(VIDEO) U Nikšiću održan prvi Festival interkulturalizma: Promocija kulture različitosti

U sali JU „Zahumlje“ održan je Festival interkulturalizma 2025 – Proslava različitosti i zajedništva u Crnoj Gori, koji se realizuje, u okviru projekta „Interkultura: Mladi protiv barijereja u Crnoj Gori“, a organizator je Centar za afirmaciju RE populacije(CAREP) Nikšić.

Organizovan sa ciljem jačanja interkulturnog dijaloga, promocije kulturne različitosti i afirmacije vrijednosti društva, prvi Festival ove vrste kod nas, podržan je od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Crne Gore, kroz Direktorijat za interkulturalizam. Okupio je, u značajnom broju, predstavnike institucija, organizacija civilnog društva, akademske zajednice i mlade aktiviste, a kroz izlaganja, diskusije, kulturno-umjetnički program i interaktivne sadržaje, promovisana je interkulturalnost kao ključna vrijednost savremenog društva.  

Na samom početku minutom tišine odata je pošta stradalima u tragediji koja se nedavno desila u Sjevernoj Makedoniji.

Festival, koji se sastojao iz radnog i kulturno-umjetničkog dijela, otvorili su pozdravnom riječju: Nardi Ahmetović, izvršni direktor CAREP-a i dr Ljudmila Mila Popović, direktorica Direktorata za interkulturalizam.

„Ovaj festival je više od događaja, on je susret kultura, generacija, ideja, prostor u kojem svi imamo priliku da učimo jedni od drugih, da dijelimo i rastemo zajedno. Interkulturalizam nije samo koncept ili cilj, on je način života, način na koji gledamo jedni na druge, način na koji gradimo odnose i stvaramo zajedničku budućnost. Danas, više nego ikada, važno je da se podsjetimo da naše razlike ne dijele, već obogaćuju. Oni su naša snaga, naš ponos i naša prilika za napredak“, naveo je Ahmetović.   

„Konačno nižemo prvijence jedne za drugima. Od prvog Direktorata za interkulturalizam u svijetu, do prvog fondiranja projekata koji je na ponos naš, ovaj projekat fondiran među prvima do prve nacionalne strategije za interkulturalizam i društvenu koheziju znači jednistvo u diverzitetu i zajednička smjernica za zajednički razvoj do prvog Festivala interkulturalizma, idemo redom u prvijence. Nadam se da će svaki naš grad postati grad interkulture i da je ovo prvi put da zajedno potiče ova inicijativa u našoj saradnji upravo iz romske i egipćanske zajednice“, istakla je Popović.      

U panelu „Zajedno u različitosti – Od zakona do odgovornosti”, panelisti su bili: Sokolj Beganaj, Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, Ivana Šljukić, sekretarka SO Nikšić, Emina Skenderović, u ime Fonda za manjine Crne Gore, Dijana Anđelić, direktorica njemačke organizacije HELP, Fana Delija, izvršna direktorica Centra za romske inicijative CRI-a, Dragan Brajović, Udruženje Crnogorsko-makedonsko prijateljstvo „Kirjana“ i Senad Sejdović, iz Romskog savjeta. Svi oni su izrazili radost zbog organizovanja prvog Festivala interkulturalizma, utućujući čestitke Centru za afirmaciju RE populacije Nikšić.

„Veliko je zadovoljstvo u svom gradu govoriti o tome koliko zajedništvo može da nas spaja, čini boljim ljudima, da nas izgrađuje u ljude sa onim osobinama da se približavama jedni drugima, da prepoznajemo ono što je dobro u ljudima i da onda širimo taj duh, tu energiju kako bi ljude upoznali međusobno. Nažalost, dešava se da baš to međusobno   nepoznavanje nas udaljava, da držimo jednu stranu, da mislimo da oni drugi ne valjaju, da gledamo na nacionalnost, jezik, kulturu, samo ono što je moje je ispravno, a ono drugo ne valja ali u stvarnosti nije tako. To što ne poznajemo drugu stranu, ne znači da nije isto tako kvalitetna kao ova koju poznajemo“, konstatovao je Beganaj.   

Ivana Šljukić, sekretarka SO Nikšić, je ukazala na ono što, po njenim riječima, predstavlja novinu u ovom sazivu vlasti, a to je formiranje Omladinskog romskog i egipćanskog parlamenta i postojanje instituta slobodna stolica.

„Istakla bih brojne odluke koje je lokalna uprava usvojila u prethodnom periodu, a takođe bih istakla i to da kroz javne rasprave nismo imali učešće romske i egipćanske populacije što smatram, zaista, važnim. Takođe, imamo široke vidove komunikacije sa romskom i egipćanskom populacijom i mišljanja sam da ima prostora za unapređenje i pozivam ih da ličnim inicijativama krenu u taj proces na zadovoljstvo svih nas“, kazala je Šljukić.     

NVU Crnogorsko-makedonsko prijateljstvo „Kirjana“ uručilo je, ovom prilikom, rekreativnom ansamblu JU „Zahumlje“ plaketu za doprinos razvoju, promociji i očuvanju kulture i tradicije Makedonije, koju je primila Andrijana Drašković, rukovoditeljka.  

Na drugom panelu na temu „Različiti, ali povezani – Interkulturalnost u rukama mladih“, mišljenja su iznijeli: Šejla Pepić, romska aktivistkinja, Miloš Nenezić, Demokrate CG, Ljana Kastrati, Samostalna izviđačka četa “Mladi Nikšić – Terne”, Nardi Ahmetović, izvršni director CAREP-a, Milena Krivokapić, Umjetnički centar, Medin Ferizi, student Islamskog pedagoškog fakulteta. Moderatorke panel diskusija bile su: Irena Rašović, novinarka i Aleksandra Božović.

U kulturno-umjetničkom dijelu programa, nastupili su: članovi Folklornog ansambla „Podgorica“ i rekreativne grupe „Zahumlje“, te prva plesna grupa mladih Roma i Egipćana „Romano drom – Romski put“, koja prezentuje ljepotu i bogatstvo romske kulture i tradicije.

Dodijeljene su nagrade najuspješnijima sa konkursa “Interkulturalizam kroz objektiv”.

Stručni žiri u sastavu: mr Milena Krivokapić, mr Aleksandra Božović, Nardi Ahmetović odabrao je najbolje fotografije koje, na najautentičniji način, oslikavaju duh interkulturalizma u Crnoj Gori.

Prvo mjesto osvojila je Gordana Đurović, drugo Aleksa Minić, treće Nikola Mihailović, dok je dobitnik specijalne nagrade Ivan Bakić.

Festival interkulturalizma 2025. održan je u okviru martovskog repertoara Nikšićke kulturne scene 2025. godine.

Senka Čolović Šumić

foto/video:RTNK

Pročitajte još:

NAJNOVIJE

NIKŠIĆ PROGNOZA