„Najveći izazovi za firme nefikasna javna uprava, politička nestabilnost i neformalna konkurencija“

Tri najveća izazova za poslodavce u Crnoj Gori su neefikasnost javne uprave, politička nestabilnost i konkurencija iz neformalnog sektora, kazao je zamjenik generalnog sekretara Unije poslodavaca Filip Lazović.

On je dodao i da po njihovom istraživanju, firme u Crnoj Gori, reforme najviše žele u finansijskom, poreskom sektoru kao i zakonima vezanim za kompanije.

„Više od 40 odsto firmi smatra da korupcija može značajno uticati na njihovo poslovanje“, istakao je on.

To je između ostalog, saopšteno na konferenciji „Decenija izgradnje ambijenta za održivi razvoj preduzeća“, koja se održava u jednom podgoričkom hotelu.

Unija poslodavaca je tokom 2013. radila procjenu poslovnog okruženja u Crnoj Gori, dok je danas sa Međunarodnom organizacijom rada predstavila ažuriranu procjenu, odnosno kakav napredak je postignut u posljednjih deset godina.

Iulia Drumea iz Međunarodne organizacije rada
Iulia Drumea iz Međunarodne organizacije rada, foto: Mirko Kotlaš

Lazović je dodao da više od 60 odsto kompanija smatra da regulatorni okvir koji bi trebao da ih štiti od nelojalne konkurencije, monopola i neformalne ekonomije nije efikasan. Osim toga, naveo je i da više od polovine firmi tvrdi da se takmiči sa neregistrovanim kompanijama na tržištu na kom prodaju robe i usluge.

„54 odsto preduzeća ne smatra da su finansijske usluge jednako dostupne svim preduzećima“, kazao je Lazović.

Predsjednik Unije poslodavaca Slobodan Mikavica kazao je da vjeruje da će vrijeme pred Crnom Gorom dovesti do poboljšanja poslovnog ambijenta za privrednike.

Mikavica
Mikavica, foto: Mirko Kotlaš

Kako se navodi u istraživanju, gotovo polovina poslodavaca je saglasna da se podsticajno okruženje u posljednjih deset godina poboljšalo. Firme prema izvještaju, smatraju da je najveće unapređenje došlo u sektoru digitalne infrastrukture, propisa u oblasti rada, poreskim stopama, pristupu tržištima…

„Pristup finansijama je izazov za mnoga crnogorska preduzeća, posebno mala, srednja i mikro preduzeća. Većina preduzeća – 54 odsto – ne vjeruje da su finansijske usluge podjednako dostupne svim preduzećima u Crnoj Gori, a 57 odsto preduzeća ne vjeruje da su informacije o finansijskim uslugama dobro distribuirane među preduzećima. Visoke kamatne stope, dugotrajni procesi odobravanja i nepostojanje dovoljnog kolaterala su tri najveća izazova za preduzeća prilikom apliciranja za kredite. Interni fondovi ili zadržana dobit su glavni izvor finansiranja mnogih crnogorskih preduzeća“, piše između ostalog u Izvještaju.

Naslovna foto: Vijesti/Mirko Kotlaš

NIKŠIĆ PROGNOZA