OŠ „Ratko Žarić“ prigodnim programom obilježila je 148 godina uspješnog rada i 67 godina od kada nosi ime istaknutog revolucionara. Tom prilikom najboljim polumaturantima, u prisustvu visokih zvanica iz javnog života grada i države, nastavnika i roditelja, na svečanoj ceremoniji uručeno je najvrednije đačko priznanje „Luča“. Peticama iz svih nastavnih predmeta tokom školovanja okitilo se 29 učenika završnog razreda, a posebno priznanje dodijeljeno je Sofiji Božović, koja je ostvarila odličan uspjeh na svim pismenim i usmenim provjerama znanja tokom devet godina školovanja.
OŠ „Ratko Žarić“ bila je i ostala svojevrstan rasadnik talenata u svim oblastima i sferama akademskog i profesionalnog miljea. U prilog tome govore rezultati ostvareni u ovoj nastavnoj godini na opštinskim, državnim i međunarodnim takmičenjima, kako u razrednoj, tako i u predmetnoj nastavi, istakao je direktor te vaspitno-obrazovne ustanove Radenko Adžić na svečanosti upriličenoj povodom Dana škole.
„Moram sa ponosom da istaknem da je ove godine troje učenika naše škole ostvarilo uspjeh i našlo se među prva tri mjesta na državnom takmičenju u organizaciji MPNI i Ispitnog centra, od ukupno petoro nagrađenih iz Nikšića. Važno je da pomenem i učenike koji su se plasirali na međunarodnim takmičenjima i ostvarili zapažene rezultate na istim. Gdje se takmičilo preko sto hiljada djece iz čitavog svijeta, naši učenici su se našli u prvih deset, odnosno dvadeset mjesta, što su veoma zavidni rezultati. I sve naše učenike da pomenem koji su ostvarivali rezultate iz likovnih, literarnih, sportskih, kao i svih drugih takmičenja. Dakle, u ime škole i Nastavničkog vijeća zahvaljujem se ovoj djeci i njihovim roditeljima i pohvaljujem njihov trud, zalaganje i rad na afirmaciji ličnih talenata i smatram da svako dijete posjeduje dar za nešto, neophodno je samo da se to pokrene i razvija zajedničkom spregom roditelja i škole“, kazao je Adžić.
Adžić je podsjetio na aktivnosti realizovane u prethodnom periodu uz podršku Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i privrednika iz našeg grada na poboljšanju prostornih, tehničkih i pedagoških kapaciteta, a koje podrazumijevaju uređenje dvorišta i otvaranje ljetnje učionice, početak prve faze rekonstrukcije sportskih terena, uspostavljanje sistema daljinskog upravljanja kapijom i postavljanje reflektora u dijelu školskog dvorišta.
„Svim navedenim otvorili smo sezonu radova na drastičnom poboljšanju uslova za sve nas, za buduće generacije. I još, kapitalna investicija koja nas očekuje, najdalje sljedeće kalendarske godine, jeste rekonstrukcija škole u sklopu projekta energetske efikasnosti, koju je omogućilo MPNI, na čelu sa ministarkom Anđelom Jakšić Stojanović. Imamo još toga dosta u planu, ali svakako naoružani strpljenjem vjerujemo u realizaciju svih predviđenih aktivnosti, gdje nam je veliki saveznik vrijeme koje dolazi“, naglasio je Adžić.
U okviru svečanog programa povodom Dana škole upriličena je ceremonija dodjele najvrednijeg đačkog priznanja – diplome „Luča“. Peticama iz svih nastavnih predmeta tokom školovanja okitilo se 29 učenika završnog razreda, a posebno priznanje dodijeljeno je Sofiji Božović, koja je ostvarila odličan uspjeh na svim pismenim i usmenim provjerama znanja tokom devet godina školovanja. Njima je na maksimalnom učinku ostvarenom tokom osnovnog obrazovanja čestitao direktor škole.
„Ono što bih vam poželio jeste prevashodno da u nastavku svog obrazovanja osvajate nove svjetove, pomjerate postavljene granice, da budete nasmijani i veseli i da vas nosi pozitivan odnos prema životu, bližnjima i svim ljudima dobre volje“, istakao je Adžić.
Rijetkost je imati generaciju koja nosi lijepo vaspitanje kao štit i pristojnost kao najljepši ukras, ljudskost kao putokaz, a drugarstvo kao najveće blago, kazala je prof. Sanela Zarubica, rukovoditeljka Vijeća devetog razreda.
„Hvala vam što ste bili uzor i što ste svojom dobrotom i duhovitošću unosili svjetlost i u naše sive dane, podsjećajući nas zašto je ovaj poziv uzvišen, važan i najljepši na svijetu“, naglasila je Zarubica.
Danu škole svečanu notu dao je i kulturno-umjetnički program kojim su učenici pokazali svu raskoš svog talenta i kreativnosti.
Mina Gezović
foto/video: RTNK
