Đeljošaj: Fokus Vladinog programa za unapređenje konkurentnosti biće prehrambena industrija

Potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj saopštio je da će program za unapređenje konkurentnosti privrede biti usmjeren na prehrambenu industriju odnosno nove ideje i povećanje kapaciteta.

Najavio je da će ga Vlada usvojiti početkom aprila.

Cilj ovog Vladinog programa je stvaranje otpornije, konkurentnije i izvozno orijentisane privrede, a prošle godine se odnosio na proizvodne kapacitete, podršku malim ulaganjima, digitalizaciji, ženama i mladim u biznisu…

Đeljošaj je to kazao kontrolnom saslušanju o cijenama u trgovačkim lancima, pred Odborom za ekonomiju, finansije i budžet.

Odbor za ekonomiju
foto: Boris Pejović

Pojasnio je da se analizom inflacije bave od formiranja Vlade, ali da je njen rast počeo prije tog perioda. Kako kaže, na inflaciju je najviše uticala energetska kriza izazvana agresijom Rusije na Ukrajinu dok Crna Gora sama po sebi nije odgovorna za njen rast.

„Imali smo inflaciju od 30 odsto, odnosno ako gledamo samo prehrambenu industriju imamo rast od 41 odsto i mi smo na ovim podacima počeli da radimo kao Vlada. Intervenisali smo na tržištu, bili smo primorani da bi zaštitili standard građana i ta akcija je počela početkom prošle godine. Svi pokazatelji su pokazali da smo uspjeli da zaustavimo rast cijena najosnovnijih namirnica. Nastavićemo sa ovom akcijom i nismo ugrozili privredu“, naglasio je on i dodao da žele novi dijalog sa privredom, kako bi se zadržao ovaj nivo osnovnih namirnica.

Odbor za ekonomiju
foto: Boris Pejović

Đeljošaj je kazao da PDV za najosnovnije namirnice kao što su jaja, meso, ulje, brašno, riba, iznosi sedam odsto. Istakao je da su iskoristili zakonske mogućnosti i kao ministarstvo uradili šta je bilo do njih, uključujući formiranje međuresornog Koordinacionog tijela kako bi se cijene korigovale. Dodao je da žele i da intervenišu i limitiraju cijenu određenih ljekova.

Istakao je da će program za unapređenje konkurentnosti privrede Vlada usvojiti početkom aprila, dok će biti usmjeren na prehrambenu industriju radi podržavanja novih ideja i povećanja kapaciteta.

Za staračke naknade 15 miliona

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković je dodao da je Vlada usvojila Agrobudžet i da je veći za 5,6 miliona eura u odnosu na prošlu godinu, ali da neće biti povećanja za subvencije poljoprivredne proizvodnje, jer su već među većima u regionu.

Naglasio je da za staračke naknade, njih 3.380 korisnika, godišnje treba dati oko 15 miliona eura iz ovog budžeta. Joković je kazao i da se dio subvencija neće moći sprovoditi pri ulasku u Evropsku uniju zbog narušavanja konkurencije, ali da vjeruje da će poljoprivrednici imati i više novca po osnovu drugih mjera.

Joković
Jokovićfoto: Boris Pejović

„Mislim da poljoprivredna proizvodnja stagnira i mislim da se na sjeveru smanjuje stočni fond, ali dolazi do ukrupnjavanja pa pojedine farme imaju više grla nego što je imalo desetak sela. Uvjeren sam da idu bolji dani za poljoprivrednike“, naglasio je on i dodao da se izdaje više novca za proizvodnju nego ikad.

Joković je dodao da bi se trebalo fokusirati na proizvodnju mesa s obzirom da je Crna Gora uvezla prošle godine gotovo milijardu eura proizvoda, i to većinom mesa.

Iz Ministarstva finansija su naveli da će smanjenje inflacije uticati na stabilizaciju ekonomije i da je bila najniža prošle godine, u poređenju sa prethodnim. Istakli su da je ograničenje marži dalo rezultate pa je krajem prošle godine zabilježen mjesečni pad cijena hrane.

Marketi pretrpjeli štetu

Iz Crnogorskog udruženja poslodavaca su pozvali da je nanesena ozbiljna šteta kada je Vlada svjesno ili nesvjesno krivila velike markete za inflaciju, da su pohlepni i odgovorni za nizak životni standard. Istakli su da je premijer Milojko Spajić nažalost podržao takve procese, bez obzira da li će nanijeti štetu privredi.

„Crnogorska trgovina zapošljava preko 35 odsto ljudi zaposlenih u privredi, bilježi najveću stopu rasta… Mislim da su podaci ilustrativni da se mora voditi posebna politika za ovaj sektor. Ograničavanje cijena nije dala rezultat u nijednoj zemlji i podaci pokazuju da nemaju antiinflatorni karakter“, naglasio je predsjednik Unije Vasilije Kostić.

Odbor za ekonomiju
foto: Boris Pejović

Iz Privredne komore su naveli da su saglasni sa Unijom da marketi nisu uzrokovale inflaciju, te da se ograničenje marži bavi posljedicama a ne uzrocima. Pozvali su na dijalog sa privredom pri donošenju svih sličnih mjera.

Predsjednik Unije poslodavaca Slobodan Mikavica je koronavirus pokrenuo visoke cijene dok je hrana postalo oružje u globalnim sukobima, dok je štetu pretrpjela privreda. Dodao je da smanjenje cijena ne idu brzo i da je direktno uslovljeno konkurencijom.

Odbor za ekonomiju
foto: Boris Pejović

“Ne možemo kriviti domaće kompanije da su iskoristile situaciju na tržištu i profitirale na tome“.

Vlasnik mesne industrije “Goranović” Đorđije Goranović je kazao da treba dati veći značaj proizvodnji u samoj Crnoj Gori, dati impuls i stabilnost tržištu te da ne podaci pokazuju da cijene nisu najviše u regionu.

Predsjednik Savjeta Agencije za zaštite konkurencije Dragan Damjanović je kazao da prate pravila ponašanja na tržištu i reaguju na osnovu toga, te da će uskoro dobiti veće nadležnosti kroz izmjene i dopune Zakona o zaštiti konkurencije.

Naslovna foto: Boris Pejović/Vijesti

Pročitajte još:

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA