Žabljak domaćin Foruma malih zemalja povodom 35 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom

Opština Žabljak, u saradnji sa Fondacijom Petrović Njegoš i partnerima, biće domaćin Foruma malih zemalja, koji će biti održan 20. septembra ove godine, povodom jubileja – 35 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom.

Kako je saopšteno iz Opštine Žabljak, dogovor o organizaciji foruma postignut je na sastanku predsjednika opštine Radoša Žugića i princa Nikole Petrovića Njegoša, predsjednika Fondacije Petrović Njegoš.

„Forum pod nazivom „Small is Beautiful“ okupiće predstavnike više od 20 malih država, a u fokusu će biti teme ekologije, održivog razvoja i zaštite prirodnih resursa. Žabljak će tog dana postati mjesto susreta ideja, iskustava i primjera dobre prakse u oblasti očuvanja životne sredine. Deklaracija o ekološkoj državi Crne Gore usvojena je upravo na Žabljaku 20. septembra 1991. godine, na sjednici tadašnje Skupštine Republike Crne Gore, čime je ova opština trajno upisana u istoriju kao mjesto na kojem je Crna Gora proglašena prvom ekološkom državom na svijetu. Održavanje Foruma malih zemalja na Žabljaku, na 35. godišnjicu tog događaja, simbolično vraća fokus na vrijednosti na kojima je utemeljena savremena Crna Gora. Istog dana biće otkriveno i obilježje koje će trajno podsjećati na ovaj važan datum i istorijsku odluku o proglašenju Crne Gore ekološkom državom“, navodi se u saopštenju.

Predsjednik Opštine Žabljak Radoš Žugić istakao je da činjenica da je Deklaracija o ekološkoj državi usvojena na Žabljaku prije 35 godina daje posebnu simboliku obilježavanju ovog jubileja.

„Forum malih zemalja vidimo kao priliku da se sa Žabljaka ponovo pošalje snažna poruka o važnosti očuvanja prirode i održivog razvoja“, kazao je Žugić.

foto: Opština Žabljak

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Najviše glasova
Najnoviji Najstariji
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA