Svake godine oko deset miliona ljudi oboli od tuberkuloze, dok ih godišnje umre skoro milion i po, što ovu bolest čini vodećom zaraznom bolešću u svijetu. Kada je Crna Gora u pitanju, trend obolijevanja od tuberkuloze je u opadanju, i u posljednjih 20 godina broj oboljelih je manji tri puta, dok od 2017. godine nije zabilježen nijedan slučaj multirezistentne truberkuloze. To je za TV Nikšić kazao nacionalni koordinator za borbu protiv tuberkuloze iz bolnice Brezovik, dr Stevan Lučić.
Od tuberkuloze mogu da obole svi, ali je evidentno da ta bolest više pogađa muškarce. Zabrinjavajuće je da je u porastu broj oboljelih starijih od 65 godina, kao i iz romsko-egipćanske zajednice.
Najbolji način suzbijanja tuberkuloze je sprovođenje nacionalnog programa za kontrolu ove bolesti. Međutim, pored kolektivne odgovornosti ne smijemo zaboraviti i na pojedinačnu, jer samo zajedno daju dobre rezultate.
Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze obilježava se svakog 24. marta i ima za cilj podizanje svijesti građana o bolesti koja nije samo medicinski entitet, već i socijalna bolest. Ovogodišnji slogan Svjetske zdravstvene organizacije je „Da, možemo okončati tuberkulozu“.
Svetlana Mandić
Foto/video: RTNK
