Elektroprivreda Crne Gore će, prije oporezivanja, u prošloj godini ostvariti dobit od 65 miliona eura, kazao je predsjednik Odbora direktora te kompanije Milutin Đukanović.
Kako je kazao u Bojama jutra na TV Vijesti, Rudnik uglja Pljevlja će prije oporezivanja ostvariti dobit od 18 miliona eura, Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) tri miliona, dok će EPCG-Solar gradnja biti u minusu dva miliona, ali je pojasnio da je to „čisti dug prema Elektoprivredi“.
EPCG-Željezara Nikšić će biti u minusu od tri miliona.
Đukanović je naglasio da podatke saopštava s rezervom, jer žele da angažuju i eksternog revizora.
„Kad sve saberemo, prije oporezivnja dobit bi trebalo da bude više od 80 miliona eura. Na računima imamo 80 miliona eura, Elektroprivreda se razvija u pravom smjeru i bilansi su dobri“, istakao je.
Đukanović kaže da su u prva tri mjeseca izvezli struju u vrijednosti od 30 miliona eura.
„Čekamo povoljan momenat da kupimo manjkove. Suština je da dižemo proizvodnju iz obnovljivih izvora. Onda ćemo manje sredstava morati da izdvajamo da uvozimo električnu energiju“, ističe on.
„Marina Jočić vrhunski profesionalac“
Đukanović je, na pitanje šta je članove novog borda EPCG-Solar gradnje preporučilo za tu poziciju, kazao da su među njima tri doktora nauka, a da u životu nije sreo „većeg radoholika“ od Marine Jočić, koja je na čelu novog odbora.
„Ljudi imaju percepciju, kad se neko bavi politikom, da ne može ništa drugo da radi. Sjajne rezultate je ostvarila na čelu odbora Nacionalnih parkova, vrhunski je profesionalac, neviđeni radoholik, profesor matematike je u Odboru direktora… Ne znam u čemu je problem“, kazao je on.
„Željezara zaslužuje šansu“
Đukanović je kazao da Željezara zaslužuje šansu.
„Uvijek možemo da je prodamo, isplatimo otpremnine i da nam ostane značajna svota novca. Nećemo to da radimo, pokrenuli smo javni poziv, javili su se određeni investitori, nisu neke tehničke uslove ispunjavali. Raspisali smo novi poziv, čiji je rok 15 dana, da izdamo u zakup Čeličanu i Kovačnicu“, nveo je.
Kazao je da ne bi govorio o scenariju šta bi se desilo ako konkurs ne uspije.
„I ministarstvo i Elektroprivreda imaju jasnu strategiju do kraja. Tražimo malo strpljenja da pokušamo napraviti rezultate, ali spremni smo i za loši scenario. Ni u tom lošem scenariju ni EPCG, ni država neće biti u minusu jednoga centra“, naglasio je.
Foto: Printscreen YouTube