(VIDEO) Pčelarstvo u porodici Martinović tradicija: Pored iskustva neophodna i predanost

Proizvodnja meda u porodici Martinović je tradicija a ljubav prema pčelama i znanje prenose se s koljena na koljeno. A kako kaže naš sagovornik, Dušan Martinović, za uspješno bavljenje pčelarstvom pored iskustva neophodna je i predanost.

Martinović, doktor metalurgije i magistar ekonomije, u Gornjem Polju drži oko 60 društava. Tu pčele zimuju dok im je golijska Duga, na oko 750 mnv, ljetnje štanište.

Tretiranje protiv varoe, ovaj iskusni pčelar radi isključivo sa organskim preparatima. Ako se pčelarska društva dobro ne pripreme krajem avgusta ili početkom septembra, njihovo stanje tokom zime i proljeća biće lošije, pa će to usloviti i slabiji prinos.

Ako nema ljubavi prema pčelama i stpljenja da se neprestano brine i uči o njima, onda ne treba ni počinjati ovaj vrlo zanimljiv hobi, ističe Dušan koji se više od 20 godina intezivno bavi pčelarstvom.

Martinović tvrdi da kvalitet prodaje svaku robu, tako da njegovom medu nije potrebna reklama. Prinosi meda variraju od godine do godine, ali se naš sagovornik trudi da ispoštuje stalne kupce kod kojih je već stekao povjerenje.

U Gornjem Polju Martinovići imaju i ogledan voćnjak pa tokom sezone peku rakiju i proizvode razne domaće rakije.

Najveći oslonac u pčelarstvu Dušanu su njegova supruga i djeca koji mu daju vjetar u leđa i pomažu oko svih poslova na domaćinstvu.

A da bi se na pravi način bavili pčelarstvom pored rada i upornosti potrebni su jaka volja ali i ljubav, poručuje Dušanova kćerka Milica. Porodična sloga jednaka je pčelinjoj, a bez toga nema ni napretka.

Pčelarstvo treba prilagoditi načinu života i uslovima gdje se pčelari, odnosno samom terenu. Klimatske promjene su takve da na njih ne možemo da utičemo, ali se uvijek njima možemo prilagoditi i pronaći put koji je najbolji za nas, zaključuju naši sagovornici.

Milinko Miličić
Foto/video: RTNK

NIKŠIĆ PROGNOZA