Vojni spasioci uvijek pripravni za pružanje podrške: U akcije traganja i spasavanja po odobrenju ministra

Spasioci u Vojsci Crne Gore (VCG) u stalnoj su pripravnosti za pružanje podrške civilnim institucijama u akcijama traganja i spasavanja, u koje se angažuju po odobrenju ministra odbrane, kazali su „Danu“ iz Ministarstva odbrane (MO) Crne Gore.

Pripadnici VCG, odnosno njeni spasioci, sve češće se angažuju u akcijama traganja i spasavanja, a iz MO su za „Dan“ objasnili kada i kako je moguće njihovo angažovanje, uz napomenu da je planirano formiranje posebnih timova pri VCG.

– Pitanje formiranja nacionalnih timova za traganje i spasavanje, njihova pripravnost i upotreba u različitim situacijama nije nadležnost Ministarstva odbrane i vojske. Međutim, ministar odbrane, u skladu sa Zakonom o vojsci, može, po zahtjevu ministra unutrašnjih poslova, angažovati vojne kapacitete u svrhu traganja i spasavanja na teritoriji Crne Gore. Svjesni situacije, spasioci u vojsci su u stalnoj pripravnosti za pružanje ove vrste podrške civilnim institucijama, kada to odobri ministar – kazali su „Danu“ iz MO.

Objašnjavaju da brzina angažovanja zavisi od više uslova, ali je uvijek namjera nedvosmisleno jasna – a to je da se u što kraćem vremenu pruži pomoć i izvrši evakuacija.

– Kada je u pitanju traganje i spasavanje građana koji se iz turističkih ili drugih razloga nađu na teško pristupačnim područjima, odgovor na pitanja treba tražiti kod drugih državnih i lokalnih institucija. Upravo te druge lokalne i državne institucije, koje su nadležne za traganje i spasavanje, mogu, po potrebi, koristiti kapacitete vojske za izvođenje spasilačkih akcija kada same nijesu u mogućnosti da ih uspješno izvedu – pojasnili su iz vojnog resora.

Letačke posade i spasioci su ove godine bili angažovani dva puta u akcijama pretrage i spasavanja, a prethodnih godina akcije takve vrste vojska je izvršavala u značajnom broju, pretežno kada su u pitanju turisti u planinskim predjelima Crne Gore, na terenima koji nijesu bili lako dostupni lokalnim službama traganja i spasavanja.

– Do sada se nikada nije desilo da je postojala mogućnost angažovanja spasilaca iz vojske a da oni iz nekog razloga akciju nijesu izveli. Razvijanje kapaciteta u oblasti pretrage i spasavanja predstavlja samo jednu od sposobnosti koje razvijaju vojne jedinice, prioritetno za potrebe efikasnijeg ratovanja na specifičnim područjima kakva su planine ili velike vodene površine. S obzirom da Crna Gora ima oba ova područja, u vojsci se već duži niz godina akcenat daje na opremanje pojedinih jedinica i obuku njenih pripadnika za ove namjene – odgovorili su iz MO.

Kako je riječ o kompleksnoj obuci, kako objašnjavaju, njeno trajanje je definisano kao dugoročan proces koji se sprovodi po nivoima – od osnovne obuke do obuke instruktora koji dostižu sposobnosti da obučavaju druge pripadnike vojske.

Obuka za traganje i spasavanje u borbi

Iz ministarstva kažu da, s obzirom na činjenicu da se borbena dejstva izvode u svim vremenskim i zemljišnim uslovima, obuka za traganje i spasavanje u borbi prilagođava se tome i vojnici je prolaze u svim godišnjim dobima, u različitim, pretežno planinskim područjima, uz upotrebu specifične opreme i sredstava podrške.

– Imajući u vidu da je traganjem važno u kratkom vremenu pronaći ugrožene vojnike, najčešće se koriste transportni helikopteri koji su opremljeni specifičnim kamerama i sistemima u svrhu njihovog brzog pronalaženja. Evakuacija, kao čin koji slijedi nakon pronalaženja, zahtijeva raspolaganje sposobnostima spasilaca kako bi često u nepovoljnim uslovima ugroženim osobama pružili prvo medicinsku pomoć, a potom izvršili evakuaciju. Ovakve akcije se izvode često uz vatreno dejstvo neprijatelja, te je neophodno da helikopteri budu naoružani sredstvima vatrene zaštite – objašnjavaju iz MO.

foto:Dan

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA