U nikšićkom Domu zdravlja trenutno je povećan broj pacijenata koji se javljaju zbog stomačnog virusa. Iz te ustanove savjetuju održavanje higijene ruku, kao i vođenju računa o kupovini namirnica jer visoke temperature pogoduju razmnožavanju bakterija i virusa u namirnicama koje koristimo u svakodnevnoj ishrani.
Jelena Koprivica, specijalista porodične medicine, dodaje da su ljetnji stomačni virusi i tegobe uvijek prisutne tokom ljetnjih vrućina jer se hrana brže kvari, čime dolazi do narušavanja crijevne flore.
„Najčešće se žale na povišenu temperaturu, mučninu, povraćanje, dijareju, a kod pojedinih se javlja i glavobolja“, rekla je ona.
Uzročnici stomačnog virusa mogu biti virusi i bakterije koje se namnože na visokim temepraturama, hrani i namirnicama koje se čuvaju na neadekvatan način.
Koprivica savjetuje da su, kada je u pitanju ublažavanje ovih tegoba, ključni rehidratacija i unošenje hrane koja se lakše vari.
„Da se nadoknađuje tečnost u organizmu, izgubljeni elektroliti se mogu nadoknaditi rastvorima koji se mogu kupiti u apotekama. Kada je u pitanju ishrana, tost hleb, kuvani pirinač, kuvana jabuka, banana. Treba svakako izbjegavati svježe voće i povrće. Izbjegavati mliječne proizvode, slatkiše, nekoliko dana tokom i nakon infekcije“, navodi ona.
Letnji stomačni virusi se mogu izbjeći ukoliko se pridržavamo osnovnih stvari u vezi sa ishranom i higijenom u ljetnjim mjesecima.
„Voditi računa o namirnicama koje se kupuju i gdje se kupuju, kako se čuvaju, redovno održavanje higijene, odnosno pranje ruku i svakako izbjegavati kontakte sa osobama koje imaju stomačni virus. Savjetuje se korištenje probiotika u ovim ljetnjim danima“, navodi Koprivica.
Naglašava da bi se posebna pažnja trebala obratiti na djecu, starije i ljude sa oslabljenim imunitetom, kao i na one koji rade u kolektivima, koji time imaju veću mogućnost dobijanja ovog virusa.
Andrija Vasiljević
Foto/video: RTNK