Prošle godine kontrolisano 51 bolovanje

Prema podacima Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO) prošle godine na bolovanju je bilo 17.415 osiguranika. Zbog korišćenja prava na bolovanje u 2025. Izgubljeno je više od milion i 200 hiljada radnih dana. Bolovanja su državni budžet zbog refundacije koštala 10 miliona i 600 hiljada eura.

Statistika pokazuje i da je prosječno bolovanje u Crnoj Gori i zemljama regiona dvostruko duže nego u Zapadnoj Evropi. I dok su u zapadnoevropskim država zaposleni na bolovanju u prosjeku 7,4 dana u regionu taj broj godinama prelazi dvocifrene cifre.

Hrvatska je, prema dostupnim pokazateljima, na približno 13 dana, dok se u Crnoj Gori procjenjuje da su zaposleni u prosjeku na bolovanju oko 15 dana.

Veliki broj bolovanja nije problem samo za budžet već i za poslodavce.

Iako ne spore pravo radnika na odsustvo, iskustva poslodavaca pokazuju da sva bolovanja nijesu opravdana i da često ima zloupotreba.

A zloupotrebe je teško utvrditi, priznaju u Fondu za zdravstveno osiguranje. Kažu da su prošle godine imali 51 kontrolu bolovanja, ali ne otkrivaju da li su utvrdili i koje nepravilnosti.

Foto: Screenshot/RTCG

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA