Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom mora da preispita cijene zakupa kupališta, posebno na ostrvu Sveti Nikola kod Budve, koje su u odnosu na tender od prije pet godine višestruko veće, iako i dalje na Školju nema vode, struje i kanalizacije.
To je “Vijestima” kazao dosadašnji zakupac kupališta sa južne strane budvanskog ostrva Andrija Vuksanović, navodeći da su praktično diskriminisani, jer je to kupalište koje nema nikakve uslove i za koje su oni prinuđeni da svake sezone grade platformu sa daskama za odmor gostiju, a klasifikovano je kao kupališta na Slovenskoj plaži koja imaju svu potrebnu infrastrukturu i mnogo dužu sezonu.

Na tenderu koji je Morsko dobro objavilo 17. februara, a otvaranje ponuda zakazano za ponedjeljak 10. marta, našlo se i kupalište sa oznakom 5C – javno porodično, dužine 85 metara.
Kako piše u javnom pozivu, data je mogućnost postavljanja pontona za sunčanje 42×7 metara, ukupna površina 513 kvadrata plus 294 kvadrata, po početnoj cijeni od 28.035,5 eura.
Vuksanović navodi da je početna cijena čak šest puta veća nego ona 2019. kada je kupalište bilo dato u zakup za 4.800 eura.
“Uporno želimo da javnost upoznamo da je kupalište i dalje potpuno neuređeno, krševito i nepristupačno, te da smo svakog ljeta prinuđeni da ga uredimo, postavljamo daščanu podlogu za koju je potrebno mjesec dana svakodnevnog rada. Ukucamo čak 300 kilograma eksera. Nema govora da plaža ima 800 kvadrata. I onda smo prinuđeni da tu konstrukciju već pred kraj avgusta uklonimo, jer za razliku od zakupaca na Slovenskoj plaži ili drugim djelovima budvanske rivijere, nama sezona traje samo mjesec i po. Pitanje je nekada da li i toliko traje, jer ukoliko pada kiša ili je jugo, turisti ne mogu brodovima da dođu na ostrvo”, kazao je on.

Ističe da plaža nema vodu, struju i da su prinuđeni svakog dana da dopremaju iz Budve brodovima 1.500 litara.
“Takođe, nije riješeno ni pitanje odvoza otpada. Mi smo isto dužni da donosimo do luke brodovima otpad koji poslije odlažemo u kontejnere. Zato nas i čudi što je ova zona ostrva proglašena lux i upoređuju sa najatraktivnijim kupalištima u Budvi, kojima sezona trajne i po pola godine”, naglašava Vuksanović.
On je pozvao menadžment Morskog dobra da još jednom preispita cjenovnik zakupa i uvaži njihove osnovane primjedbe, posebno za ostrvo Sveti Nikola.
Udruženje ugostitelja Budve smatra da se zakasnilo sa raspisivanjem tendera za zakup plaža i da bi ga trebalo odložiti za 1. novembar, a da se postojeći ugovori aneksiraju kako sezona ne bi bila dovedena u opasnost.
“Nakon završetka javnog poziva, čiji rok je prekratak za nabavljanje potrebne dokumentacije, posebno bankarske garancije, slijedi postupak otvaranja ponuda i njihova evaluacija, što može trajati i do nekoliko sedmica u zavisnosti od broja pristiglih ponuda i složenosti lokacije. Nakon toga sledi rok za žalbe od osam dana. U slučaju da je trenutni zakupac dao nižu ponudu te izgubi, dužan je da predmetnu lokaciju vrati u prvobitno stanje za šta je potrebno barem dvije sedmice”, kazali su iz Udruženja.
Oni su dodali da bi novi zakupac, nakon što u roku od deset dana potpiše ugovor sa Morskim dobrom, trebalo da dostavi urbanističko-tehničke uslove, idejni projekat, nekoliko saglasnosti od nadležnih institucija, razne elaborate i sertifikate, te građevinsku dozvolu, nakon čega može dobiti odobrenje za rad.
“Znamo koliko je vremena potrebno za svaki ovaj dokument”, naveli su iz Udruženja ugostitelja Budve.
Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom (JPMD) zbog velikog interesovanja produžilo je za sedam dana rok za dostavljanje dokumentacije za svaki objavljeni tender za zakup kupališta, saopšteno je iz ove državne kompanije.
Otvaranje ponuda za 96 budvanskih kupališta trebalo je da bude održano u ponedjeljak, 3. marta, a odloženo je za 10. mart.
“Tenderski postupak za davanje u zakup djelova morskog dobra sprovodi se uspješno, uz veliki odaziv zainteresovanih strana, što potvrđuje značaj i atraktivnost ponuđenih lokacija. Kako bi se postupak realizovao u potpunosti, u skladu sa zakonskim propisima, internim procedurama i aktima preduzeća, preduzete su sve neophodne mjere i angažovani svi raspoloživi resursi Javnog preduzeća, čime se osigurava pravovremena, transparentna i efikasna realizacija tendera”, istakli su iz Morkso dobra.
Ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović je još početkom februara najavljujući raspisivanje tendera za zakup kupališta od Ulcinja od Herceg Novog ustvrdio da ove godine očekuju da od davanja u zakup djelova zone morksog dobra inkasiraju najmanje 15 miliona eura, pa čak da ta suma bude duplo veća, odnosno 30 miliona eura.
“Donosimo veliki prihod državi i ukidamo diskriminaciju prema građanima”, kazao je tada Radunović.
Vlada je sredinom februara usvojila izmijenjeni i dopunjeni cjenovnik početnih naknada za korišćenje/zakup morskog dobra, koji uključuje izmjene i dopune postojećeg cjenovnika, predlog odluke o davanju u zakup/na korišćenje dijelova morskog dobra, kao i Izmjene i dopune Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra za period 2024-2028. godine.
Foto: Vijesti/Vuk Lajović