(VIDEO) Organizovana radionica „Kultura nasilja kao preduslov za radikalizaciju mladih“

U Omladinskom klubu Nikšić organizovana je edukativna radionica na temu „Kultura nasilja kao preduslov za radikalizaciju mladih“. Radionica je bila namijenjena mladima, a cilj je bio da se kroz otvoren razgovor i interaktivne aktivnosti osvijesti važnost ovog problema.

Predsjednik Mreže za omladinski aktivizam David Vukićević ističe da u poslednje vrijeme sve više svjedočimo porastu vršnjačkog nasillja, te da je u sklopu ove radionice predstavljen i projekat pod nazivom “Ne nasilnom ekstremizmu.”

„Kako bismo postigli svoj cilj, realizujemo brojne radionice. Jedna od tih je upravo u Nikšiću, gradu pod Trebjesom, kako bismo na taj način doprinijeli ravnomjernom regionalnom razvoju omladinskog aktivizma. Sam projekat “Ne nasilnom ekstremizmu” podržan je od holandskog ministarstva kao i globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovnog kriminala”, naveo je on.

Na radionici su učesnici razgovarali o tome kako se kultura nasilja razvija u društvu, te kako ona može dovesti do radikalizacije mladih ljudi. Poseban fokus stavljen je na prepoznavanje znakova nasilnog ponašanja u svakodnevnom životu i kako mladi mogu reagovati na takve situacije. Vukićević dodaje da se tokom ovih radionica koriste i određene metode kako bi se podstaklo aktivno učešće prisutnih.

„Sve radionice su edukativnog karaktera. Dakle, to su posebno dizajnirane radionice koje vode eksperti za omladinske politike. Današnju radionicu vodi naša rukovoditeljka kancelarije za razvoj Mreže za omladinski aktivizam Crne Gore, Sofija Kirsanov, koja ima izuzetno iskustvo”, kazao je Vukićević.

Povodom Svjetskog dana mladih, Vukićević se osvrnuo na njihov položaj  u društvu ali i koji su to izazovi sa kojima se najčešće suočavaju.

„Brojni su izazovi, međutim, ukoliko bismo ih kratko nabrojali, možemo reći da treba sprovesti reformu u obrzovnom sistemu, koji je do sada ispoljio sve svoje falinke koje je mogao ispoljiti. Takođe, mora se raditi na sprečavanju pojave nasilja među mladima, posebno vršnjačkog nasilja. Pored toga, mladi se danas suocavaju sa problemom zapošljenja”, dodaje.

Ističe da je čak 84% ispitanika navelo da je razmišljalo o napuštanju Crne Gore u potrazi za poslom, što su alarmantni podaci koji bi trebali zabrinuti sve.

„Takođe, mladi vrlo teško rješavaju stambeno pitanje, tako da su to sve uzroci koji mlade tjeraju iz naše države”, naglasio je Vukićević.

Kazao je da će nastaviti slične aktivnosti kako bi se što veći broj mladih uključio u ovu važnu temu. Radionica je završena diskusijom u kojoj su mladi iznijeli svoje stavove i iskustva, upoznali sa pojomom kulture nasilja ali i sta je radikalizacija i koje su njene faze.

Jovana Stanišić

foto/video: RTNK

NIKŠIĆ PROGNOZA