(VIDEO) U Nikšiću održan poslednji forum projekta “Razgovarajmo o…” NVO ANIMA

NVO ANIMA – Centar za žensko i mirovno obrazovanje iz Kotora, realizovao je projekat „Razgovarajmo o…“ u sklopu kog je održano 16 Foruma i to u Tivtu, Bijelom Polju, Baru i Nikšiću na kojima su otvorene diskusije na različite teme od lokalnog značaja. U Nikšiću su bila četiri foruma, pri čemu je četvrti- ujedno i poslednji, održan na temu „Razgovor o dehumanizaciji“.

Cilj foruma je mogućnost otvorenih diskusija na različite teme od lokalnog značaja i izgradnja veza između različitih aktera na lokalnom nivou. Kroz projekat je pruženo novo viđenje zajedništva i pristupa problemima politike svakodnevice, s posebnim naglaskom na moć na lokalnom nivou, kroz horizontalnu organizaciju i promociju participativne demokratije.

,,Gdje smo planirali da se sretnu politički akteri važni u svakoj od lokalnih sredina- vlast i opozicija građanski aktivisti i građani uopste. Zašto nam je to bilo važno? Zato što smo primijetili da u izjavama građana i najčešće u svim istraživanjima građani kažu da je ono što je njihova potreba, ne nalazi se na agendama političkih partija. Tako da smo odlučili da razgovaramo sa ljudima na terenu i koje su to teme koje bi njih zanimale i koje su specifično značajne za određene opštine u Crnoj Gori”, navodi Ervina Dabižinović iz NVO ANIMA.

Na posljednjem forumu koji je održan u Nikšiću, na temu „Razgovarajmo o dehumanizaciji“, novinar i književnik Brano Mandić, govorio je o razumijevanju pojmova humanosti i dehumanizma. Istakao je da ovakva vrsta diskusija pomaže razumjeti koliko ovi koncepti utiču na društvo i svakodnevni život građana. A odgovori građana na pitanje šta je humanost bili su jednoglasni – humanost je prije svega osjećaj i empatija prema porodici, prijateljima, i široj zajednici.

Mandić navodi ,,da poenta humanosti jeste momenat kad ćemo mi tu ljubav koju osjećamo za najbliže i tu neraskidivu vezu bezrezervnog povjerenja nekako da proširimo na cijelo društvo,a to se ne dešava i mi to vidimo I mi to živimo. Sto je najbitnije dešava se potpuno suproto čitav sistem kao da je postavljen na nepovjerenje,na strah od komunikacije.”

Uprkos tome što su ovo teme koje bi trebale povezati građane i izvršioce vlasti te olakšati život građanima, političke strane nisu se aktivno uključivale. Ipak, građani nisu izgubili nadu i vjeru u bolju budućnost i smanjenje jaza između institucija i zajednice.

,,Jedan od rezultata je da su u forumima, u tih 16 foruma vrlo mali broj je bio zaitresovanih politickih partija i političara i da je ostala ta ista meta isto odstojanje. Da političari ako im ne dođu politički lideri neće doći ni na jednu aktivnost i da teme kojima smo se mi bavili njih uopšte ne zanimaju, to je naš zaključak. Građanima je bilo jako zanimljivo,prepoznali su interes u tim našim javnim razgovorima. Tako da o tom smanjenju jaza između građana i političara još ćemo vjerovato dugo čekati i još ćemo dugo morati da radimo, dodaje Dabižinović.

Projekt „Razgovarajmo o…“ podržan je kroz program „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika“, koji sprovode Centar za građansko obrazovanje, Friedrich-Ebert-Stiftung, Centar za zaštitu i proučavanje ptica i Politikon mreža, a finansira ga Evropska unija uz kofinansiranje Ministarstva javne uprave. Ovaj projekt ima potencijal da doprinese pozitivnim promjenama u lokalnoj zajednici i boljoj saradnji između građana i vlasti.

Ana Radlović
Foto/video: RTNK

NIKŠIĆ PROGNOZA