Realni troškovi trgovaca povećaće cijenu goriva

Ministarstvo energetike i rudarstva priprema novu Uredbu o određivanju maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata, kojom će priznati uvećane troškove prilikom distribucije i prodaje goriva, dok će biti ukinuto ograničavanje cijene supera 98 i koju će u buduće određivati samo trgovci.

To je saopšteno “Vijestima” iz Ministarstva na pitanje da li će biti mijenjana ova uredba čije tarife i marže nisu mijenjane od 2002. godine, kao i da li će Crna Gora do ulaska u Evropsku uniju preći na slobodno utvrđivanje cijena naftnih derivata.

Nisu naveli, ali prema informacijama “Vijesti” svi troškovi trgovaca, koju su nastali u međuvremenu od 2002. godine, biće pokriveni uz rast maloprodajne cijene od jednog do dva centa. Nova uredba treba da definiše i troškove takozvanog markiranja goriva, koji su novim zakonom nametnuti trgovcima.

Trgovcima marža šest centi kao i 2002.

Prema ovoj uredbi, Ministarstvo svakih 14 dana, na osnovu berzanskih cijena naftnih derivata i kursa dolara i eura, izračunava maksimalne maloprodajne cijene za četiri vrste goriva super 95 i 98, eurodizel i lož ulje. U zemljama EU određivanje cijena goriva većinom je potpuno liberalizovano. Hrvatska je postala članica EU u julu 2013. godine, dok je određivanje cijena goriva prepušteno trgovcima i njihovoj konkurenciji 2014. godine.

Prema uredbi iz 2002. godine maksimalna bruto marža prodavcima goriva je određena na 6,3 centa po litru za super 95 i 98, a eurodizel 6,4 centa i 7,6 centi za lož ulje i ona nije mijenjana za protekle 23 godine i pored više zahtjeva trgovaca. U važećem obračunu marže se kao trošak radne snage trgovcima priznaje zarada radnika na pumpi od 120 eura iz 2002. godine, dok je minimalna zarada sada 600 eura. U međuvremenu su za 23 godine znatno porasle razne takse i drugi troškovi, a u uredbi još važe one iz 2002. godine.

Zarada od prodavnica zbog neradne nedjelje

Iz finansijskih izvještaja i bilansa trgovaca naftnih derivata se vidi da više zarađuju od rada prodavnica na pumpama, zbog neradne nedjelje za druge trgovine, dok su od trgovine naftnim derivatima sada na nuli ili u blagom minusu.

Izmjena uredbe i priznavanje stvarnih troškova trgovcima, uz ukidanje cjenovnog ograničenja za super 98, donijeće više cijene goriva osim ukoliko država ne smanji svoje akcize koje sada iznose 44 i 45 centi po litru. Početkom godina Vlada je uvela novu taksu na gorivo od tri centa za formiranje državnih rezervi naftnih derivata.

Ministarstvo: Troškovi iz 2002. nisu realni

Iz Ministarstva energetike i rudarstva “Vijestima su kazali da je cilj mijenjanja Uredbe da se uspostavi pravičan i održiv sistem formiranja cijena kako bi se zaštitili potrošači, ali i omogućilo ekonomski održivo poslovanje preduzeća koja se bave trgovinom naftnih derivata.

“U aktuelnom propisu koji reguliše predmetnu oblast i dalje figuriraju obračunski elementi i troškovnik koji datiraju iz 2002. godine. Ovakav pristup ne odražava realne tržišne uslove, jer su se u međuvremenu značajno promijenili logistički tokovi, troškovi poslovanja, kao i struktura uvoza. Takođe, postojeći troškovnik isključivo se referiše na uvoz naftnih derivata morskim putem, iako se danas značajan dio uvoza vrši i drumskim putem, što utiče na troškove i dinamiku snabdijevanja tržišta. Osim navedenog, a u poređenju sa regionom i zemljama EU koje na sličan način utvrđuju ili ograničavaju cijene naftnih derivata i to uglavnom eurosuper 95 i eurodizel, u Crnoj Gori se osim navedenih derivata ograničava i cijena derivata eurosuper 98 koji predstavlja derivat sa višim oktanskim brojem i koji treba isključiti iz Uredbe. Zbog svega navedenog, Ministarstvo energetike i rudarstva pristupilo je izmjeni predmetne Uredbe sa ciljem da se uspostavi održiv, transparentan i pravičan sistem formiranja cijena naftnih derivata koji štiti interese potrošača, a istovremeno obezbjeđuje ekonomski održivo poslovanje privrednih subjekata”, saopštili su iz Ministarstva “Vijestima”.

Korak ka tržišnom formiranju cijena

Predloženi propis, kako su naveli, ima za cilj da unaprijedi regulatorni okvir u oblasti formiranja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata, kroz uvođenje savremenijih i pravednijih mehanizama koji odražavaju realne tržišne uslove, uz djelimičnu liberalizaciju tržišta.

“Ključni ciljevi koji se postižu ovim propisom uključuju unifikaciju i transparentnost u prikazivanju troškova koji se priznaju naftnim kompanijama u postupku obračuna cijena; i djelimična liberalizacija tržišta, sa aspekta derivata eurosuper 98. Uklanjanjem derivata eurosuper 98 iz sistema obračuna maksimalne maloprodajne cijene, predloženi propis omogućava tržišno formiranje cijene za ovu vrstu derivata. Na taj način se otvara prostor za konkurenciju među distributerima i uvoznicima, što može rezultirati kvalitetnijom ponudom i većim izborom za potrošače. Ovaj potez predstavlja korak ka postepenoj liberalizaciji tržišta goriva, uz zadržavanje kontrole nad ključnim i najzastupljenijim derivatima, kao i usklađivanje sa savremenim praksama i standardima”, naveli su iz Ministarstva.

U dosadašnjim izmjenama ove uredbe ranije je prihvaćen zahtjev trgovaca da im se u tarifama prizna rast cijena lučkih usluga za pretovar goriva sa ranijih 0,0015 eura po litru na 0,0027 eura. Međutim istovremeno im je smanjeno priznavanje troškova manjka sa 0,5 na 0,01 odsto.

U cijenu goriva se priznaje i trošak lučke takse 1,3 dolara po metričkoj toni, što bi po kursu bilo 1,11 eura, dok trgovci i uvoznici plaćaju 1,3 eura po toni.

Bankarske provizije pri plaćanju goriva na uvozu takođe ulaze u cijenu, ali se u uredbi i dalje nalaze one iz 2002. godine, koje su u međuvremenu porasle za više od 20 odsto.

Super 98 najmanje tražen

U Crnoj Gori ima skoro zanemarljiv broj registrovanih automobila koji koriste super 98, za koji će biti ukinuto cijenovno ograničenje, dok je nešto više zastupljeniji kod stranih turista i gostiju.

Prema podacima Monstata iz Godišnje statistike saobraća za 2024. godinu, lani je bilo ukupno registrovano 302 hiljade motornih vozila od čega su svega 594 kao pogonsko gorivo koristila super 98. Lani je bio veći broj automobila koji koriste električnu energiju (715) nego super 98.

U energetskom bilansu za istu godinu navedeno je da su lani u Crnoj Gori prodata 354 miliona litara ove četiri vrste goriva koja se nalaze u uredbi o maksimalnim cijenama. Od toga se nepunih osam miliona litara odnosi na super 98.

Eurodizela je prodato 300 miliona litara, kao i 38 miliona litara supera 98 i osam miliona litara lož-ulja.

Tekst uredbe na ocjeni kod Ministarstva finansija

Iz Ministarstva energetike i rudarstva su naveli da je nova uredba o maksimalnim maloprodajnim cijenama naftnih derivata u proceduri pribavljanja mišljenja od Ministartsva finansija, nakon čega će biti upućena Vladi na usvajanje.

“Ovako koncipiran propis bi imao direktni pozitivni uticaj na privredne subjekte (uvoznici, distributeri, maloprodajni trgovci) koji bi na ovaj način dobili jasnije, pravednije i transparentnije uslove za formiranje cijena. Priznavanje stvarnih troškova smanjuje finansijski pritisak i povećava održivost poslovanja. Liberalizacija eurosuper 98 omogućava tržišno pozicioniranje i razvoj konkurentskih prednosti. Prema dostupnim poređenjima, maloprodajne cijene goriva u Crnoj Gori su među najnižim maloprodajnim cijenama goriva u regionu i šire, uključujući i poređenje sa državama članicama EU, izuzev BiH i Albanije u kojima su cijene naftnih derivata niže nego u Crnoj Gori”, navedeno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

foto: RTNK

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA