(VIDEO) U Nikšiću obilježen Međunarodni dan borbe protiv Alzheimerove bolesti

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv Alzheimerove bolesti, koji se obilježava 21. septembra, NVU Impuls iz Nikšića i Zavod Krog iz Slovenije organizovali su niz aktivnosti na četiri lokacije u Crnoj Gori: Nikšiću, Beranama, Plavu i Gusinju. Događaji se realizuju u okviru projekta “Živjeti sa demencijom” koji je finansijski podržan od strane Evropske unije i Vlade Crne Gore.

Crna Gora nema registar osoba sa demencijom, a u okviru projekta “Živjeti sa demencijom” NVU Impuls je u saradnji sa opštinskim organizacijama Crvenog krsta izradio nezvanični registar, ali je neophodno uraditi ga na nivou države, kako bi imali jasnu sliku problema koji je sve prisutniji u savremenom društvu, itsakla je Aleksandra Nikčević, psiholog iz pomenutog NVU.

“Današnja sktivnost značajna je kako bi naše građane uputili u to šta je demencija, šta je Azheimer i kako se boriti upravo putem aktivnosti koje naša NVU ima povodom realizacije ovog projekta, a to je besplatno psihološko savjetovalište za osobe za demencijom i njihove porodice, kao i pružaocima podrške i pomoći i njegovateljima. Volonteri su od 1. jula počeli da obilaze porodice koje dobijaju savjetodavnu pomoć i između ostalog oni razgovaraju i sa porodicom koja je najčešće njegovatelj u tim slučajevima”, istakla je Nikčević i dodala da se nada da će se na ovaj način javiti oni kojima je ova vrsta pomoći potrebna.

Na nikšićkom Trgu slobode i drugim gradovima zaintersovani građani imaju priliku da dobiju informativni material u cilju podizanja svijesti o demenciji i mogućnostima psihosocijalne podrške, kazao je jedan od volontera Crvenog krsta Dragan Nikolić.

“Demencija je jedna veoma ozbiljna bolest i unazad trideset godina ni na Zapadu ni kod nas nije obraćana pažnja na adekvatnom nivou. Statistika pokazuje da je sve više oboljelih osoba od demencije, tako da se procjenjuje da će u narednih dvadeset godina demencija preuzeti prvo mjesto kao uzrok smrtnosti kod neprenosivih bolesti”, istakao je Nikolić.

Nikčević navodi da uzroci demencije još uvek nisu poznati. Neki od prvih znakova su postepeni gubitak pamćenja, promjene u ponašanju, problem sa koncentracijom, teškoće u govoru, donošenju odluka, problem u prostornoj i vremenskoj orjentaciji, ponavljanje istih pitanja i priča, šad intelektuanih funkcija, teškoće u identifikovanju funkcija obekta, problem u svakodnevnom radu, korišćenju telefona, računara i slično.

“Uzroci su najčešće nezdrav život, upotreba alkohola, droga, cigareta, hrane koja nije korigovana, stresovi….sve su to stvari koje utiču ali ne postoje konkretni simptomi koji se mogu prepoznati i identifikovati pojavu demencije”, navodi Nikčević.

Prema podacima Alzheimer”s Disease International trebutno se procjenjuje da više od 55 miliona ljudi širom svijeta živi sa demencijom, a zabrinjavajuća je procjena, ističe Nikčević, da će se ovaj broj značano povećati i doseći čak 139 miliona do 2050. godine.

“Važno je da se osvjestimo da postoji problem demencije, jer svjetski rezultati pokazuju da će se svake godine povećavati broj osoba oboljelih od demencije i da će do 2050. godine taj broj biti udvostručen. Važno je da ovu bolest prepoznamo, da je ne krijemo i da se što prije upoznamo sa prvim znakovima kako bi zaustavili dalji razvoj bolesti uz pomoć stručnih lica koji se time bave, a to je veoma širok krug ljudi, od psihologa, neurologa, neurohirurga, kardiologa, socijalnih radnika, fizioterapeuta i nije moguće da to osobe iz porodice čine sami”, ističe Nikčević.

Projekat “Živjeti sa demencijom” koji će trajati do kraja naredne godine, kofinansiraju EU i Vlada CG a podržavaju Opština Nikšić, Opštinska organizacija Crvenog krsta Nikšić, Opština Berane, Opština Plav, JU Centar za socijalni rad za opštine Berane, Andrijevica i Petnjica.

Nevena Bulajić
Foto/video: RTNK

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA