Konzorcijum „Aquamont“ povukao je žalbu na odluku o izboru najpovoljnije ponude za izmještanje korita rijeke Ćehotine, tako da na snazi ostaje prethodna odluka da se posao vrijedan 16,2 miliona eura dodijeli kompaniji HSV iz Vlasotinca.
Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki juče je objavila rješenje kojim se obustavlja postupak po žalbi zbog odustanka žalioca.
Rudnik uglja je 31. decembra prošle godine objavio tender u kojem traži ponude za posao izmještanja rijeke Ćehotine, koji je neophodan zbog proširenja novog rudokopa koji treba da od naredne godine obezbijedi dovoljne količine uglja za rad Termoelektrane Pljevlja.
U tehničkoj specifikaciji tendera navedeno je 166 vrsta poslova koje se traže od ponuđača. Tokom januara i februara objavljeno je deset pojašnjenja i izmjena tenderske dokumentacije. Preduzeće „Izomont MNE“ je 11. februara izjavilo žalbu na tendersku dokumentaciju zbog uslova za stručne i kadrovske reference tražene tenderom, ali je ona odbijena.
Rudnik uglja 18. marta donosi odluku o izboru najpovoljnije ponude kojom se prihvata ponuda HSV iz Vlasotinca koja za obavaljanje ovih poslova traži 16.169.336,60 eura što je za oko 90 hiljada manje od procijenjene vrijednosti radova iz tenederske dokumentacije. Podugovarači HSV-a su „Geo-start“ iz Podgorice, „Kolubara“ iz Mionice i „Opticus ING“ iz Beograda.
Tom odlukom Rudnika uglja odbijena je druga ponuda kao neispravna koju je predao konzorcijum firmi „Aquamont“ iz Herceg Novog, beogradskih firmi „Aqua Mont Service“ i „Hidrotehnika-Hidroenergetika“. „Aquamont“ i „Aqua Mont Service“ nalaze se u vlasništvu beogradskog biznismena Aleksandra Milosavljevića. Njihova ponuda iznosila je 15,04 miliona eura, odnosno bila je za skoro 1,2 miliona niža od izabrane.
Tenderska komisija Rudnika uglja je ovaj konzorcijum isključila iz postupka javne nabavke zbog nepotpune dokumentacije o ispunjenosti uslova, o sposobnosti privrednog subjekta koji su predviđeni tenderskom dokumentacijom (sposobnost za obavljanje djelatnosti, ekonomsko finansijska sposobnost, stručna i tehnička sposobnost), odnosno da nije tačno naveo procentualno učešće svojih podugovarača u ovom poslu.
Deset dana nakon odluke o izboru najpovoljnije ponude „Aquamont“ iz Herceg Novog je 28. marta u ime konzorcijuma izjavio žalbu zbog nepravilnog i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primjene materijalnog prava, navodeći sedam primjedbi na ponudu HSV-a i njegovih podugovarača. U žalbi je navedeno da u ponudi konkurenta nije pravilno navedena podjela posla, da se za dio poslova ne zna koji podugovarač će ih raditi, da izjava „Kolubare“ nije sačinjena na pravilan način, osporavaju se potvrde o referencama HSV-a i „Kolubare“, kao i da je „Kolubara“ iz Mionice koristila licence drugog pravnog lica „Kolubara DOO Crna Gora“.
U izvještaju komisije se navodi da im je Rudnik istog dana kada je stigla žalba dostavio spise predmeta bez odgovora na žalbu. „Aquamont“ 4. aprila obavještava da odustaje od žalbe, zbog čega Komisija donosi rješenje o prestanku žalbenog postupka i da žaliocu ne vraća novac predat za žalbu.
Sada više nema prepreka da Rudnik uglja potpiše ugovor o izmještanju Ćehotine sa kompanijom HSV. Njena vlasnica je Dušica Đokić. Među referencama ove kompanije nalazi se više poslova iz djelatnosti hidrogradnje i regulacija vodotokova sa javnim preduzećem „Srbija vode“ i više opština u Srbiji. U Crnoj Goi su ranije bili angažovani na dva projekta regulacije korita rijeke Lim u Beranama i Bijelom Polju, koje je finansirala Evropska banka za obnovu i razvoj.
Kašnjenje moglo da ugrozi rad TE i energetski sistem
Iz Rudnika uglja su dan nakon što je „Aquamont“ uložio žalbu saopštili da bi odugovlačenje tenderske procedure moglo da odloži izmještanje Ćehotine i otvaranje novog rudokopa, što bi moglo ugroziti snabdijevanje Termoelektrane ugljem jer je postojeći rudokop skoro iscrpljen. Plan Rudnika bio je da se u toku pauze u radu Termoelektrane zbog njene rekonstrukcije (od 1. aprila do 15. novembra) završi značajan dio posla na izmještanju korita rijeke i da se u narednoj godini omogući otvaranje novog rudokopa.
Rudnik je planirao da i ranije započne izmještanje Ćehotine a procedure su započete još 2019. godine. Priprema dokumentacije kasni pet godina zbog spornih urbanističko-tehničkih uslova.
foto: Vijesti