(VIDEO) Onlajn prevare svakodnevna pojava

U eri digitalne komunikacije i društvenih mreža, onlajn prevare postale su svakodnevna pojava. Sa porastom broja korisnika društvenih mreža, sve je više i prevaranata koji se koriste različitim metodama kako bi ostvarili ličnu korist. Savjeti upućeni korisnicima poput onih da često mijenjaju pasvorde, da ne otvaraju sumnjive online oglase i e-mail poruke i da kupuju samo sa sigurnih i pouzdanih web stranica renomiranih trgovinskih kuća, su mjere koje pružaju određen stepen zaštite, ali ne garantuju da korisnici neće postati žrtve online prevare.

Prije par dana organizacija Crvenog krsta Crne Gore našla se na udaru internet prevaranata. Naime, na društvenim mrežama pojavio se baner sa fotografijom i tekstom u kojem se osobama sa bolovima u zglobovima daju instrukcije kako da pristupe posebno kreiranom socijanom programu i dobiju pomoć. Iz te organizacije demantovali su da su kreatori obmanjujućeg teksta i slučaj priavili nadležnim organima. Da su ovakvi pokušaji prevare konzumenta online sadržaja sve češća društvena pojava potvrđuju gotovo svakodnevna upozorenja koja se građanima upućuju putem sredstava javnog informisanja. A da počinioci online prevara nemaju skrupula i da ne prezaju da svoje digitalne sposobnosti stave u funkciju kreiranja obmana i laži u svoju korist govori kako ovaj pokušaj zloupotrebe Crvenog krsta, tako i slučaj kada je za potrebe reklamiranja određenog medikamenta iskorišćeno ime i profesionalni ugled dugogodišnjeg člana te organizacije i njenog predsjednika, kao na lokanom i državnom, tako i federalnom novou – prim. dr Radovana Raca Mijanovića.

“Iskoristili su moje gostovanje u emisiji u kojoj sam ja govorio o stvarima iz zdravstva, iz mog života, a onda se to pojavilo posle izvjesnog vremena i na društvenim mrežama svim, i počeli su ljudi da me zovu i da pitaju šta to ja reklamiram. Bilo je to dosta ružno… reklamiranje nekih stvari koje ne priliče meni u ovim godinama – reklamiranje nekih farmaceutskih preparata, koji izgleda nemaju dozvolu, ali treba ih preprodati i onda iskoriste tako ličnosti da ih reklamiraju. Bilo je to oko nekih ljekova za potenciju. I možete vjerovati da su me zvali moji prijatelji i drugovi, onako, u šali ”ajde, pošalji mi to”, pa “šta čekaš”, “otkud to tebi”, “pošto ti je?”, mislim, dosta ružno je bilo” – kaže naš sagovornik.

U virtuelnom svijetu oni koji “znaju znanje” profitiraju, a njihove sheme prevara i manipulacija su toliko kompleksne i složene da im je teško, a često i nemoguće ući u trag. Tako je i dr Mijanović ostao uskraćen za odgovor ko stoji iza zloupotrebe njegovog imena i profesionalnog ugleda.

“Pokušao sam to nekako da skinem, da se to više ne emituje i otišao sam u policiju. Oni su uzeli od mene izjavu, ispitivanja bogzna kakva, i na kraju su mi rekli “Znate, mi za to sve znamo, nije to ništa čudno, to se dešava itd.”, a kada sam pitao šta mogu da učine da se ja riješim toga, oni su rekli da to ide vrlo teško, vidjećemo, trudićemo se… To je posle trajalo sigurno još 20-tak dana, mjesec dana, posle mog odlaska u policiju i nekog njihovog angažovanja da se to spriječi i ukloni “ – ističe dr Mijanović.

Dok istina obuje cipele laž je već obišla cijeli svijet – kaže poslovica, koja je, nažalost, metafora naše realnosti i prsonifikacija brzine kojom se šeruju informacije putem interneta.

“Čudno je da ovi koji se koji se bave time i znaju to da naprave sa ljudima, a oni koji treba to da pronađu, da sklone, da zaštite, oni su izgleda manje sposobni od ovih koji to znaju da naprave” – kaže dr Mijanović.

Kako se zaštiti od pošasti digitalog doba je pitanje na koje ćemo moći odgovoriti kada razvijemo adekvatne i efikasne mehanizme odbrane. Do tada, sa dozom reserve prihvatajte SVE što do vas dolazi putem online kanala komunikacije i, za vaše dobro, uvijek, BAŠ UVIJEK, podrobno provjerite svaku informaciju prije negoli povjerujete u njenu istinitost.

Mina Gezović

Foto: Screenshot RTNK
Video: RTNK

NIKŠIĆ PROGNOZA