Beranski rudnik mrkog uglja mogao bi izaći iz krize u kojoj se nalazi godinama.
O tome su nedavno razgovarali predstavnici lokalne uprave, firme Metalfer koja je vlasnik rudnika sa resornim ministrom rudarstva, nafte i gasa Admirom Šahmanovićem.
Iako je interesovanje iskazalo nekoliko stranih kompanija, beranski rudnik bi preko neke od kompanija u svom vlasništvu mogla preuzeti i država.
Kapija na ulazu u rudnik mrkog uglja u Beranama već pet godina je zaključana, od kada su vlasnici rudnika zbog gubitaka odlučili da radnike pošalju na Biro rada.
Kako da skinu katanac i pokrenu proizvodnju, nedavno su sa vlasnikom rudnika razgovarali u Beranama, ministar rudarstva, nafte i gasa Admir Šahmanović i predsjednik Opštine Đole Lutovac.
Prvi čovjek Opštine kaže da za sada postoji inicijativa i dobra volja da se vrate rudari u jamu „Petnjik“.
„Oni su se naslušali raznih priča oko pokretanja beranskog rudnika uglja. Mi želimo iskreno da izađemo u javnost sa tim, i kao što sam rekao mi za sada nemamo konkretno“, istakao je Lutovac.
A konkretno je da rudnik iako ne donosi profit, stvara velike benefite za lokalnu zajednicu, smatra nekadašnja radnica i direktorica rudnika Jovanka Bogavac, koja vjeruje da se uz kvalitetnog investitora i podršku države rudnik ima perspektivu.
„Iako je rudnik otvoren 1980. godine, što se tiče rezervi on je praktično samo načet, samo jedan milion tona rezervi je otkopano od kada je rudnik aktiviran a procijenjeno je da rudnik ima 17 miliona tona eksploativnih rezervi“, rekla je Bogavac.
Situacija u kojoj se danas nalazi rudnik, slična je onoj od prije deset godina. Jama „Petnjik“ je potopljena, a od nakadašnjih 150 radnika koji su do 2020. godine kopali u tri smjene, danas je u rudniku ostalo njih osam.
Bogavac navodi da je kalorijska moć beranskog uglja duplo veća od pljevaljskog, te bi uvezivanje dva rudnika sa termoelektranom moglo biti jedno od rješenja.
„Miješanjem sa pljevaljskim ugljem u nekom malom procentu, oko tri posto se pljevaljskom uglju povećavala kalorijska moć i samim tim je bio veoma koristan za termoelektranu“, kazala je Bogavac.
Trenutni vlasnik rudnika kompanija Metalfer ne bježi od dogovora sa zainteresovanim stranama.
Iako je do sada nekoliko stranih kompanija iskazalo zainteresovanost za rudnik, sve je ostalo na tome. Ipak, kako saznajemo situacija oko budućnosti rudnika mogla bi biti jasnija narednih dana, nakon sastanka ministra rudarstva, nafte i gasa sa rukovodstvom energetskih kompanija koje su u državnom vlasništvu.
foto: Screenshot/TV Vijesti