo rekordnu naplata koncesione naplate za mineralne sirovine. 5.460.000 eura, 20 odsto više, a nakon 30 godina obezbijeđena je naknada za potopljeno zemljište Opštine Nikšić.

„Projekat izmiještanja toka rijeke Ćehotine biće realizovan paralelno sa  ekološkom rekonstrukcijom TE Pljevlja, u toku je prva i druga faza toplifikacije Pljevalja, koja bi trebalo da bude završena naredne godine, dok će radovi na ugradnji osmog agregata HE Perućica biti završeni 2027. čime će Crna Gora dobiti dodatnih 58,5 megavata. Tu je i početak izgradnje vjetroelektrane Gvoz,  u planu je i Gvozd 2, zatim brojni završeni, početi i planirani  projekti iz oblasti korišćenja solarne energije. Projekat HE Kruševo istorijski važan projekat – potpisan ugovor sa Institutom za vodoprivredu. Počeće geološka istraživanja. Za 2 godine počinju radovi“, kazao je Mujović. Dodaje da je tu još niz projekata koje Crna Gora mora i može da završi kako bi ispunila glavni zadatak energetske tranzicije – isključenje sa mreže TE Pljevlja.

Mujović je istakao prevaziđene problem u nikšićkoj Željezari- zarađena je i isplaćena prva bruto zarada, a svi su izgledi da će se postići dogovor oko reprograma duga po osnovu poreza i doprinosa. Sa dolaskom zakupca Čeličane i Kovačnice i preuzimanja dijela radnika, kćerka firma  Željezara mogla bi se suočiti sa nedostatkom radne snage određenog profila, međutim matična kompanija će, po riječima predsjednika odbora direktora Milutina Đukanovića, zaštititi svoje interese, ali ne ugrožavajući ugovor sa zakupcem.

Koliko, kome i kako će se vršiti obračun za struju od narednog mjeseca biće poznato do kraja ovog, kazao je Mujović, i dodao da će se voditi računa o socijalnim kategorijama stanovnika, ali da sa druge strane do 2027. Crna Gora se na putu ka EU mora približiti evropskom prosjeku.

Kako je kazao Mujović u posljednjih godinu dana imamo smanjenje broja zaposlenih u energetskom sektoru. EPCG: 1221/1198 Željezara: 288/281 Solar gradnja: 540/426 Rudnik uglja:1363/1261 CEDIS: 1771/1763 .

„Plan je da se svake godine za 5 odsto smanji broj zaposlenih“, kazao je ministar.

Poziv na okrugli sto  upućen je predstavnicima svih političkih partija zastupljenih u crnogorskom parlamentu, ali su se odazvali samo iz vladajuće većine.

Marina Radojević

Foto/video: RTNK

Pročitajte još:

0 komentara

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA