Crnogorsko udruženje poslodavaca (CUP) pozvalo je poslanike u crnogorskoj skupštini da, kako kažu, dobro razmisle prije negoli izglasaju Predlog zakona o izgradnji objekata i uređenju prostora u formi na koju je saglasnost dao nadležni skupštinski Odbor za turizam, poljoprivredu i prostorno planiranje.
Prema njihovim riječima, izglasavanjem ovog predloga zakona svaki poslanik ponaosob bi preuzeo na sebe ozbiljno breme odgovornosti za nenadoknadivu štetu koja bi crnogorskom turizmu, a time i crnogorskoj ekonomiji bila nanijeta, naročito imajući u vidu da je razvoj turizma od strateškog značaja za Crnu Goru.
“Naime, pomenuti odbor je, pored predloženog ukidanja dosadašnjeg stimulansa investitora u luksuzne hotele ( četiri i pet zvjezdica) u vidu oslobađanja plaćanja naknade za komunalno opremanje, predložio dodatno restriktivan amandman, kojim se ukida i mogućnost davanja popusta do 100 odsto na tu naknadu opštinama. Obrazloženje je više nego bizarno: „to ostavlja prostor za dogovore između investitora i predsjednika opština“. Da ironija bude veća govori se o realizovanju procesa decentralizacije – više vlasti opštinama u donošenju važnih odluka”, saopštili su iz CUP-a.
Iz CUP-a podsjećaju da je prije uvođenja stimulativne mjere u vidu oslobađanja od komunalne naknade za opremanje zemljišta investitora u luksuzne hotele Crna Gora 2013. godine imala šest hotela sa pet zvjezdica a danas kao posljedica, dobrim dijelom, njenog uvođenja ima 240 hotela visoke kategorije (četiri i pet zvjezdica).
“Tempo rasta je bio 40 hotela godišnje sa četiri i pet zvjezdica, a u zadnjih par godina zbog pogoršanja uslova poslovanja 20 hotela godišnje – prepolovljen rast. Treba li pominjati da hoteli sa pet zvjezdica drastično utiču na produženje sezone – rade u prosjeku 10.7 mjeseci – što je ključni problem i potreba crnogorskog turizma. Osim toga, samo preko ovog tipa hotela je moguće realizovati strategiju više elitene ili visoko elitne turističe destinacije, a ne masovne koja je dobro uhvatila maha i koja devastira turistički imidž i infrastrukturu Crne Gore”, dodaju u saopštenju.
Uz to, kako navode, konkurencija za razliku od nas, donosi podsticajne odluke.
“Oni uvode nove olakšiće i stimulanse za investitore u luksuzne hotele,a dodatno opterećuju one koji promovišu masovni turizam. Konačno, na stranu to što se dobre odluke nikada ne donose u „eho sobi“ već sagledavajući relacije takozvanog „strateškog troula“: kupaca odnosno turista – konkurencije odnosno drugih destinacija i kompanija odnosno hotelskih brendova. Poštovana gospodo poslanici, razloge protiv možemo ređati u nedogled, ali za tim nema potrebe. Vjerujemo, ipak, i nadamo se da ćete svojim izborom spriječiti da se nanese trajna šteta našem turizmu i razvoju naše ekonomije jer ne treba imati dilemu: o tome je ovdje riječ”, zaključuju u CUP-u.
foto: CUP