Žičare na sjeveru: Od glavne šanse za razvoj sjevera do projekta u zastoju

Država je u razvoj skijališta u Bijelom Polju i Mojkovcu uložila desetine miliona eura. Iako su predstavljani kao glavna šansa za razvoj sjevera, već četiri godine su oba projekta u zastoju, a ono što je urađeno propada. Iz Bijelog Polja i Mojkovca poručuju da je krajnje vrijeme da se projekti privode kraju, dok iz Uprave za kapitalne projekte ne mogu jasno da kažu kad će se skijati na sjevernoj strani Bjelasice.

Umjesto skijaša, prvi posjetioci žičare na Cmiljači vrijedne oko 15 miliona eura bili su vandali. Uništena uspinjača koja je trebalo da bude zamajac turističkog razvoja Bijelog Polja i dalje propada. Početkom godine istekao je i garantni rok, pa je pravo pitanje hoće li i kada biti u upotrebi. Slična situacija je i sa mojkovačkom žičarom.

Umjesto da povezuje skijališta Žarski i Cmiljača, ova žičara plaćena oko 5,5 miliona eura godinama propada. Skijališta Cmiljača i Žarski već četiri godine čekaju nastavak radova. Predstavljani kao glavna šansa za razvoj sjevera, mnoge su podstakli da ostaju na svojim ognjištima i grade smještajne kapacitete.

Nijesu se nadali da će skijaše tako dugo čekati, pa je pitanje kada će povratiti uloženi novac.

„Stvarno velika šteta i za opštinu i za državu i za nas ugostitelje koji smo uložili pare u te smještajne kapacitete i u turističku priču da to propadne. Dakle, apel za državu, za našu opštinu da se pomogne i da se pokrene to u što skorijem periodu da bi se realizovao taj projekat“, navodi vlasnik apartmana Dragan Kuveljić. 

U opštini Bijelo Polje kažu da su sve obaveze oko skijališta završili i da je država zakazala. Predugo se čeka i previše je novca uloženo da bi se na tome stalo, kaže prvi čovjek tog grada Petar Smolović. 

„Dosta toga je urađeno, najgore je prekinuti na pola posla ili na 60-70% vrijednosti posla. Međutim, ono što je mnogo veći gubitak od finansijskog je izgubljena planirana dobit, u smislu građana koji treba da ostanu da žive u Bijelom Polju, da se grade hoteli. Znate da smo imali tri lokacije prodate za izgradnju hotela, za neke smo hotele čak imali odobrane idejne projekte na našoj strani Bjelasice. Ti ljudi definitivno, ako nema puta, vode i struje, neće da grade hotel“, navodi Smolović. 

Dok je u Bijelom Polju žičara postavljena, u Mojkovcu je ostalo još dosta nezavršenog posla. 

„Put koji bi trebalo da spoji i dovede do našeg skijališta od 6,2 miliona, plus 3,2 miliona za most, takođe za posljednjih 500 metara oko nekih 800 hiljada eura, plus vodosnadbijevanje. Sve to sa nekih 20 miliona eura moglo bi da se riješi, da skijalište ima svoju funkciju“, navodi predsjednik opštine Mojkovac Vesko Delić. 

Država je do sada u razvoj skijališta u Bijelom Polju i Mojkovcu uložila preko 40 miliona eura.

„Mislim da i dalje ne postoji svijest u državnim organima i vladi koliko je ovo važno. Kada bi premijer i ministri jednom obišli Bjelasicu, a ja ih pozivam više puta da to učine zajedno sa nama, mislim da bi tog momenta postali svjesni koliko je ovo važno za čitavu državu Crnu Goru i za čitav region“, kaže Smolović. 

Četiri godine zastoja kaže Delić, unazadile su upravo taj cilj koji su ove dvije opštine postavili sve sebe.

„Da imamo otvoreno skijalište, pa u nekoj fazi rano mogli bismo da govorimo o tome da se opštine Mojkovac i Bijelo Polje razvijaju ka ozbiljnim turističkim mjestima“, navodi Delić. 

Kada će prvi skijaši na sjeverne padine Bjelasice još se ne zna. Iz Uprave za kapitalne projekte nijesmo dobili precizan odgovor kada će se nastaviti radovi, kao ni koliko je novca potrebno da se završe dva skijališta.

Foto: Screenshot/RTCG

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA