Za naknade bivšim funkcionerima 2,5 miliona godišnje

Makar 2,5 miliona eura novca građana Crne Gore isplaćuje se bivšim javnim funkcionerima, koji trenutno nisu zaposleni, a zbog visokih naknada, nemaju ni motivaciju za pronalazak radnog angažmana, kazao je za „Dan“ Vasilije Radulović iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).

Iako je prošlo godinu i četiri mjeseca otkako je ta NVO podnijela inicijativu poslaničkim klupovima crnogorskog parlamenta za izmjenu zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i o državnim službenicima i namještenicima, kojom su tražili da se ograniči ova sporna privilegija bivšim funkcionerima, odgovor do danas nisu dobili ni od jedne partije, kao ni od nadležnog Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu. Takav odnos prema ovom pitanju Radulović tumači kao nedvosmislen pokazatelj da su lični interesi funkcionera ispred javnog interesa.

On navodi da je CGO i ranije kritikovao način na koji je uređeno ovo pravo.

– Kada su u pitanju naknade za bivše funkcionere, takva širina u davanjima funkcionerima ne postoji ni u državama koje su finansijski stabilnije i ekonomski razvijenije od nas – naglasio je Radulović za „Dan“.

Ističe da CGO u kontinuitetu prati ovo pitanje i prije podnošenja inicijative iz februara 2022, ali da nemaju odgovor nijednog poslaničkog kluba niti skupštinskog odbora.

– Ovakav odnos je nedvosmislen pokazatelj da su lični interesi funkcionera ispred javnog interesa. Dakle, iako se vlasti mijenjaju, svi su podjednako slabi na privilegije tokom i nakon trajanja funkcije, tako da nijedna vlada, a ni parlamentarna grupacija, nije podnosila predloge da se izmjenama i dopunama zakona ova sporna privilegija ograniči javnim funkcionerima. Interesantno je da sve razlike među poslanicima prestaju kad se dođe do pitanja sužavanja njihovih privilegija – ocijenio je on.

Radulović navodi da način na koji je riješeno pitanje ostvarivanja prava na funkcionerske naknade omogućava da se ta vrsta privilegije često zloupotrebljava.

– Nevjerovatno je da ostvarivanje prava na ovu vrstu naknade nema nikakvih ograničenja, pa se u praksi često dešavaju slučajevi da funkcioneri koji su od četvorogodišnjeg mandata na funkciji proveli i nekoliko mjeseci mogu tu istu naknadu primati i narednih 12 mjeseci, odnosno 24 ukoliko im je toliko potrebno da bi stekli pravo na penziju. Takođe, nema ograničenja ni ako je neko pravosudno osuđen da tu naknadu koristi. Posebno je pitanje etike onih koji su odličnog materijalnog stanja, a ipak koriste mogućnost ove naknade. Očito nedovoljno definisanje prava i odsustvo njegovog ograničenja, stvara mogućnost za uhljebljavanje i namirivanje partijskih kadrova, čak i nakon kratkotrajnog ili nesavjesnog obavljanja funkcije, ali i nerijetko pokazuje pravo lice političara i funkcionera koje je prilično drugačije od onog kakvim se predstavljaju – smatra Radulović.

On dodaje da imaju okvirni podatak da se na godišnjem nivou izdvaja suma od blizu 2,5 miliona eura za naknade bivšim funkcionerima.

– Međutim, zbog nestabilne političke situacije i vanrednih parlamentarnih izbora taj iznos bi mogao biti i znatjno veći. Ali suština je da se makar 2,5 miliona godišnje novca građana i građanki isplaćuje bivšim javnim funkcionerima, koji trenutno nisu zaposleni, a koji zbog visokih naknada nemaju ni motivaciju za pronalaskom radnog angažmana, dok, na drugoj strani, ni građani i građanke koji izgube daleko manje plaćene poslove nemaju nikakvu podršku ove vrste dok traže novi posao – naglasio je on.

Izvor: DAN

Foto: CGO

NIKŠIĆ PROGNOZA